Prohrát 1:9 byla výborná taktika, směje se Venera. Že Olomouc soupeře otráví? To ne

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
16. 3. 2021 5:55
Byť získala v základní části o 32 bodů méně, dokázala dvanáctá Olomouc v předkole play off hokejové extraligy skalpovat pátou Plzeň. 3:0 na zápasy, bez ztráty kytičky. Červeno-bílí válečníci tím udělali radost také svému bývalému trenérovi Zdeňku Venerovi, který nechápe, proč by měl nad hrou Mory někdo ohrnovat nos. Ve čtvrtfinále se Olomouc pokusí prohnat favorizovanou Spartu.
Zdeněk Venera vedl Olomouc v letech 2015 až 2018. Od té doby je bez trenérského angažmá.
Zdeněk Venera vedl Olomouc v letech 2015 až 2018. Od té doby je bez trenérského angažmá. | Foto: Tomáš Liška

Překvapilo vás, že Olomouc vyřadila Plzeň?

Není to zase tak velké překvapení. Postavení v tabulce a poslední zápas v základní části, který Olomouc v Plzni prohrála 1:9, sice klamaly, jenomže extraliga je skutečně docela vyrovnaná. Plzeň byla i pro mě favoritem, ale dalo se čekat, že to může dopadnout i jinak.

Bral jste v době, kdy jste Olomouc trénoval, Plzeň trochu jako strašáka? Na podzim 2017 jste tam obdrželi deset gólů, ve čtvrtfinále play off 2016 a 2018 jste jí podlehli 1:4.

Ani ne. V play off je to zkrátka o tom, komu to lépe sedne. Ale je rozhodně zajímavé, že na Olomouc vždycky padne Plzeň. V předkole dvakrát Zlín a jednou Plzeň, ve čtvrtfinále třikrát Plzeň. Teď si konečně kluci zahrají i proti Spartě. Strašáka bych tam neviděl, dokonce si myslím, že výsledek 1:9 v posledním kole Olomouci pomohl. Zmobilizovala se, naopak Plzeň ji mohla lehce podcenit.

Co v těch třech zápasech rozhodlo ve prospěch Olomouce?

To hlavní jsem viděl a dá se říct, že rozhodlo to, co zdobí Olomouc už dlouhodobě. Takže týmový výkon, perfektní nasazení, fyzicky náročný hokej, hodně bruslení. U všeho byli o krok dříve, Plzeň k ničemu pořádně nepustili. A jak jsem zmínil, vidím tam vliv toho posledního kola. Psalo se všude, že to bude nejjasnější série. Ať chcete, nebo ne, v hlavách hráčů z toho něco zůstane. Přitom v play off je to o pár zápasech. Plzeň se ani nevzpamatovala z prvotního šoku, že to tak jednoduché nebude, a za chvilku bylo po předkole. Dalo by se skoro říct, že prohrát v posledním kole byla výborná taktika. (smích)

Přesto, v základní části dělilo oba týmy propastných 32 bodů.

Je to obrovský rozdíl, ale v základní části potkávají mužstva výkyvy. Mají série, kdy se daří, kdy ne. Objektivní pohled hovoří o tom, že Plzeň má mužstvo kvalitnější. Jenže v play off rozhoduje momentální forma, tam může být všechno jinak. Ať už zranění klíčových hráčů, pohoda brankářů. Vezměte si, že za posledních deset let vyhrál vítěz základní části play off jen dvakrát. (Třinec a Liberec v letech 2011 a 2016, pozn. red.)

Podařilo se Olomouci otrávit hokej největším hvězdám soupeře Milanu Gulašovi a Tomáši Mertlovi? Obávané duo v předkole nebodovalo.

Tak otrávit… To je takové hanlivé ohodnocení toho výkonu. Já bych to bral pozitivně. Není to otrávení, ale účelná taktika a dobrá příprava na soupeře. Dobrý kolektivní výkon. Olomouc neměla v celé sezoně nikoho, kdo by zvlášť vyčníval v kanadském bodování. Ale hokej je týmový sport.

Mělo by se na Olomouc celkově nahlížet jinak? Často z úst expertů nebo v médiích zaznívají právě podobné výrazy, že hraje především defenzivní hokej a snaží se soupeři otrávit hru.

Zkrátka pracujete s materiálem, který máte. Otrávit mi zní škaredě, není to odpovídající. Vždycky platilo, že dobrý útok plní stadiony a dobrá obrana dělá výsledky. Ideální je mít oboje, ale nikdo neříká, že když jsme v Naganu vyhráli finále 1:0, tak že jsme někomu otrávili hokej. Tak proč mluvit nějak negativně, když padá méně branek? Pokud máte v mužstvu hráče, kteří dávají šest nebo sedm gólů za sezonu, nejlepší střelec Honza Káňa jich má třináct, musíte hru uzpůsobit tak, abyste i s nimi vyhrával.

Jakou šanci bude mít Olomouc ve čtvrtfinále proti Spartě?

