Fin Laine zazářil v duelu NHL v Helsinkách hattrickem

1. 11. 2018 22:25
Po dvou utkáních v Helsinkách by se měla NHL vrátit do Evropy za rok. V předběžných úvahách je start sezony v Praze a v listopadu zápasy ve Stockholmu.
Patrik Laine
Patrik Laine | Foto: Reuters

Helsinky - Hokejisté Winnipegu slavili v prvním ze dvou soubojů NHL Global Series v Helsinkách výhru nad Floridou 4:2 a v dresu vítězů zazářila finská hvězda Patrik Laine. Dvacetiletý kanonýr se po pětizápasovém střeleckém půstu zaskvěl hattrickem. Odveta se hraje opět v Helsinkách v pátek od 19:00 SEČ.

V souboji dvou mladých finských osobností NHL tak byl smutnější třiadvacetiletý kapitán Panthers Aleksander Barkov, který si připsal jednu asistencí. Strávit prohru musel i další finský útočník Juho Lammikko. Žádný český hokejista v těchto týmech nepůsobí.

První branky se fanoušci v Hartwall Areně, kam se kluby NHL vrátily po sedmi letech, dočkali 86 sekund před koncem úvodního dějství. Po první dorážce Bryana Littlea doklepl puk za překonaného Jamese Reimera Mathieu Perreault.

Panthers vyrovnali v 25. minutě při vyloučení Jacoba Trouby, kdy Barkov nabil Keithovi Yandlemu a ten trefil pravý horní roh branky Connora Hellebuycka. Jets vrátil vedení v 36. minutě v početní výhodě při trestu Alexe Petrovice Laine, který se trefil poprvé po pětizápasovém půstu. Za 160 sekund vyrovnal Jevgenij Dadonov.

Ve 44. minutě se v přesilovce pěti proti třem prosadil opět Laine, který z levého kruhu střelou bez přípravy proměnil přihrávku Blakea Wheelera. Při power play Floridy pak ještě Laine trefil z vlastního obranného pásma prázdnou branku a oslavil pátý hattrick v NHL. Dvojka draftu z roku 2016 si tak ve 13. duelu sezony vylepšila dosud chudou sbírku pěti bodů za tři góly a dvě asistence.

V této sezoně už se hrál jeden zápas základní části NHL v Evropě, v Göteborgu 6. října New Jersey porazilo Edmonton 5:2. Loni se kluby slavné ligy vrátily na Starý kontinent po šesti letech dvěma duely ve Stockholmu mezi Ottawou a Coloradem.

NHL Global Series v Helsinkách:

Florida - Winnipeg 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)

Branky: 25. Yandle, 38. Dadonov - 36., 44. a 60. Laine, 19. Perreault. Střely na branku: 38:36. Diváci: 13.490. Hvězdy zápasu: 1. Laine, 2. Byfuglien (oba Winnipeg), 3. Yandle (Florida).