Přelepil si ruskou vlajku. Žukov před baráží s Jágrem a spol. reagoval na kritiku

Sport Sport
16. 4. 2022 9:27
Ruský brankář Maxim Žukov, na kterého jihlavská Dukla spoléhá v baráži o hokejovou extraligu, si na masce přelepil ruskou vlajku. Ta během finále první ligy a po něm vzbuzovala tázavé reakce.
V minulé sezoně trápil Maxim Žukov favorizované Kladno ve finále první ligy.
V minulé sezoně trápil Maxim Žukov favorizované Kladno ve finále první ligy. | Foto: Roman Mareš / Rytíři Kladno

Žukov si masku vyzdobil ruským státním znakem a vlajkou před startem stávající sezony, což tehdy nikomu nevadilo. Po vpádu Ruska na Ukrajinu však tyto symboly dostaly v Česku kontroverzní náboj.

Někdo za nimi mohl vidět podporu invaze. Ačkoliv kabina je podle trenérského asistenta Dukly Karla Nekvasila neřešila, leckomu vadily.

"Měl by se toho vzdát, je to ostuda," prohlásil třeba bývalý útočník Jakub Koreis. V podobném duchu se vyjádřil legendární brankář Dominik Hašek.

A Žukov skutečně reagoval. Ruskou vlajku si před baráží proti kladenským Rytířův přelepil. Serveru iSport.cz to v sobotu řekl šéf jihlavského klubu Bedřich Ščerban.

"Max cítí, že je zbytečné, aby se uměle vyvolávala taková aféra," vysvětlil. "Přes agenta jsme probrali důvody, proč to bude lepší, a Max souhlasil. Zápasy budou v televizi a dovedu si představit, že by se o ničem jiném nediskutovalo. Ale kdyby to Max vnímal jako útok na něj, podpořil bych ho a nic bychom nepřelepovali."

Ščerban také připomněl, že hokejová Dukla jako jeden z prvních českých klubů veřejně podpořila Ukrajinu a válku jednoznačně odsoudila. Žukov tomu spolu s ostatními hráči přihlížel na modré čáře.

"Na stadionu vlála ukrajinská vlajka, drželi jsme minutu ticha za padlé na Ukrajině. A Max tam byl s námi! Věděl, o co jde," řekl Ščerban. Dodal ještě, že Žukov nastupuje s ukrajinskými hokejkami.

Dvaadvacetiletý Rus chytá za Duklu už druhým rokem, původně přišel z Toronta, respektive jeho farmy. V Jihlavě se zabydlel, našel si českou přítelkyni. Přesto není jasné, zda zůstane. Na konci dubna mu končí smlouva a tím pádem i vízum. Nové dostat nemusí.

Vláda Petra Fialy totiž v reakci na ruskou válku na Ukrajině rozhodla o zastavení udělování víz ruským občanům. Výjimkou jsou humanitární důvody.

"Pokud by Max projevil zájem u nás zůstat, tak bych udělal všechno, co je v mých silách, abych pro něho vízum získal," řekl Ščerban deníku Aktuálně.cz. "Už je u nás dva roky a za to, kde se narodil, nemůže. S událostmi na Ukrajině nemá nic společného a tady zdomácněl. Lidé ho mají rádi, tým si ho váží. Je to bezproblémový kluk."

Baráž o extraligu začíná v neděli v 16:00 na chomutovském ledě, kde Kladno v aktuálním ročníku hraje domácí zápasy z důvodu rekonstrukce vlastního stadionu.

Jihlava je jasným outsiderem, o to víc spoléhá na Žukova, který v play off první ligy zastavil víc než 94 procent puků a Rytíře včetně Jaromíra Jágra trápil už před rokem. Finále druhé nejvyšší soutěže tehdy dovedl do rozhodujícího sedmého klání. 

Žukovovu masku zdobila v sezoně ruská vlajka:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy