Fantom Mrázek byl vyhlášen nejlepším brankářem MS

Sport Sport
6. 1. 2012 8:29
Finále šampionátu vyhráli Švédi v prodloužení
Foto: Reuters

Calgary - Juniorský hokejový šampionát má nakonec přece jen vítěznou tečku i pro český tým, který na turnaji skončil pátý.

Po sedmiletém čekání má český hokej opět zástupce mezi nejlepšími hráči mistrovství světa hokejistů do 20 let. Nejlepším gólmanem turnaje v Edmontonu a Calgary byl zvolen Petr Mrázek. Mrázek se dostal stejně jako gólman Schwarz před sedmi lety také do All Star týmu.

Výjimečný je počin gólmana celku juniorské OHL Ottawa 67's v tom, že se český tým nedostal do bojů o medaile.

Mezi oceněnými chybí stejně jako loni a předloni zástupce mistrů světa. Švédové mezi vyvolenými chyběli, nejlepším bekem byl zvolen Brandon Gormley z Kanady a nejlepším útočníkem Jevgenij Kuzněcov z Ruska. Loni se na nikoho z vítězného Ruska a předloni z USA také nedostalo.

Nejlepší hráči

Přehled individuálních ocenění:

Nejlepší hráči (podle direktoriátu turnaje):

  • brankář: Petr Mrázek (ČR)
  • obránce: Brandon Gormley (Kanada)
  • útočník: Jevgenij Kuzněcov (Rusko).

Nejužitečnější hráč: Jevgenij Kuzněcov (Rusko).

All Star tým (podle akreditovaných novinářů):
Petr Mrázek (ČR) - Brandon Gormley, Oscar Klefbom (Švédsko) - Jevgenij Kuzněcov, Max Friberg (Švédsko), Mikael Granlund (Finsko).

Švédi vyhráli finále

Ve finálovém zápase šampionátu Švédsko porazilo Rusko 1:0 gólem z prodloužení.

Hokejisté Švédska se dočkali po 31 letech svého druhého triumfu. Vítěznou branku vstřelil v čase 70:09 útočník Mika Zibanejad a gólman Johan Gustafsson pomohl k titulu 17 úspěšnými zákroky. Smutným hrdinou byl ruský brankář Andrej Makarov, který pochytal 57 pokusů soupeře, ale nakonec prožíval se svými spoluhráči zklamání.

Švédsko - Rusko 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
    Branka a nahrávka: 71. Zibanejad (Nemeth). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Zalaski - Carlson, Murchison (všichni Kan.). Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 18.722. 

Příště Češi na Švédy

Na příštím mistrovství světa se v základní skupině B v Ufě utkají Češi s obhájci titulu Švédy, Finy, Švýcary a Lotyši. V skupině A se představí domácí Rusko, Kanada, Slovensko, Spojené státy americké a nováček mezi elitou Německo. O rozdělení rozhodlo konečné pořadí na světovém šampionátu v Calgary a Edmontonu.

 

Právě se děje

Další zprávy