Tahle sezona je zlomová, ví Faksa. A tak nabral hmotu a radši dobře brání

David Janeczek David Janeczek
24. 2. 2016 11:01
Nadějný český útočník Dallasu Stars Radek Faksa se v letošní sezoně dočkal pozvánky z farmy do NHL. Na podzim vstřelil svou první branku v NHL a do konce sezony by se chtěl natrvalo usadit v prvním týmu Dallasu.
Radek Faksa bojuje v předbrankovém prostoru.
Radek Faksa bojuje v předbrankovém prostoru. | Foto: Reuters

Dallas/Praha - Čerstvě dvaadvacetiletý odchovanec opavského hokeje Radek Faksa se před sezonou vrátil po zranění ramene a v jeho druhé kompletní sezoně v seniorském hokeji se konečně probojoval do prvního týmu NHL.

Třináctý muž draftu 2012 odehrál v dresu momentálně druhého týmu západní konference z Dallasu 24 utkání, ve kterých si připsal tři body. Na farmě poblíž Austinu se pyšní daleko lepší bilancí, která dosahuje téměř bodu na zápas. 

Proti loňské sezoně jste zaznamenal i přes nepříjemné zranění velký kariérní posun. Čím si vysvětlujete povolání do prvního týmu Dallasu a bodové obrození na farmě v Texasu?

Minulá sezona byla moje nováčkovská, takže letos už jsem věděl, co můžu od dospělého hokeje očekávat. Už loni před zraněním jsem se rozehrál do výborné formy, v posledních zápasech jsem pravidelně sbíral body, chodil na přesilovky. Dá se říct, že bylo všechno super. Pak přišel jeden krosček a bylo po sezoně.

Ale nevěšel jsem hlavu a snažil se více volného času zapříčiněného zraněním využít. Mohl jsem sledovat, ale hlavně studovat hru. Taky jsem do dospělého hokeje potřeboval nabrat svalovou hmotu, takže jsem trávil každý den v posilovně a teď se cítím na ledě mnohem lépe. To samé platí i o bruslařské stránce mé hry.

Nemohl jsem si nevšimnout kolonky plus/minus, kde jste se také výrazně zlepšil. Myslíte si, že i zlepšená obranná hra vám pomohla k pozvánce?

Plus minus je určitě důležitá statistika, která mi taky pomohla do prvního týmu. V Dallasu je hodně velká konkurence, je tady nabouchaný tým. Musel jsem se trochu podřídit a změnit svou hru. Teď hlavně myslím na obrannou hru. Ale snažím se hrát i v útočném pásmu, využívám větší postavy a tlačím se do branky, protože okolo brankoviště padá nejvíce branek. Dostávám prostor i v oslabení, ve kterých si zvyšuji čas na ledě.

V NHL máte odehraných 24 zápasů. Jaká je vaše role na farmě a co po vás chtějí trenéři v NHL?

V obou soutěžích chtějí po mně trenéři vesměs to samé. Trenéři na farmě mě nabádají, abych spíše bránil, a dostávám podobně jako v NHL prostor v oslabení. Ale pochopitelně si v AHL dovolím více než v NHL.

Je vůbec šance se dostat v současném Dallasu do elitních dvou formací?

Šance je vždycky, ale určitě ne v letošní sezoně, nebo nejbližších ročnících. Musím počkat, až vyzraju, protože v Dallasu je hodně kvalitních mladých i starších hráčů, takže teď tu šanci moc nevidím, ale v budoucnu bych se určitě chtěl prosadit do prvních dvou útoků. V NHL ani na farmě nehraju přesilovky, ale určitě chtěl bych navázat na juniorská léta a přesilovku si zahrát i v dospělém hokeji.

Pomáhá vám v Dallasu Aleš Hemský?

Aleš je super kluk, když něco potřebuji, vždycky mi poradí. Už má něco za sebou a ví, jak to tady chodí. Vždycky je fajn mít v týmu nějakého Čecha, se kterým si můžu promluvit mateřským jazykem.

Jací jsou Jammie Benn s Tylerem Seguinem? Komunikují tyto hvězdy s mladšími hráči?

Jammie i Tyler jsou super kluci, ale v týmu máme spoustu hvězdných hráčů, jako jsou třeba Jason Spezza nebo trojnásobný vítěz Stanley Cupu Patrick Sharp, a nikdo si tady na nic nehraje, což obdivuji. Všichni pomůžou, když někdo něco potřebuje. Máme skvělou partu, jak v Dallasu, tak na farmě, opravdu se tady cítím dobře.

Jaké máte plány do konce sezony?

Chtěl bych odehrát co nejvíce zápasů v NHL a udělat si jméno napříč soutěží. Taky bych chtěl dojít co nejdále v play off, ať už v NHL, nebo na farmě. Budu vděčný za každý zápas a za každou sérii, kterou projdeme dál.

Myslíte si, že je tato sezona zlomová v tom, jestli zůstanete natrvalo v NHL? Prostor jste už nějaký dostal a farma je plná dalších mladých vlčáků.

Nedávno jsem oslavil teprve dvaadvacáté narozeniny a stále patřím k nejmladším hráčům i na farmě. Každá sezona je důležitá, ale je jasné, že aktuální sezona bude hodně důležitá, dá se říct zlomová.

Dallas má sezonu rozehranou parádně. Jaké jsou cíle klubu ve Stanley Cupu?

V základní části se nám daří, ale hokej v play off, kde rozhodují maličkosti a může se stát cokoliv, je úplně něco jiného. Cíle v klubu jsou ty nejvyšší, ale nevidím důvod, proč bychom nemohli jít daleko, máme kvalitní tým a skvělou partu, uvidíme.

V reprezentaci do dvaceti let jste byl kapitánem, nepokukujete po seniorském národním týmu?

Určitě by to pro mě byla čest, kdybych dostal pozvánku, tak bych vždy jel. Ale momentálně se soustředím na hokej v Dallasu a uvidíme, co bude. Kdyby byl zájem, tak bych neváhal. Ale zatím se mnou z reprezentace nikdo nenavázal kontakt.

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy