HC Oceláři Třinec
  • 37. Redenbach
  • 8. Hrňa (Doudera, Růžička)
  • 38. Vrána (Marcinko)

Dobrý den, vítejte u online přenosu z úvodního zápasu finálové série Tipsport extraligy mezi Bílými Tygry Liberec a Oceláři Třinec. Duel začne ve čtvrtek na ledě Liberce v 17:00.

Celek z města pod Ještědem se do finále podívá poprvé po dvou letech. V sezóně 2016/2017 mu jen těsně unikl titul, když ve finále podlehl brněnské Kometě jednoznačně 0:4 na zápasy. To sezóna 2015/2016 byla o poznání úspěšnější. Svěřenci ambiciózního trenéra Pešána postoupili do finále bez ztráty kytičky a celý tento úspěšný ročník vyvrcholil až titulem po finálovém vítězství nad Spartou poměrem 4:2 na zápasy.

Play off 2019

Liberec započal letošní play off sérií proti rivalovi z Mladé Boleslavi. Bílí Tygři v ní nepřipustili žádné větší drama a až na jeden nepovedený zápas na kluzišti soupeře dokázali hladce proplout do semifinále. V něm je čekal soupeř úplně jiného kalibru. Kometa si brousila zuby na postup do finále, resp. vybojování zlatého hattricku, avšak Liberečtí byli rázně proti. Zejména díky dvěma výhrám z DRFG Areny dokázali Severočeši po šestizápasové bitvě postoupit právě až do finále.

Tým ze Slezska je na tom s účastí ve finále podobně, jako jeho dnešní soupeř. Oceláři se dokázali do finále extraligy probojovat v loňské sezóně a také v sezóně 2014/2015. V obou případech se museli ve vrcholu sezóny před svým sokem sklonit a sérii s Brnem, resp. Litvínovem nezvládli, přičemž právě finále z roku 2015 s Litvínovem muselo rozhodnout až sedmé utkání. Poslední a doposud jediný titul dokázali třinečtí hokejisté získat v roce 2011, tehdy ještě ve staré Werk Areně.

Již ve čtvrtfinále čekal na Třinec soupeř, kterého by si minimálně místní fanoušci přáli nejlíp v úplně jiné fázi play off, a to odvěký regionální rival z Vítkovic. Kdo čekal na úvod vyřazovacích bojů vyrovnanou bitvu, ve které nebude favorit jasný, ten se šeredně spletl. Oceláři dokázali Vítkovice přehrát možná až překvapivě snadno poměrem 4:0 na zápasy. V semifinále přišla na řadu Plzeň, kterou táhli zejména Gulaš s Kovářem, ke kterým v útoku perfektně zapadl mladík Pour. Plzeň na úvod série dvakrát vyloupila Werk Arenu a s Oceláři to nevypadalo dobře. Zlepšený výkon Ocelářů nakonec dovedl sérii až do sedmého utkání, ve kterém byli Oceláři na vlastním ledě úspěšnější a opět po roce se tak těší z finále.

Úvodní sestavy:

Will (Schwarz) - Kolmann, Derner, Hanousek, Šmíd, Havlín, Ševc, Doherty - Birner, Hudáček, Ordoš - Kvapil, Filippi, Lenc - Krenželok, Jelínek (C), Zachar - Vlach, Redenbach, Lakatoš. Trenér: Pešán.

Hrubec (Kantor) - Roth, Gernát, Musil, Galvinš, Dravecký, Doudera, Husák - Chmielewski, Vrána, Martin Růžička - Werek, Marcinko, Hrňa - Adamský (C), Polanský, Svačina - Cienciala, Kovařčík M., Kovařčík O. Trenér: Varaďa.

Slovenský útočník Vladimír Dravecký musel nedávno během rozsáhlé marodky třineckých obránců zaskočit v zadních liniích a s touto pozicí se popasoval natolik dobře, že na ní nastoupí také ve finále.

Vzájemné zápasy v této sezóně

Co se týče základní části, byli v tomto ročníku extraligy úspěšnější Bílí Tygři. První utkání zvládl Liberec lépe zejména díky perfektně zvládnutým přesilovým hrám. Druhý souboj dokázali vyhrát Oceláři, a to zejména díky smrtící druhé třetině, ve které vstřelili 4 branky. V dalších dvou zápasech byli úspěšnější opět Severočeši. Vzájemná bilance tak hovoří jasně pro Liberec, nicméně play off je úplně jiná soutěž a Třinec bude jistě chtít neúspěchy ze základní části odčinit.

Vzájemné zápasy v play off

Český hokej v play off pamatuje pouze jedinou vzájemnou sérii. Odehrála se v roce 2007 a minimálně postavení Třince bylo v této sezóně naprosto odlišné od toho současného, kdy se pravidelně vyskytuje na předních příčkách tabulky. Oceláři vstupovali do série jakožto jasný outsider, a to i vzhledem k faktu, že se do vyřazovacích bojů probojovali až na poslední chvíli díky vítězství v prodloužení se Spartou.

Oproti předpokladům se ale nakonec jednalo o velmi vyrovnanou sérii. Liberec začínal čtvrtfinále díky lepší pozici po základní části v domácím prostředí a obě tato utkání dospěla až do prodloužení. V prvním sice byli úspěšnější Bílí Tygři, to druhé ale rozhodli Oceláři. Podobný scénář se upekl také v Třinci. Liberec první utkání pod Javorovým zvládl, aby další den prohrál poměrem 1:4. Série se tak stěhovala opět pod Ještěd, a právě páté utkání bylo zřejmě tím zlomovým. Necelé 2 minuty před koncem dali Oceláři vedoucí branku, na níž však Tygři odpověděli. Liberec pak zvládl třetí prodloužení série lépe a získal zápasový mečbol. Oceláři sice v šestém utkání série utekli hrobníkovi z lopaty a uspěli v něm, nicméně sedmé utkání si Liberec na domácím ledě pohlídal a po obrovském boji postoupil do semifinále.

Zajímavostí je, že tuto sérii pamatuje jediný hráč, který naskočí i do této série, a to Jiří Polanský.

Situace v brankovištích se pro finále na ani jedné straně nemění. Oba trenéři opět sází na jednoznačné jedničky letošního play off, na jedné straně jí je Roman Will, na druhé straně barikády Šimon Hrubec. Oba tito maskovaní muži zatím ve vyřazovacích bojích odchytali plnou porci minut.

Utkání budou jako hlavní rozhodčí řídit pánové Hodek a Kika, na čarách jim pomohou sudí Gebauer a Hynek.

Oba týmy jsou již nastoupeny na ledě, nyní zazní česká hymna.

Utkání právě začalo.

1.

Liberec se okamžitě po úvodním buly vrhl do útočného pásma, kde však Jelínkův útok díky dobře pracující třinecké obraně nic kloudného nevymyslel. Následně Oceláři vyvezli puk a také se na krátkou chvíli ohřáli v útočném pásmu.

1.

Birner nezvládl přechod do útočného pásma, byl v něm dřív než kotouč a tuto akci zastavuje hvizd rozhodčího - ofsajd.

2.

Hudáček se prodíral po levé straně mezi kruhy, jeho klička ale na Musila neplatila a tato akce skončila dřív než začala.

3.

Michal Kovařčík rychle vletěl do útočné třetiny Třince, avšak jeho svižný pokus byl ztečován libereckým obráncem mimo. Oceláři nadále pokračovali v obléhání Willovy branky a pramenila z toho dobrá šance druhého z Kovařčíků, Ondřeje. Ten tečoval zajímavou Douderovu střelu od modré čáry.

4.

Marcinkovo nahození skončilo až v rohu obranného pásma Liberce, kde se jej snažil vybojovat Werek, avšak kanadský útočník nakonec touš vybojovat nedokázal.

4.

Erik Hrňa (TRI) - vyloučení na 2 minuty za vysokou hůl.

5.

Kvapil si několikrát vyměnil puk s Birnerem, nakonec z toho byla nahrávka na modrou čáru na Šmída, jehož střela Hrubcovi větší problémy nenadělala. Liberec pokračoval v tlaku, nicméně díky výborné práci Adamského se Třinec osvobodil.

6.

Jelínek posunul v rychlosti puk na Krenželoka, jenž z levého kruhu prověřil Hrubcovu pozornost. Střela ale mířila přímo do břicha a třinecký brankář puk bez větších potíží zkrotil.

autor: Vojtěch Filipiec | 18. 4. 2019 16:24