Finále MS ŽIVĚ: Švédsko - Finsko 1:6, Finové jsou mistry světa

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
15. 5. 2011 22:48
Přečtěte si online reportáž z finále hokejového mistrovství světa mezi týmy Švédska a Finska. Hokejisté Finska vyhráli 6:1 a získali svůj teprve druhý mistrovský titul. Toho prvního dosáhli před 16 lety.

Minuta po minutě

Hezký den, vítám Vás u on-line přenosu z finále hokejového mistrovství světa 2011 mezi Švédskem a Finskem. Úvodní buly posledního utkání šampionátu je naplánováno na 20:30.

Sestavy Švédsko: Fasth (Ersberg) - Gunnarsson, Petrasek, Rundblad, Kronwall, Fernholm, Erixon, Ekman Larsson - Thörnberg, Berglund, Pääjärvi - Eriksson L., Persson, Nilsson - Tedenby, Krüger, Silfverberg - Ericsson J., Wallin, Backlund - Sjögren.

Sestavy: Finsko: Vehanen (Lassila) - Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola - Koivu M., Ruutu, Pyörälä - Kapanen, Aaltonen, Komarov - Pesonen, Immonen, Granlund - Lajunen, Nokelainen, Pihlström.

Sudí Burchell (CAN), Reiber (SUI) - Carlson (CAN), Murchison (CAN)

Už jen minuty zbývají do úvodního buly posledního zápasu letošního hokejového mistrovství světa. Novými šampiony, kteří na trůnu nahradí Česko, se stanou buďto Švédové, nebo Finové. Bronzovou medaili si z letošního šampionátu odvezou Češi, kteří v odpoledním zápase deklasovali Rusko 7:4..

Švédové se do finále probojovali i přes několik klopýtnutí (jako byla prohra s Norskem v základní skupině a porážka od Kanady) nakonec zcela suverénně. Ve čtvrtfinále přejeli Německo 5:2 a stejným výsledkem udolali v semifinále Českou republiku. V dnešním finále budou bojovat o svůj devátý mistrovský titul v historii (naposledy se z triumfu radovali roku 2006).

Finové se k boji o své historicky teprve druhé zlato dostali snáze, než jejich soupeř. Ze všech utkání na MS prohráli pouze jednou, a sice v základní skupině s Českem 1:2. Od té doby nepoznali hořkost porážky, když mimo jiné dokázali ve čtvrtfinále vyřadit Norsko (4:1) a v semifinále Rusy (3:0).

Oba týmy se ve finále MS utkaly prozatím dvakrát. V roce 1995 se radovali z titulu Finové, o tři roky později pak Švédsko.

V Bratislavě je už vše přichystáno k úvodnímu buly. Postaví se na něj Berglund a Ruutu.

1. Finále právě začalo.

2. Finové jsou od úvodních minut aktivnější, ke střelám se dostali postupně Koivu a Komarov, ale ani jeden svým pokusem Fastha nijak výrazněji nevyděsil.

3. První přerušení přichází až ve třetí minutě, kdy Backlundova střela od modré skončila až v síti nad finskou brankou.

3. Teď už se Vehanen musel v brankovišti otáčet více. Z pravého kruhu na něj pálil Tedenby.

4. A znovu střela z pravého kruhu, tentokrát finský brankář do rohu vyrazil ránu Pääjärviho.

5. "Tre kronor" se momentálně o vstřelení první branky utkání snaží více. Výrazně aktivněji forčekují a mají na kontě i více střel. Poslední pokus si připsal Backlund, ale Vehanen s jeho ranou znovu neměl výraznějších potíží.

6. Koivu ve středním pásmu srazil Pääjärviho a Finové se poté na chvíli dostali do útoku. Fasth se ale zapotil výrazněji jen při střele Koiva z hranice kruhů.

8. A další střela "Suomi": z pravého křídla si najel a vypálil Niskala, ovšem Fasth znovu suverénně ukazuje, kde přišel ke svým skvělým statistikám.

9. Díky dobrému forčekingu získávají Švédové útočné pásmo. Puistola "rozehrál" jen na vlastní střídačku.

9. A hned po buly se dostal ke střele beckhandem Berglund, ale netrefil bránu. Poté ještě zkoušel dorážet Pääjärvi.

10. Niskala pálí od modré, ale Fasth jeho střelu lapil efektním "semaforem".

11. Aaaltonen s Komarovem a Kapanenem zkoušeli chvíli motat hlavu švédským obráncům, ale na své švédské soupeře si nepřišli.

12. Krüger táhl švédské přečíslení čtyř proti dvěma, ale jeho pas přes útočné pásmo stačil rybičkou vypíchnout vracející se Lajunen.

13. Po buly ve švédském útočném pásmu vyrazil vpřed Fin Aaltonen a rychlý výpad zakončil tvrdou ranou z kruhů. Jen ale Fasthovi vyprášil betony.

15. Lepisto hledal na soupeřově modré Ruutua, ten ale puk nezpracoval, a tudíž kanadští sudí pískají zakázané uvolnění.

16. Tedenby se před finskou bránou už už dostával do šance, ale včas jej odstavil Lajunen.

17. Imonen nastřelil puk před branku na teč, ale jako první touš lapil opět pozorný Fasth.

17. Bek Rundblad teď překvapil všechny na ledě tím, že místo rozehrávky vyjel sám vpřed a nakonec se dostal i k pěkné střele těsně za modrou čarou. Vehanen ale jeho pokus viděl, a proto i bez potíží chytil.

18. Pääjaärvi nahodil puk na Vehanena, ten jej jen vyrazil a Thörnberg mohl zkusit štěstí střelou z úhlu. Finský brankář ale dobře vykryl místo ve své bráně a puk vyrazil na hokejky svých spoluhráčů.

18. Je tu první vyloučení finále. Za nedovolené bránění půjde na trestnou Ekman Larsson.

20. Finsku se zatím přesilovka nedaří, ač jí mají nejlepší na turnaji. Jednu střelu vyrazil obránce Petrasek, druhou lapil Fasth, který měl na Ruutuovu ránu od modré dobrý výhled.

20. Fasth si do první sirény připsal ještě jeden zásah, když dvě sekundy před koncem z úhlu pálil Niskala. První třetina končí.

Je za námi první třetina finále hokejového MS v Bratislavě mezi Švédskem a Finskem. Podle očekávání jsme viděli sice hodně dynamický, ale přesto spíše opatrný hokej. Oba výběry především nechtějí inkasovat. Švédové mají o něco častěji touš na svých hokejkách, Finové zase častěji pálí na soupeřovu bránu. Výraznější šanci první třetina nepřinesla také proto, že oba brankáři působí velmi jistě.

21. Druhá třetina začala.

21. Do útoku se jako první dostali Finové, ale výsledkem jejich snahy opět byla spíše nemastná střela Koiva téměř od mantinelu vedle pravého kruhu.

22. Rundbland a Tedenby měli teď díky dobrému forčekingu svých spoluhráčů pěkné šance, ale střelu prvního z nich zastavil obránce a druhého vychytal Vehanen.

23. Ekman Larsson předvedl výpad až z vlastní třetiny a nakonec se dostal i ke střele na Vehanena. Ten byl ovšem pozorný.

24. O chvíli později už už překonával Koivu Fastha, ale jeho střela z hranice kruhů se nakonec přes švédského brankáře překutálela do rohu.

25. Další oslabení Švédska. Za faul na Aaltonena si jde sednout na dvě minuty Krüger.

25. Při vlastním oslabení ujel Eriksson, ale ke střele se přes posledního finského beka nakonec nedostal.

26. Během první minuty přesilovky Finů se do šance dostal jen Immonen, ale svoji sbírku osmi branek na MS ještě nerozšířil.

27. Finská přesilovka končí, opět bez výraznější šance.

28. Velký závar před Fasthem, který neudržel střelu Granlunda v lapačce a poté puk chvíli nehlídán poskakoval brankovišťem. Touš na poslední chvíli odpálil Eriksson

28. Švédsko vede 1:0! Skvělou individuální akci předvedl Pääjärvi, který si najel do pásma a z levé strany křížnou střelou do pravé šibenice překonal Vehanena. Jeho branka se hodně podobala té Backlundově na 2:1 ze zápasu s Českem.

