Dvacet nej extraligového finále: mistři světa, hromotluci i druhá míza

Extraligové finále mezi hokejisty Liberce a Sparty slibuje vyrovnaný boj o titul. Podívejte se na dvacítku nej, která tento souboj přináší už před svým startem.
Letošní extraligové finále je za dveřmi, proto neuškodí připomenout si některá sueprlativa, která souboj libereckých Bílých Tygrů a pražské Sparty provázejí.
Hokejisté Liberce vstupují do finále s nevídanou bilancí osmi odehraných a zároveň vítězných bojů v play off. Bez porážky postoupil do finále naposledy Vsetín se Spartou v sezoně 1999-2000. Semifinále s nulou pak ještě sehrály Pardubice v mistrovské sezoně 2009-10, tehdy to shodou okolností odskákali právě Bílí Tygři.
Ve finále se utkají hned tři mistři světa. Branku Severočechů hájí Ján Lašák, jenž dovedl Slovensko k historickému triumfu na MS 2002 ve Švédsku.
Jak už to bývá v českých zemích "dobrým zvykem" nejvíc zahraničních hráčů pochází ze sousedního Slovenska. V tomto finále bude připraveno naskočit na led šest Slováků, pěkně po třech na každé straně.
Foto: ČTK
Sport Sport
14. 4. 2016 6:10
Extraligové finále mezi hokejisty Liberce a Sparty slibuje vyrovnaný boj o titul. Podívejte se na dvacítku nej, která tento souboj přináší už před svým startem.

Více o hokejové extralize čtěte ZDE

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V budoucí chilské vládě usedne většina žen, poprvé obsadí i resort obrany či vnitra

Budoucí chilský prezident Gabriel Boric, který se ujme úřadu v březnu, v pátek představil svou vládu. Většinu v ní budou mít ženy, které obsadí 14 z 24 křesel. Žena poprvé bude řídit ministerstvo vnitra a v čele ministerstva obrany stane vnučka bývalého prezidenta Salvadora Allendeho, kterého v roce 1973 svrhl armádní puč vedený generálem Augustem Pinochotem. Kabinet nového prezidenta je poměrně mlády a různorodý, uvedla agentura AFP.

Boric, kterému bude v únoru 36 let, avizoval, že plánuje velké reformy. Do nové vlády jmenoval řadu lidí, kteří se podobně jako on angažovali v protestech a hnutí za sociální spravedlnost. Mluvčí vlády se například stane bývalá vůdkyně studentského hnutí a komunistická zákonodárkyně Camilla Vallejová. Bývalá šéfka lékařské komory Izkia Sichesová se stane ministryní vnitra a rezort zahraničí obsadí právnička se zaměřením na lidská práva Antonia Urrejolaová. Ministerstvo obrany bude řídit vnučka bývalého prezidenta Allendeho Maya Fernándezová.

"Tato vláda má za úkol položit základy velkých reforem," uvedl ve svém proslovu Boric, kterého část politologů označuje za krajně levicového politika. Během předvolební kampaně slíbil například reformy ve zdravotnictví, školství či v penzijním systému a posílení role státu v těchto oblastech. Boric tak vychází vstříc požadavkům, které v posledních letech vznesly časté protesty v chilských ulicích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy