Kladno se odpoutalo ode dna na úkor Motoru. Pardubice ve šlágru padly s Vítkovicemi

Aktualizováno 17. 2. 2023 20:31
Kladnu pomohl k výhře 3:0 v Plzní druhou nulou v sezoně Adam Brízgala. Rytíři tak v tabulce přeskočily nyní už poslední Motor, který doma padl se Spartou 3:4 v prodlůoužení. Vedoucí pardubické Dynamo prohrálo s druhými Vítkovicemi poprvé v sezoně (1:4), v čele má náskok 12 bodů.
Smutní hokejisté Českých Budějovic po porážce se Spartou
Smutní hokejisté Českých Budějovic po porážce se Spartou | Foto: Profimedia

Kladno podržel brankář Brízgala

Kladno díky brzkému vyloučení Zámorského zaměstnalo Svobodu již ve druhé minutě. Plzeňský gólman si však poradil s šancí Jágra a Indrákův gól nebyl po opakované kontrole sudích u videa uznán.

Domácí nestíhali také ve hře v pěti a po dalším faulu Mertla musel ve 4. minutě nebezpečný volej Kubíka z pravého kruhu vyrazit opět pohotový Svoboda. Kladenští soupeře předčili pohybem a ve 12. minutě po prostrčení Zikmunda otevřel skóre povedeným bekhendovým blafákem Melka.

Domácí nedokázali směrem dopředu zareagovat ani během přesilovky, takže gólman Brízgala do první pauzy zaznamenal pouhé dva zákroky.

Na začátku prostřední části se sice Indiáni herně zvedli, ale ve 25. minutě při trestu Slováčka trefil Blomstrand z mezikruží jen levou tyčku. Naopak na druhé straně po rychlém brejku zvýšil kladenské vedení na 2:0 zblízka nadvakrát Pytlík.

Domácí znovu znejistěli a jen akrobatický zákrok Svobody proti zakončení Babky do odkryté branky je uchránil od další pohromy.

V polovině utkání po přihrávce Jágra před brankou osamocený Plekanec minul a z protiútoku nepřekonal Brízgalu z úhlu Suchý. Indiáni poté nezvládli dvě přesilové hry v rychlém sledu za sebou a krátce před druhou sirénou jen se štěstím přečkali výjezd Jágra od zadního mantinelu a svižnou střelu Filipa z přečíslení.

Očekávaný plzeňský nápor ve třetí třetině pokazila záhy dvě vyloučení a ve 46. minutě Jágrovu přesilovkovou teč zastavila pravá tyč. Domácí trenéři stáhli hru na tři útoky, jenže v největší příležitosti Beránek z prostoru mezi kruhy trefil jen Brízgalu.

Rytíři aktivním pojetím hlídali svůj náskok a v 55. minutě po šikovné přihrávce Procházky upravil na konečných 3:0 po kličce do bekhendu Indrák. K čestnému úspěchu Indiánům nepomohla ani dlouhá power play.

Jízdu Vítkovic načal gól v přesilovce

Souboj prvního týmu s druhým nabídl hned v úvodu několik přesilovek. V 9. minutě pak šli Pardubičtí do tří, když byl kromě Čerešňáka vyloučen i Zohorna. Na jeho zákrok vysokou holí se rozhodčí podívali ještě na videu a potrestali útočníka Pardubic čtyřminutovým vyloučením. Hosté po 23 vteřinách dvojnásobnou výhodu zužitkovali, když Mueller najel na hranici kruhu a přesnou střelou překonal brankáře Willa.

Ve druhé třetině měli hokejisté Pardubic střeleckou převahu, ale své příležitosti si vytvořili i hosté. Ve 24. minutě zblízka zakončil Lindberg, kterého vychytal Will. Vítkovičtí se podruhé prosadili o pět minut později, kdy Lakatoš zpětnou přihrávkou našel Fridricha a ten zvýšil na 2:0.