30. Švédové po nečekané brance pokračují v tlaku. Výsledkem je faul Kapanena a přesilovka "Tre Kronor".

31. První střelu si připsal v přesilové hře Nilsson, ale jeho pokus minul bránu a nakonec i jeho spoluhráče, když po mantinelu vyletěl ze třetiny.

31. Dva velké závary před finskou bránou. Persson, Pääjärvi ani Berglund si ale tentokrát na Vehanena nepřišli.

32. Finové po buly vyhazují a přesilovka Švédů končí.

32. Hned po skončení oslabení vylétl do útoku Kapanen, ale jeho střela z levého křídla Fastha neohrozila.

33. Další střela Finů z levého kruhu: Pyörälův pokus nyní vyrazil Fasth nad bránu.

35. Finové se odstali do dobrého tlaku, ale výsledkem byla jen Jaakolová slabá rána od modré.

35. Nokilainen teď poněkud přehnal napadání, když sestřelil za švédskou bránou rukama Ekmana Larssona, jehož nepěkně narazil na mantinel. Švéd je naštěstí v pořádku, Fin míří na trestnou.

36. Pääjärvi střílel z pravé strany a Berglund jeho nabídku ztečoval na tyčku!

37. Na závěr švédské přesilovky vystřelil od modré Kronwall, ale Vehanen s jeho ranou zápěstím neměl problém.

38. Finové špatně vystřídali a Švédové měli možnost jet dva na jednoho. přečíslení ale Backlund zakončil nepřesnou ranou.

40. Faul na Granlunda, na trestnou míří Petrasek. V podání Švéda nutný faul, Fin by jinak jel sám na branku.

40. Finsko vyrovnává na 1:1! Tak Finové zvládli sedm sekund před koncem druhé třetiny srovnat. Imonen se odstal na modré k odraženému puku a z hranice kruhů golfákem vymetl horní růžek Fasthovy branky. Byla to jeho devátá trefa na tomto MS.

40. Druhá třetina končí.

Tak i po druhé třetině je stav finále hokejového MS mezi Švédskem a Finskem vyrovnaný. Tre kronor šli do vedení po poněkud nečekané brance Pääjärviho, který se prosadil samostatnou akcí uprostřed finského tlaku. Švédové poté byli lepším týmem, ale přesto nakonec inkasovali. Těsně před druhou sirénou potvrdil skvělé statistiky finské přesilovky Immonen tvrdou ranou do šibenice a vyrovnal na 1:1.

41. Začala třetí třetina.

41. V první šanci třetí části se ocitl Persson, který v plné rychlosti vlétl po pravém křídle do třetině a pohotově pálil na Vehanena. Ten jeho ránu lapil.

42. Na Fasthovu rozehrávku si počíhali Finové, ale Immonenovu střelu zblokovali švédští beci

43. Finsko vede nad Švédskem 2:1 Švédové chybovali ve středním pásmu a Pihlström našel v přečíslení dva na jednoho Nokeleinena, který se trefil do odkryté brány.

44. Finsko vede 3:1 Velký obrat Finska dokonává Kapanen, který si nikým nehlídán před švédskou brankou počíhal na ztečovanou přihrávku Komarova a prostřelil Fastha.

45. Perssonovou střelu od modré Vehanen vyhlavičkoval nad bránu.

46. Ekman Larsson pálil od modré, ale trefil jen vlastního útočníka. Do útoku se hrnou Finové.

47. Švédové se okrádají o drahocenný čas - na trestnou za držení Granlunda míří Eriksson.

48. Pesonen měl velkou šanci na zvýšení finského náskoku, ale sám před Fasthem selhal. Tedy spíš jej švédský brankář vychytal.

49. Švédové jsou v plném počtu a hrnou se do útoku. Persson ale ranou z úhlu Vehanena nepřekvapil.

50. Švédové se snaží tlačit, ale Finsko skvěle brání. Do brejku se navíc dostal Aaltonen, který vymíchal Rundblada a střelou přes jeho brusle prověřil Fastha.

50. Per Märts si bere oddychový čas. Śvédové ho nutně potřebují. Za deset minut musí vstřelit minimálně dvě branky, jinak se se zlatem mohou rozloučit.

