Zlín vyhrál ve Vítkovicích a prohání Plzeň v boji předkolu play off, Sparta přehrála Olomouc

Aktualizováno 21. 2. 2017 21:04
Už jen bod dělí hokejisty Zlína od desáté příčky zajišťující předkolo play off extraligy. Důležitou výhru si připsali v úterní dohrávce 42. kola ve Vítkovicích, kde vyhráli 4:2. V dohrávce 18. kola zase přehrála Sparta Olomouc.
Radost Zlína
Radost Zlína | Foto: Lukáš Filipec

Ostrava - Hokejisté Zlína zvládli dohrávku 42. kola extraligy ve Vítkovicích a po vítězství 4:2 se na rozdíl jediného bodu přiblížili desátému místu, které zaručuje účast v předkole play off. Hosté vedli po dvou gólech Davida Šťastného už 3:0, ale při vítkovické power play málem o vedení přišli. Zlín i počtvrté v sezoně proti Vítkovicím zabodoval. Sparta porazila v dohrávce 18. kola extraligy Olomouc 3:1 a potřetí za sebou si připsali plný bodový zisk.

Vítkovicím po reprezentační přestávce odešla forma a po dvou prohrách za sebou se protrápily i k třetí. Sotva ji mohlo vystihnout něco lépe než situace z 11. minuty: Bartošák při signalizovaném vyloučení opustil branku, ale spoluhráč Roman při ponechané výhodě po nedorozumění s obráncem poslal puk z rohu útočného pásma přes celé hřiště do vlastní sítě. Klasický vlastní gól byl připsán Blaťákovi.

Domácím ztěžkly ruce i nohy, pouze snaha byla na kompaktního soupeře málo. Hostům stačilo koncentrovaně bránit a využívat šance. Šťastný v 16. minutě nic nevymýšlel a po Popelkově přisunutí kotouče prostřelil z mezikruží Bartošáka švihem podruhé.

Do ještě větší beznaděje Vítkovické uvrhl třetím gólem opět Šťastný. Hned po 66 sekundách druhé části znovu využil soupeřovy chyby za Bartošákovou brankou a domácí brankář byl bez šancí. Vítkovicím vyšla alespoň rychlá odpověď. Roman podíl na smolném vlastním gólu odčinil šikovným průnikem, zasekávačkou a švihem pod horní tyč.

Ale kýžený impulz tím do domácích řad nevnesl. Hosté byli nebezpečnější a na třígólový rozdíl mohl skóre vrátit Holík, avšak další vítkovickou hrubku tentokrát sám před Bartošákem nepotrestal.

Hlavu a patu dostala hra domácích až v třetí části. Pohyblivějším a agresivnějším přístupem si vynutili převahu a ještě více pookřáli po kontaktním gólu. Ten dal v 49. minutě bývalým spoluhráčům Urbanec, jehož ránu od modré čáry těsně před Kašíkem tečoval ještě zlínský obránce Blaťák.

Domácí dohrávali bez zraněného Tybora, kterého z ledu odnesli na nosítkách, a v závěru i díky přesilovce nebyli daleko od vyrovnání. V době největšího tlaku, který umocnilo odvolání gólmana, dokonce trefili tyč, ale nakonec kulečníkovým odrazem do prázdné branky přidal čtvrtý gól Bukarts.

Sparta si upevnila třetí příčku

Při disciplinárním trestu Pöpperleho nastoupil do brankoviště Sparty Novotný, jemuž dnes kryl záda teprve sedmnáctiletý Wolf. Sparťané nevyužili brzkou přesilovku a po jejím skončení se právě Novotný vyznamenal při Holcově příležitosti.

V 10. minutě vybojoval kotouč za brankou hostů Pech, našel Kumstáta a ten otevřel skóre. Hosté však 45 vteřin před první přestávkou kontrovali, když na konci Rašnerovy parádní individuální akce nekompromisně vypálil Skladaný a vyrovnal. Pražané tak inkasovali po 142 minutách a devíti sekundách.

Druhá třetina už se odehrávala v režii Sparty. Klimkovi ve 24. minutě sebral radost výborným zákrokem Konrád. Následovala početní výhoda domácích, v níž se Buchtele za cenu pádu snažil udržet kotouč v útočném pásmu, ale místo toho ho ideálně posunul do jízdy Lašovi, ten však Novotného nepřekonal.

V 31. minutě vyslal Cingel do úniku Kudrnu, jenž v koncovce zvolil rychlou střelu na lapačku a Sparta vedla 2:1. Sám Cingel měl tutovku při dorážce do odkryté branky o chvilku později, ale Konrád se stihl bleskově přesunout. Vzápětí pokryl i Vránův bekhend, avšak na Švrčkův pokus od modré čáry z 37. minuty už při zakrytém výhledu nestačil zareagovat.

Razítko na výhru favorita mohl dát v 46. minutě Pech, který během přesilové hry svého celku ujel obraně Hanáků, ale Konráda nedokázal překonat ani na dva pokusy. Výborně chytající olomoucký brankář si pak vedl stejně bezchybně i při velkých možnostech Buchteleho a tečujícího Řepíka. V 58. minutě orazítkoval horní tyč Vrána, což však rozklíčoval až sudí u videa.

Dohrávka 42. kola hokejové extraligy:

HC Vítkovice Ridera - PSG Zlín 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 23. O. Roman (Tybor, D. Květoň), 49. Urbanec (Klok, P. Zdráhal) - 11. Blaťák, 16. D. Šťastný (Popelka, Kubiš), 22. Šťastný, 59. Bukarts. Rozhodčí: Hejduk, Pražák - Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:8, navíc D. Květoň 5 minut a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 4781.

Vítkovice: Bartošák - Sloboda, Klok, Hrbas, D. Krenželok, Urbanec, Výtisk, L. Kovář - Tybor, O. Roman, D. Květoň (38. Kurovský) - Hudeček, Stastny, Olesz - P. Zdráhal, Balán, Szturc - Vandas, Kolouch, E. Němec. Trenéři: Petr a Trnka.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Blaťák, Žižka, O. Horák - Bukarts, P. Holík, Říčka - D. Šťastný, Popelka, Kubiš - Okál, Honejsek, O. Veselý - Ondráček, Chytil, Ostřížek. Trenéři: Robert Svoboda, M. Hamrlík a R. Hrazdira.

Dohrávka 18. kola hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Olomouc 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 10. Kumstát (Pech), 31. A. Kudrna (Cingel), 37. Švrček (Uher, A. Kudrna) - 20. Skladaný (Rašner, J. Galvas). Rozhodčí: Pešina, Hradil - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 1:5. Bez využití. Diváci: 4579.

Sparta: F. Novotný - Gernát, J. Mikuš, Švrček, Kalina, Eminger, Nedomlel - Řepík, P. Vrána, J. Hlinka - Klimek, Smejkal, Buchtele - Forman, Pech, Kumstát - A. Kudrna, Cingel, Uher. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Jaroměřský, Ondrušek, Rašner, J. Galvas - Skladaný, J. Knotek, Laš - Eberle, Sundher, Burian - Fořt, T. Mikúš, Holec - Kotala, P. Mrázek, Matai - od 34. navíc Macuh. Trenéři: Venera a Tomajko.