Domácí snížili v přesilovce, když pardubickou akci zakončil tvrdou střelou obránce Čerešňák. V dalších situacích hosty držel brankář Klimeš, který tentokrát nastoupil místo reprezentanta Stezky.

Svůj náskok hosté zvýšili ve třetí části. Po další pardubické snaze v útočném pásmu se na druhé straně prosadil Chlán. V 54. minutě pak v situaci dva na jednoho dotlačil Dej puk za Willa a zvýšil na 4:1 z pohledu Vítkovic. Na výsledku už nic nezměnil ani pokus Zohorny, který Klimeše nepřekonal.

47. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - Mountfield Hradec Králové 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 32. Buček - 41. Cingeľ (Eberle, Lev), 54. R. Pavlík (Chalupa, F. Pavlík). Rozhodčí: Úlehla, Kika - Rampír, Axman. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 4741.

Třinec: Kacetl - Marinčin, M. Doudera, Smith, J. Jeřábek, Roth, Čukste, Adámek - M. Růžička, Marcinko, Daňo - D. Voženílek, L. Hudáček, Nestrašil - Kurovský, Dravecký, Chmielewski - Hrňa, M. Roman, Buček. Trenér: Moták.

Hradec Králové: Kiviaho - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, Marcel - Lev, Cingeľ, Eberle - Chalupa, Lalancette, R. Pavlík - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Smoleňák, Zachar, Pilař. Trenér: T. Martinec.

HC Škoda Plzeň - Rytíři Kladno 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Melka (Zikmund, Slováček), 27. Pytlík (Sotnieks, Cibulskis), 55. Indrák (M. Procházka. Cibulskis). Rozhodčí: Hribik, Jaroš - Brejcha, Zíka. Vyloučení: 4:5, navíc Bitten - Cibulskis oba 5 min. Bez využití. Diváci: 5926.

Plzeň: M. Svoboda - Zámorský, Houdek, Piskáček, Baránek, Kremláček, Kvasnička, Jaroměřský - Holešinský, Mertl, Schleiss - Blomstrand, Suchý, Hrabík - Rekonen, Honejsek, Pour - Adamec, Bitten, M. Beránek. Trenér: Kořínek.

Kladno: Brízgala - Dotchin, Kehar, Cibulskis, Ticháček, Slováček, Babka, Sotnieks - Jágr, Plekanec, Kubík - Indrák, Klepiš, M. Procházka - Zikmund, Filip, Melka - O. Bláha, Pytlík, Michnáč. Trenér: Vejvoda.

BK Mladá Boleslav - HC Energie Karlovy Vary 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Kružík (Redlich, Kohout), 54. Stříteský (Černoch). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Kajínek, Hynek. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. Diváci: 3156.

Mladá Boleslav: Novotný - Pláněk, Pýcha, Lintuniemi, Jánošík, Bernad, Štich - Lantoši, O. Najman, Söderlund - Šťastný, Fořt, Lunter - Přibyl, O. Roman, Malát - Kelly Klíma, Bičevskis, J. Stránský. Trenér: Kalous.

Karlovy Vary: Lukeš - Huttula, Havlín, Stříteský, Kočí, Dlapa, Rohan - O. Beránek, Černoch, Koblasa - Kofroň, Hladonik, Rachůnek - Kohout, Kružík, Redlich - Šmajda, Koffer, Juusola. Trenér: Bruk.

HC Motor České Budějovice - HC Sparta Praha 3:4 v prodl. (2:2, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Gulaš (Štencel), 17. Gulaš (Percy), 56. Čachotský (Pech, Percy)- 8. Krejčík (Sobotka, Řepík), 19. Řepík (Sobotka, Moravčík), 32. Tomášek (Kempný, Horák), 61. Řepík (Sobotka, Kempný). . Rozhodčí: Hejduk, Sýkora - Ondráček, Klouček. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6348.

České Budějovice: Strmeň - Vráblík, Štencel, Percy, Bindulis, Hovorka, Kachyňa - Gulaš, Pech, Čachotský - Valský, M. Hanzl, Vondrka - Tomeček, Přikryl, Strnad - Doležal, Toman, Dzierkals. Trenér: Čermák.