51. Pyörälä a Ruutu teď dělali dusno před Švédskou bránou a získali pro svůj tým další drahocenné sekundy.

52. Finové hrají ve středním pásmu neuvěřitelně pozorně. Švédsko ať se snaží jak se snaží, nedokáže s pukem na holi přejet červenou čáru.

53. Švédové stále nevědí co si počít s rychle bruslícími Finy. Teď alespoň vybojovali pásmo, když puk na Vehanena nahodil z velké dálky Petrasek.

54. Jenže hned po buly ujel všem Granlund a z hranice kruhů vyzkoušel Fastha. Do konce třetí třetiny zbývá šest minut.

55. Silfverberg zvaezl puk do třetiny Finů, objel celé pásmo a nahodil touš před bránu. Tedenby byl ale Finy dobře pokryt.

56. Silfverberg skvěle podržel puk na modré a Eriksson mohl pálit na Vehanena. Jeho střelu ale finský brankář pokryl.

57. Následně hokejkou trefil Petraska do obličeje Komarov, ale kanadští sudí mu jeho jasný faul odpustili.

57. Finsko vede nad Švédskem 4:1 Tak Finové jsou hodně blízko svému druhému historickému titulu na MS. Granlund nahodil puk do švédské třetiny, ten si dojel Pesonen a zjevil se sám před Fasthem, kterého s ledovým klidem překonal.

58. Finsko vede 5:1 Je rozhodnuto. Pyörälä si najel do třetiny a střelou k tyči popáté překonává Fastha.

59. Švédové se dostali do třetiny a z úhlu pálil Sjögren.

60. Finsko vede nad Švédskem 6:1! Tak ještě jeden hřebík do švédské rakve. Situaci tři na dva vyřešil střelou k tyči Pihlström.

60. Dohráno. Finové se stávají mistry světa!

Po vyrovnaném průběhu finále se nakonec Finsko může radovat z poměrně jednoznačného vítězství 6:1 nad Švédskem, a tím pádem i z mistrovského titulu, který přebírá pro České republice. O výsledku rozhodl začátek třetí části, kdy Finové vstřelili v rychlém sledu dvě branky. Švédové měli nejvíce šancí ve druhé třetině, kdy ale za stavu 1:0 nastřelili tyč. Poté již skórovali jen Suomi, kteří v závěru Tre kronor zcela rozdrtili.

Direktoriát turnaje mezitím vyhlašuje nejlepší hráče turnaje. Brankářem byl vyhlášen Švéd Fasth, obráncem Kanaďan Pietrangelo, útočníkem devětatřicetiletý Čech Jaromír Jágr.

Viktor Fasth je navíc vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje vůbec. Individuální trofeje by ale nejspíš vyměnil za tu hlavní, která nyní stojí před René Faselem a čeká na finské ruce.

Švédové nyní dostávají stříbrné medaile. O něco si tedy oproti loňsku, kdy skončili v Německu třetí, polepšili. Ale zklamání z debaklu ve finále je jistě velké.

Richar Wallin také obdržel stříbrný tác za druhé místo. Zatímco s podobným typem nádobí, jen bronzovým, křepčili odpoledne Češi pěknou půlhodinu, Švéd jej doslova zahodil na střídačku, do rukou asistenta Pera Märtse.

Finové dostávají na krk zlaté medaile. Předává je prezident IIHF René Fasel.

Nyní švýcarský zubař předává do rukou Mikko Koiva mistrovský pohár a gejzír finské radosti může vypuknout.

Kolem kapitána se seběhli všichni "lvi" finského výběru a každý si chce sáhnout. Nikoliv na Koiva, ale mistrovský pohár, pochopitelně.

René Fasel nyní děkuje slovenským pořadatelům za dobře zorganizovaný šampionát.

Švýcar zároveň všechny příznice na příští MS, které se odehraje v zemi mistrů světa - ve Finsku (a částečně ve Švédsku).

Orange arénou zní finská hmyna.

Hráči obou týmů si nyní ve středovém kruhu podávají ruce za skandovaného potlesku všech diváků v Bratislavě.

Další oslavy se přesunou patrně do útrob stadionu a následně ulic Bratislavy. I proto se mohou rozloučit a u dalších hokejových utkání se těším na shledanou.