Vzhledem k tomu, že play off je krátkodobá záležitost, může Olomouc vyřadit i Spartu. Ale samozřejmě je favoritem Sparta, má nabité mužstvo a základní část vyhrála zaslouženě. Bude to těžké, ale nikdo neví. Braňo Konrád měl proti Plzni úspěšnost skoro 96 procent, to je skvělé číslo. Působí uklidňujícím dojmem, je to jistota. Pokud mu forma vydrží, nebudou to mít sparťané lehké, aby ho prostřelili.

Olomouc má navíc ze základní části proti Spartě vyrovnanou bilanci, dokázala v Praze vyhrát za tři body. Stejnou bilanci má i vzhledem k druhému Třinci, proti favoritům umí.

Neříkám, že šance jsou vyrovnané, ale proč by Olomouc nemohla znovu překvapit? Sparta k tomu i po tom rychlém vypadnutí Plzně v předkole přistoupí s plnou zodpovědností, nicméně Olomouc bych neodepisoval.

Jako trenér jste v Olomouci skončil před třemi lety. Pořád ale platí, že ji hodně sledujete a fandíte?

Je mi sympatická, fandím jí. Na druhou stranu jsem působil u pěti mančaftů, takže to ani nejde, abych všem pořádně fandil. Zajímají mě hráči, s nimiž jsem pracoval. Těch ubývá, ale pořád jich několik je. Sleduju to všechno a Olomouc vnímám intenzivně, byl jsem tam tři roky a je to moje poslední působiště.

Co vy a budoucnost? Spojíte ji ještě s hokejem?

Těžko říct, nikdy neříkej nikdy, ale už tři roky hokej nedělám. Po třech letech v Olomouci jsem byl už docela okoukaný a zároveň jsem cítil, že bych mohl trochu zvolnit. Teď žiju ve volnějším režimu. Nevím, co by se muselo stát, aby mě někdo chtěl k týmu, který by pro mě byl zajímavý.

Měl jste během těch tří let nabídky trénovat?

Nerad bych to více rozebíral. Nějaké nabídky byly, ale prostě jsem to cítil tak, že do toho nejdu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Nekula by měl nového ředitele Lesů ČR jmenovat do konce února, dosavadního šéfa odvolal Jurečka

Nového generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky by měl ministr zemědělství jmenovat do konce února. V neděli 16. ledna uplynul termín pro podání přihlášek do výběrového řízení. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ředitele jmenuje na základě doporučení výběrové komise. V pondělí to sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. 

Podrobnosti k počtu uchazečů Bílý zatím nesdělil. "Vzhledem k možnosti podání přihlášek prostřednictvím České pošty není v tuto chvíli možné říci, kolik přihlášek do tohoto výběrového řízení ministerstvo zemědělství obdrží," uvedl.

Resort výběrové řízení vyhlásil 30. prosince. Lesy ČR jsou bez generálního ředitele od 22. prosince. Tehdy Marian Jurečka (KDU-ČSL) pověřený vedením ministerstva zemědělství odvolal generálního ředitele Josefa Vojáčka a řízením podniku dočasně pověřil lesního správce Lesní správy Vítkov na Opavsku Jiřího Grodu. Jurečka Vojáčka odvolal kvůli údajným manažerským pochybením a neefektivní reorganizaci firmy. Vojáček si za rozhodnutím o restrukturalizaci stojí. 

Měnit se bude i nejvyšší management Lesů ČR. Podnik na konci prosince vypsal výběrové řízení na čtyři odborné ředitele. 

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Šéf banky Credit Suisse rezignoval, opakovaně porušil opatření proti koronaviru

Předseda správní rady švýcarské bankovní skupiny Credit Suisse António Horta-Osório kvůli porušení pravidel karantény v době pandemie nemoci covid-19 s okamžitou platností rezignoval. Ve funkci byl devět měsíců. Banka v prohlášení uvedla, že Horta-Osório odešel na základě interního vyšetřování a ve funkci ho nahradí Axel Lehmann.

Credit Suisse minulý měsíc při předběžném vyšetřování zjistila, že Horta-Osório porušil koronavirová pravidla. V červenci se zúčastnil finále tenisového turnaje ve Wimbledonu v době, kdy podle britských nařízení měl být v karanténě. V listopadu pak podle agentury Reuters porušil švýcarská pravidla, když přiletěl do země 28. listopadu a odletěl 1. prosince, ale po příletu měl být deset dní v karanténě.

"Horta-Osório byl sice zodpovědný za novou strategii, jeho krátké působní ale znamená, že reorganizace je pravděpodobně teprve v rané fázi. Ironií je, že Horta byl najat, aby napravil poškozenou pověst Credit Suisse a reorganizoval kulturu riskování v bance," uvedl analytik investiční firmy United First Partners Justin Tang. Dodal, že Credit Suisse se už delší dobu nachází v sekci "poškozené zboží".

Zdroj: ČTK
Další zprávy