Finové rozstříleli Američany a postupují

ČTK, SportPlus
12. 5. 2006 21:42
Riga - Finští hokejisté porazili ve svém úvodním osmifinálovém utkání na MS celek USA 4:0 a zajistili si postup do čtvrtfinále.
Finský gólman Antero Niittymäki efektně likviduje trestné střílení Jana Šťastného z tými Spojených států. | Foto: Reuters

Brankář Antero Niittymäki podruhé na šampionátu udržel čisté konto.

Skóre zápasu, který řídil český rozhodčí Minář, otevřel ve dvanácté minutě finský útočník Mikko Koivu.

Mladší bratr slavnějšího Saka dorazil za záda dezorientovaného brankáře Andersona Luomovu střelu, která se odrazila od pravé tyčky. Poté sice Seveřané nevyužili dvojnásobnou početní výhodu, ale mrzet je to nemuselo.

Ve druhé třetině totiž přidali po gólu Bergenheim a Nummelin, navíc Andersonův protějšek Niittymäki chytal naprosto spolehlivě. Američané jej nepřekonali ani při přesilovce pět na tři a Niittymäki si tak stejně jako proti Lotyšsku připsal čisté konto. Andersona v závěru překonal ještě Kukkonen.

Výsledek - osmifinálová skupina E:
Finsko - USA 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 12. M. Koivu (Luoma, J. Jokinen), 27. Bergenheim (J. Ruutu, Hahl), 33. Nummelin (M. Koivu), 55. Kukkonen (Hahl). Rozhodčí: Minář (ČR) - Oskirko (Rus.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. Diváci: 8500.
Sestavy:
Finsko: Niittymäki - Nummelin, Berg, Kukkonen, Lehtonen, Mäntylä, Saravo, Luoma - Miettinen, J. Jokinen, Peltonen - Kallio, Viuhkola, Hentunen - T. Ruutu, M. Koivu, J. Ruutu - Rita, Pirnes, Hahl - Bergenheim. Trenér: Erkka Westerlund.
USA: Anderson - Alberts, Gill, Komisarek, Meyer, Corvo, Suter, Orpik - Cullen, Malone, Brown - Reasoner, Park, Hilbert - Kesler, Stastny, Hall - Slater, Stafford, Kessel. Trenér: Mike Eaves.

1. Kanada 3 3 0 0 20:2 6
2. Finsko 3 2 1 0 12:3 5
3. ČR 3 1 2 0 7:5 4
4. USA 3 1 0 2 4:7 2
5. Lotyšsko 3 0 1 2 1:17 1
6. Norsko 3 0 0 3 3:13 0