25. 3. 2015 20:29
Hokejová baráž má za sebou první kolo.
Hanáci začali baráž vítězstvím.
Hanáci začali baráž vítězstvím. | Foto: Lukáš Drštička

Praha - Hokejisté extraligových celků Olomouce a Slavie vstoupili úspěšně do baráže o udržení v nejvyšší soutěži. Hanáci si poradili po výsledku 4:2 s Českými Budějovicemi, sešívaní pak porazili Chomutov 2:1.

Druhé kolo prolínací soutěže dvou nejhorších týmu extraligy a dvou nejlepších první ligy se hraje v pátek, kdy Budějovičtí hostí Slavii, Chomutov pak Olomouc.

Olomoučtí rozhodli o triumfu ve třetí třetině

Hanákům se vydařil vstup do utkání, když v 5. minutě otevřel skóre Matai. Druhou část ale začali lépe hosté a Boháč po přečíslení dva na jednoho vyrovnal. Za tři minuty šla ale Olomouc opět do vedení. Buc našel zpoza branky Knotka, který zamířil přesně k tyči. Jihočeši ale rychle odpověděli. V přesilovce tečoval Kuchejda střelu Žovince a bylo to 2:2.

Rozhodující moment zápasu přišel v 53. minutě, kdy Řípova střela přes obránce překvapila Bláhu a Olomouc se dostala opět do vedení. O necelé dvě minuty později tečoval Škůrkovu střelu Knotek a dvoubrankový náskok již domácí udrželi až do konce.

Slávisté nezářili, přesto Chomutov zdolali

V nepříliš pohledném duelu měli zpočátku navrch sešívaní. A když hosté následně nevyužili dvojnásobnou přesilovku, udeřili domácí, když se dorážkou v početní výhodě prosadil Štich. Ve druhém dějství se obraz hry výrazně změnil a hrálo se především před Furchem, Chomutovští ale své šance využít nedokázali.

V úvodu třetí třetiny sehrál Chomutov mimořádně špatně další dvojnásobnou přesilovku, zatímco Slavia se naopak opět v početní výhodě v 53. minutě zásluhou Sklenáře trefila a uklidnila. V závěru slávisté promarnili dvě minuty v pěti proti třem, ale mrzet je to nemuselo, přestože hosty přiblížil na dostřel Dušek. Power play už ale další změnu stavu nepřinesla.

1. kolo baráže o hokejovou extraligu:

HC Olomouc - ČEZ Motor České Budějovice 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. Matai (Jaroměřský, Herman), 26. J. Knotek (Buc, Majeský), 53. Řípa (Majeský), 55. J. Knotek (Škůrek) - 23. Boháč (J. Straka), 28. Kuchejda (Pajič, Žovinec). Rozhodčí: Hribik, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:4, navíc Herman (Olomouc) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 3552.

Olomouc: Trvaj - Vyrůbalík, Majeský, Ondrušek, Škůrek, Jaroměřský, Houdek - Laš, J. Knotek, Buc - Řípa, Marosz, Kucharczyk - Matai, Herman, Pekr - Dlouhý, Patera, Jergl. Trenéři: Fiala, Dopita a Tomajko.

České Budějovice: Bláha - Punčochář, Žovinec, Suchánek, Vráblík, D. Růžička, Semrád - Kuchejda, Pajič, Švihálek - Nouza, J. Straka, Boháč - Bárta, Rob, A. Přibyl - Marek, Trummer, Pašek. Trenéři: Rosol a Bělohlav.

HC Slavia Praha - Piráti Chomutov 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 17. Štich (M. Čermák, Bednář), 53. Sklenář (Valach, Vlasák) - 59. A. Dušek (Rutta). Rozhodčí: Lacina, Pavlovič - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 10:9, navíc M. Čermák (Slavia) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 3430.

Slavia Praha: D. Furch - Valach, Šenkeřík, Šulc, Štich, Kolařík, Knot, od 21. navíc A. Růžička - Sklenář, Bednář, Tomica - Stránský, T. Doležal, Pletka - M. Čermák, Vlasák, J. Doležal - Holec, Andres, Babka. Trenéři: J. Beránek a Srdínko.

Chomutov: M. Kopřiva - Rutta, Skinner, Koma, J. Drtina, Šulák, Toman, Rýgl, Bartejs - Hovorka, Gajovský, L. Květoň - D. Květoň, V. Růžička ml., Sinisalo - O. Kaše, Kämpf, Šagát - Chlouba, Račuk, A. Dušek. Trenéři: B. Kopřiva, Totter a J. Dušek.

1. Olomouc 1 1 0 0 0 4:2 3
2. Slavia Praha 1 1 0 0 0 2:1 3
3. Chomutov 1 0 0 0 1 1:2 0
4. České Budějovice 1 0 0 0 1 2:4 0

Další program:

Pátek 27. března - 2. kolo:

17:30 Piráti Chomutov - HC Olomouc, ČEZ Motor České Budějovice - HC Slavia Praha.