Sparta: Jakub Kovář - Mikliš, Kempný, M. Jandus, Němeček, Moravčík, Krejčík, Polášek - E. Thorell, Horák, Tomášek - Forman, Sobotka, Řepík - P. Kousal, D. Vitouch, Buchtele - Vauhkonen, G. Thorell, D. Kaše. Trenéři Hořava a Wallson.

HC Olomouc - Bílí Tygři Liberec 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Škůrek (Mareš, Navrátil), 37. J. Káňa (Rutar, Nahodil) - 11. Faško-Rudáš (Balinskis, Flynn), 27. J. Vlach (Dlouhý), 33. Flynn z trest. střílení. Rozhodčí: R. Šír, Vrba - Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 4:3, navíc Nahodil (Olomouc) 10 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 4306.

Olomouc: Konrád - Ondrušek, Dujsík, Škůrek, Mareš, T. Černý, Řezníček - Bambula, Nahodil, J. Káňa - Navrátil, P. Musil, Plášek - Strapáč, Kusko, Klimek - A. Rutar, Menšík, Anděl. Trenér: Tomajko.

Liberec: Neužil - Nedomlel, Balinskis, Melancon, Derner, Kolmann, Ivan, Štibingr - Faško-Rudáš, Filippi, Birner - Flynn, P. Jelínek, Frolík - Rychlovský, J. Šír, Ordoš - Dlouhý, J. Vlach. Trenér: Augusta.

HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno 3:2 po sam. náj. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 19. Abdul (Estephan, P. Straka), 43. P. Zdráhal (Sukeľ, Š. Stránský), rozhodující nájezd Hlava - 15. Pospíšil (Holík, Ščotka), 53. Horký (Holík, Zbořil).. Rozhodčí: Pražák, Pilný - J. Svoboda, Hnát. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. Diváci: 3905.

Litvínov: Tomek - Zile, Strejček, Freibergs, Wesley, Demel, Jaks, D. Zeman - Š. Stránský, Sukeľ, P. Zdráhal - Kudrna, Estephan, Abdul - Fronk, P. Straka, Hlava - Havelka, Jurčík, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.

Brno: Furch - Kundrátek, Ďaloga, Holland, Kučeřík, Ščotka, Hrbas - Horký, Holík, Ondráček - Šalé, A. Zbořil, Zaťovič - Pospíšil, Kollár, Flek - Koblížek, Strömberg, Vincour. Trenér: P. Martinec.

HC Dynamo Pardubice - HC Vítkovice Ridera 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 32. Čerešňák (Radil, T. Zohorna) - 10. Mueller (Lakatoš), 29. Fridrich (Lakatoš), 51. Chlán (Koch, Kotala), 54. Dej (Prčík). Rozhodčí: Jeřábek, Stano - Lhotský, Šimánek. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:1. Diváci: 10.027.

Pardubice: Will - Čerešňák, Vála, Košťálek, T. Dvořák, Bučko, J. Kolář - Hyka, Sedlák, Cienciala - Radil, T. Zohorna, Štetka - T. Zeman, Poulíček, R. Kousal - Vondráček, A. Musil, Herčík. Trenér: Rulík.

Vítkovice: Klimeš - Grman, Mikuš, Raskob, Koch, J. Stehlík, Prčík - Mueller, Lindberg, Roberts Bukarts - Lakatoš, L. Krenželok, Fridrich - Kalus, Chlán, Kotala - Jarůšek, Marosz, Dej. Trenér: Holaň.

1. Pardubice 47 28 8 4 7 149:96 104
2. Vítkovice 47 25 4 9 9 144:112 92
3. Sparta Praha 46 25 6 2 13 140:106 89
4. Hradec Králové 47 20 7 4 16 127:115 78
5. Třinec 47 20 4 6 17 132:106 74
6. Liberec 47 16 8 10 13 139:120 74