Finové se Rusům jen tak nevzdali

ČTK, SportPlus
1. 5. 2007 20:57
Moskva - Hokejisté domácího Ruska v úterý porazili na mistrovství světa v Moskvě po brankové přestřelce Finsko těsně 5:4.
Rus Alexander Frolov (v červeném) naráží do Pekky Sarava z Finska.
Rus Alexander Frolov (v červeném) naráží do Pekky Sarava z Finska. | Foto: Reuters

Rusové se tak stali se vítězi základní skupiny D. Společně s Finskem a třetím Dánskem tak postupují do osmifinálové skupiny E, jejíž úvodní duely jsou na programu ve čtvrtek.

Úvodní třetinu utkání dvou ofenzivně laděných týmů začalo lépe Rusko, jež z tlaku vytěžilo Gončarovu ránu do tyče a vzápětí také vedoucí branku Kuljomina, který propálil Norrenu mezi betony.

Finsko však s odpovědí neotálelo: nahození od modré tečoval Tuomo Ruutu a Košečkin nestihl na změnu směru zareagovat. Přesilovkový gól Zaripova však vrátil ještě do první přestávky vedení Rusům.

Ti pak v druhé části svůj náskok zvýraznili dalšími dvěma góly, které zaznamenali Gončar a dorážkou kanonýr Morozov. Vše vypadalo jen na poklidné dohrání zápasu, v třetí třetině však zaveleli Finové k mohutnému náporu a rázem bylo o co hrát až do samého závěru.

Ve 44. minutě se ve skrumáži nejlépe zorientoval Hentunen, o chvilku později zazvonila tyč za Košečkinem a v 49. minutě stál Lehtinen na konci další přesilovkové kombinace, čímž snížil náskok Rusů na jediný gól.

Ofenzivně nabuzení Finové však s vidinou vyrovnání udělali velkou chybu ve středním pásmu, kterou bez okolků potrestal přesnou ranou k tyči ruský kapitán Sčastlivyj a bylo definitivně jasné, že šest bodů do osmifinále si přenese domácí favorit šampionátu. Na tom už nic nezměnila ani Nummelinova branka od modré čáry.

Výsledek - skupina D:
Finsko - Rusko 4:5 (1:2, 0:2, 3:1)
Branky a nahrávky:
14. T. Ruutu (Kapanen, Mäntylä), 44. Hentunen (Kapanen, Kukkonen), 49. Lehtinen (Peltonen, Nummelin), 55. Nummelin (T. Ruutu) - 7. Kuljomin (Jemelin, Něprjajev), 18. Zaripov (Zinovjev, Morozov), 24. Gončar (Markov, Kovalčuk), 27. Morozov (Zinovjev, Zaripov), 53. Sčastlivyj (Grebeškov). Rozhodčí: Pellerin (Kan.) - Feola (USA), Losier (Kan.). Vyloučení: 4:5, navíc Berg 10 min., J. Ruutu 5 min. a do konce utkání - Proškin 10 min. Využití: 3:3. Diváci: 12.000.
Finsko: Norrena - Nummelin, Kukkonen, Mäntylä, Saravo, Söderholm, Berg - M. Koivu, Peltonen, Lehtinen - T. Ruutu, Kontiola, Miettinen - Hentunen, Kapanen, Pärssinen - Viuhkola, Pyörälä, Bergenheim - J. Ruutu, Kallio. Trenér: Erkka Westerlund.
Rusko: Košečkin - Nikulin, Proškin, Aťušov, Grebeškov, Markov, Gončar, Jemelin, Kondratěv - Zaripov, Zinovjev, Morozov - Charitonov, Sčastlivyj, Radulov - Kovalčuk, Malkin, Frolov - Ovečkin, Něprjajev, Kuljomin. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Dánové si postup museli zasloužit

Hráči Dánska si postup vydřeli těsným vítězstvím nad Ukrajinou. Jejich úterní soupeř bude bojovat pouze o udržení. Velký podíl na výhře Dánů měla jedna z největších opor týmu, útočník Kim Staal, který vstřelil dvě branky včetně té vítězné.

Pro oba týmy klíčový zápas rozehráli lépe Dánové, kteří již po 86 vteřinách otevřeli díky Starkovovi skóre. Vedoucí branka posadila Dány do sedla, a třebaže Ukrajinci záhy vyrovnali zásluhou Matěruchina, ve zbytku hrací doby již pouze marně dotahovali.

Dán Frans Nielsen brání Alexandra Matěruchina z Ukrajiny.
Dán Frans Nielsen brání Alexandra Matěruchina z Ukrajiny. | Foto: Reuters

V 11. minutě totiž vrátil vedení na dánskou stranu obránce Pander a o chvilku později zaznamenal svou první trefu Staal. Už po několika vteřinách sice snížil dvoubrankovou ztrátu Matvijčuk, jenže krátce po polovině duelu vnesl uklidnění do dánských řad opět Staal.

V třetí třetině sice Ukrajinci výrazně zvýšili aktivitu a vynutili si tlak, který v 53. minutě korunoval snížením na 3:4 Salnikov, ovšem na vyrovnání již nedosáhli. Závěr zápasu neunesl ukrajinský útočník Zavalňuk, jenž se skončením hrací doby dostal trest do konce utkání za sekání.

Dánsko - Ukrajina 4:3 (3:2, 1:0, 0:1)
2. Starkov (F. Nielsen, Regin), 11. R. Pander (Regin), 14. K. Staal (R. Pander, Regin), 31. K. Staal (Damgaard, Green) - 8. Matěruchin (Šafarenko), 14. Matvijčuk (Bobrovnikov), 53. Salnikov (Oleckij, Zavalňuk). Rozhodčí: Reiber (Kan.) - Wehrli (Švýc.), Zatta (It.). Vyloučení: 6:6, navíc Christensen 10 min. - Zavalňuk 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 6720.
Dánsko: Hirsch - Damgaard, Boedker, D. Nielsen, R. Pander, Lassen, A. Andreasen, Moeller - Tranholm, Green, K. Staal - Starkov, F. Nielsen, Regin - Kjaergaard, Christensen, Morten Madsen - Dresler, Smidt, Olsen - J. Nielsen. Trenér: Mike Sirant.
Ukrajina: Fjodorov (21. Seliverstov) - Guňko, Pobědonoscev, Klimentěv, Navarenko, Srjubko, Ljutkevič, Isajenko, Timčenko - Salnikov, Oleckij, Cyrul - Matěruchin, Šafarenko, Donika - Matvijčuk, Bobrovnikov, Semenčenko - Hniděnko, Zavalňuk, Charčenko. Trenér: Alexandr Seukand.