Vítkovice a Zlín na kordy. Trenér Petr: Jsem rád, že jsme jim dali pětku, Zlínu chybí pokora

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
1. 12. 2017 21:23
Vítkovičtí hokejisté porazili Zlín 5:0 a přerušili vítěznou sérii ševců. Na vlastním ledě od začátku dominovali a vůbec poprvé v sezoně udrželi čisté konto. Domácí trenér Jakub Petr po zápase prohlásil, že cítí velké zadostiučinění a zároveň přiživil rivalitu mezi oběma kluby. Vzpomněl totiž minulé vzájemné utkání, při kterém došlo po zákroku Ondřeje Veselého ke zranění Rastislava Deje, a postěžoval si na chování zlínských činovníků.
Vítkovický trenér Jakub Petr přiznal, že vnímal utkání proti Zlínu trochu jako odplatu.
Vítkovický trenér Jakub Petr přiznal, že vnímal utkání proti Zlínu trochu jako odplatu. | Foto: ČTK

Ostrava - Vítkovice rozstřílely v 27. kole extraligy hokejisty Zlína 5:0. Dvě branky vstřelil Jakub Lev, brankář Patrik Bartošák udržel poprvé v sezoně čisté konto. Vítkovický trenér Jakub Petr cítil po zápase velké zadostiučinění s ohledem na říjnové utkání ve Zlíně, kde Ostravané po zákroku Ondřeje Veselého přišli o Rastislava Deje.

Říjnové rány jsou pořád živé

Vítkovický trenér byl po utkání spokojen, ale u hodnocení samotné hry se příliš nezdržel. "Je to dobrý start do druhé poloviny soutěže. Byli jsme lepším týmem, ale rezervy tam stále jsou," prohlásil Petr. Poté přiznal, že utkání mělo speciální podtext. Zlínský Veselý v říjnu přivodil Dejovi těžká zranění kolene a vítkovický útočník je až dosud mimo hru.

Vítkovické navíc zlínský kapitán tehdy namíchl prohlášením, že Dej zákroku přidal a nemusel sebou na ledě tolik házet. "Situaci po zápase ve Zlíně mi hlava stále nebere. Není možné, aby hráč typu Rastyho Deje ležel na lehátku… A trenéři se chovají tak, jak bych si já nikdy nedovolil," opřel se Petr do soupeře. Řekl, že mu od Beranů chybí pokora a respekt.

Petr uvedl, že před utkáním v kabině krotil emoce. "Zápas měl více rovin, vnímala to tak ostravská veřejnost. Věděli jsme, jaký podtext to utkání má, a chtěli jsme udržet emoce na uzdě," vysvětloval trenér Vítkovic. "Od zápasu ve Zlíně se ve mně něco změnilo. Jsem rád, že jsme jim dali pětku a konečně jsme udrželi čisté konto," uzavřel Petr.

Svoboda: Smolná zranění k hokeji patří

Zlínský trenér Robert Svoboda si slova protějška vyslechl a zareagoval. "Tohle se asi nedá moc komentovat. K hokeji taková zranění patří, my jsme tady v prvním kole přišli o Noska, doteď nehraje," bránil se kouč Beranů. "Vzájemný respekt by měl panovat mezi všemi," řekl Svoboda. Po tiskové konferenci si však s Petrem nepodali ruce, jak bývá zvykem.

Samotné utkání se Svobodovi hodnotilo těžko. "Herně jsme nepropadli, ale v koncovce ano. Pohrdli jsme přesilovkou pět na tři, ve druhé třetině jsme neproměnili šance na 1:1," mrzelo trenéra ševců. Vítkovice vedly po brance Zdráhala a ve druhé části de facto rozhodly brankami Romana a Lva. Zlín se ve třetí třetině na větší odpor nezmohl.

Libor Kašík vychytal Zlínu tři vítězství v řadě, ve Vítkovicích však pětkrát inkasoval. "Necítil jsem se na ledě tak špatně, bohužel v tom bylo trochu smůly. Po právu jsme prohráli," hodnotil brankář žluto-modrých. Obránci mu ve Vítkovicích moc nepomohli. "Nechci nikomu nakládat, všichni jsme dělali chyby. Šancí jsme jim nabídli až moc," řekl Kašík.

Bartošák pokřtil novou masku nulou

To domácí brankář Bartošák měl naprosto odlišné pocity. "Všem jsme dokázali, že jsme lepší než Zlín. Od začátku do konce jsme je přehrávali," vyprávěl spokojeně vítkovický gólman. Bartošák chytal s novou maskou a jednoduchým designem. "Inspiroval jsem se Robertem Luongem," prozradil brankář se zkušenostmi ze zámoří.

"Jako křest masky to samozřejmě není špatné," usmíval se Bartošák. "Důležité jsou ale tři body. Zvládli jsme v první třetině oslabení ve třech, pak šlo o to, jestli udržíme čisté konto. Kluci zarvali, neměl jsem na konci skoro žádný zákrok. Pomohli mi k první nule," pokračoval. Bartošák zlikvidoval celkem 26 střel, které mířily na jeho branku.

Hrdina utkání odmítl, že by byl Zlín pro Vítkovice neoblíbeným soupeřem. "Neřekl bych, že je nemáme rádi. Letos jsme proti nim uhráli sedm bodů z devíti. Je to soupeř jako každý jiný, jsme dost inteligentní mužstvo, abychom se na každého připravili. Myslím si, že už teď ani tolik neplatí ta jejich pověst defenzivního mužstva," prohlásil Bartošák.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy