Z farmy Pittsburghu chodili nahoru ti, co hráli hůř, proto se vracím, vysvětluje Uher

Daniel Poláček Daniel Poláček
21. 7. 2016 6:07
Hokejový útočník Dominik Uher vzdal na farmě Pittsburghu boj o NHL a vydal se do Česka, kde bude oblékat dres Sparty. Také touží zaujmout v reprezentaci, trenérům bude víc na očích. Jeho návrat domů však neznamená, že na nejlepší ligu světa definitivně zanevřel.
Dominik Uher v tréninkovém dresu Sparty.
Dominik Uher v tréninkovém dresu Sparty. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Za oceánem strávil dlouhých sedm let. Ve slavné NHL si zahrál i proti Jaromíru Jágrovi, ale ne vždy směřoval tam, kam by chtěl. Proto Dominik Uher prchl do Česka, o restart kariéry se pokusí ve Spartě.

Zatímco na farmě Pittsburghu nepatřil k esům, doma může být lídrem. Pražané hledají náhradu za tři nejlepší střelce z minulého ročníku, kteří odešli za lepším. Uher chce zaplnit díru v ofenzivě a vyrůst v lepšího hokejistu, aby mohl dál snít, že v NHL jednou prorazí naplno.

"Pořád cítím, že není konec. Můžu se tady dost zlepšit," říká 23letý forvard po prvním tréninku Sparty před novou sezonou. "Co se týče rukou a dovedností, evropské ligy jsou na tom lépe než zámořská farma. Když si vezmu Dominika Simona, tak když loni přišel z extraligy, na farmě exceloval tím, jaké měl ruce, přehled a hlavu."

Právě od Simona Uher slyšel, že návratem domů neprohloupí: "Říkal mi, že Sparta je super klub, který umí pracovat s hráči."

Po třech letech konečně NHL, ale jen na skok

Po uzavření smlouvy byl rodák z Frýdku-Místku nadevše spokojený, ale zároveň musel poslouchat všemožné narážky. "Každý si rád rýpne, že jsem Ostravák a jdu do Sparty," líčí. "Nějaká rivalita tam je, ale pořád jsme všichni Češi."

Když Uher nastupoval za oceánem, extraligu sledoval při dlouhých cestách na hřiště soupeřů. Jinak mu šlo hlavně o to, aby udělal kýžený skok do NHL, to však nebylo jednoduché. Po třech letech v kanadské juniorce udělal první sezonu mezi profesionály jen hodně decentní stopu. Ale lepšil se, ve třetím ročníku na farmě Pittsburghu konečně povýšil mezi elitu. Najednou sdílel šatnu s velikány jako Sidney Crosby nebo Jevgenij Malkin.

"Je to něco neskutečného, když je sledujete," vypráví. "Snaží se vám pomoct, protože vědí, že jste nervózní a nevíte, jak se s nimi máte bavit. Jsou to tedy spíše oni, kteří nahodí první větu a na něco se zeptají."

Za bránění Jágra ho kouč nepochválil

Na nervozitu z největší hokejové scény Uher zapomněl, hned jak v dresu Penguins vyjel na led. Příliš prostoru každopádně nedostal. V prvním klání odehrál něco přes sedm minut, ve druhém jen necelých šest. Stihl ovšem zjistit, jaké je to bránit Jaromíra Jágra, který tou dobou válel v New Jersey.

"Trenér nám vyloženě říkal, že když bude na ledě Jágr, musíme z ledu. Jednou ale došlo k tomu, že nás tam zamkli a já nemohl nic dělat. Když jsem přišel na lavičku, trenér mi to dal trošku sežrat," vzpomíná s úsměvem český útočník.

Další pobyt za mořem mu však zhořkl. Více startů vedle Crosbyho a spol. nenastřádal, celý uplynulý ročník trčel na farmě. "Viděl jsem, že nahoru chodili hráči, kteří v sezoně podle mě hráli horší hokej než já. Proto jsem se rozhodl pro návrat," vysvětluje Uher. Následující měsíce prozradí, zda k němu česká kluziště budou vstřícnější.

 

Právě se děje

Další zprávy