Vítkovice se zachránily díky výhře nad juniory, Litvínov čeká drama proti Kladnu

4. 3. 2020 0:59
Hokejisté Vítkovic porazili v 51. kole extraligy Karlovy Vary 8:2. Vítkovice si tak kolo před koncem základní části zajistily setrvání v soutěži i pro další ročník. Litvínov prohrál na ledě Olomouce 1:3 a v příštím kole jej čeká přímý souboj o záchranu s Kladnem. Rytíři zvítězili nad Mladou Boleslaví 3:2. Pardubice podlehly Spartě 1:2 v prodloužení a záchranu jistou nemají.
Hokejová extraliga 2019/20, Vítkovice - Plzeň: Radost vítkovických hráčů po výhře 3:1. | Foto: ČTK

Hokejisté Vítkovic rozdrtili v předposledním kole základní části Karlovy Vary 8:2 a definitivně si pojistili extraligovou příslušnost pro další sezonu. Proti silně kombinovanému výběru Energie bez všech stabilních hráčů vstřelili po dvou brankách Jan Hruška a Tomáš Kubalík. Vítkovičtí si připsali nejvyšší výhru v sezoně a oplatili soupeři prosincový výprask 1:9, který stál místo tehdejšího kouče Jakuba Petra.

Západočeši umetli soupeři cestu za definitivní záchranou. Hosté do Ostravy přijeli s řadou juniorů, dorostenců a bez všech opor a domácí toho náležitě využili. Utkání rozhodli už v první dvacetiminutovce.

Vítkovičtí se prosadili z první šance a už po 189 sekundách je uklidnil Kubalík, který těžil z forčekingu a Dočekalovy přihrávky. Hosté extraligovému tempu nestačili a zápas byl jen otázkou skóre.

Druhý gól zaznamenal švihem z mezikruží Veselý a ve 14. minutě zvýšil Mallet v přesilové hře tečí na 3:0. O jednostranném obrazu hry vypovídal i poměr střel na bránu 14:1 v prvním dějství.

Ve stejných kolejích zápas pokračoval i ve druhé části. Stálou převahu Vítkovic zúročil zblízka čtvrtou brankou Hruška a stejný hráč v polovině zápasu ukončil po exhibiční kombinaci Hamrlovo působení mezi tyčemi pátým gólem. Bednář se však v karlovarském brankovišti ani neohřál a po 52 sekundách ho z další stoprocentní šance překonal osamocený Roman.

I hosté se ve druhé třetině několikrát dostali k zakončení, ale góly dávali domácí. V 39. minutě přidal zblízka sedmou trefu z dorážky Werbik.

Osmou branku Ostravanů vstřelil v 47. minutě tečí Kubalík, pak měl možnost na čestný zásah i hostující Křemen, ale blafák nedotáhl. Vary se však přece jen dočkaly a devět minut před koncem zbavil Svobodu čistého konta zblízka důrazný Tureček, který se v 18 letech mohl radovat z prvního extraligového gólu.

Nakonec Svobodu pokořil ze sóla v 56. minutě i Šik a snížil porážku na konečných 2:8. Karlovy Vary pošesté za sebou nebodovaly naplno.

Jágr zařídil výhru nad Boleslaví

Hokejisté posledního Kladna porazili v 51. kole extraligy doma Mladou Boleslav 3:2 a v boji o udržení se bodově dotáhli na třináctý Litvínov. Právě na jeho ledě se Rytíři představí v závěrečném dějství v pátek a vítěz tohoto duelu se v nejvyšší soutěži zachrání. V 51. minutě rozhodl tečí střely Bradyho Austina Jaromír Jágr.

Kladenští nastoupili ve speciálních černých dresech a Nadační fond Rytířů Kladno Knights Foundation podpořil Dětské kardiocentrum Motol a Vězeňskou službu České republiky. V první komerční přestávce navíc diváci zasypali ledovou plochu plyšáky zakoupenými na podporu charitativní akce.

Domácí začali aktivně, do šancí se dostali Vampola a Hajný. V páté minutě se ujali Rytíři vedení. O'Donnellovu ideální přihrávku usměrnil za Peterse Redlich, který se po předchozím gólovém půstu trvajícím 23 zápasů trefil podruhé za poslední tři duely.

Postupně začali hrozit i hosté. Při Zbořilově šanci zasáhl Brízgala, který stejně jako v minulém duelu v Brně nahradil Godlu. Kladenská jednička při potížích se zraněním nebyla ani na lavičce. Při Hrbasově vyloučení přerušil přesilovku faulem Kaut a hosté potom při své zkrácené výhodě udeřili. Po Zbořilově přihrávce zamířil do odkryté branky Kašpar.

V úvodu druhé části měl možnost vrátit vedení Rytířům Lakos, ale minul. V 26. minutě se radoval Bruslařský klub. Při signalizované výhodě objel Kašpar branku a zasunul puk k levé tyči dříve, než stačil Brízgala přesunout beton.

Hosté se ubránili při Ševcově trestu, potom neproměnil únik O'Donnell, ale v 35. minutě ale už Kladno vyrovnalo. Zikmund našel Austina, který trefil odkrytou branku a byl to už 16. gól kanadského beka v sezoně. Odpovědět mohli Klepiš i Ševc.

V úvodu třetí třetiny zahrozil Machač. Při Kašparově vyloučení čelil Peters několika nebezpečným pokusům při tlaku Rytířů a nejaktivnějším střelcem byl O'Donnell, ale skóre se nezměnilo.

Kladno zůstalo v náporu a v 51. minutě se radovalo díky Jágrově teči Austinovy střely. Těsný náskok Rytíři udrželi i při Keharově vyloučení a stav se nezměnil ani při závěrečné power play.

Pardubice ještě záchranu jistou nemají

Hokejisté Pardubic prohráli v 51. kole extraligy doma se Spartou 1:2 v prodloužení a o udržení mezi elitou budou bojovat v pátečním zápase závěrečného kola v Brně. Dynamo je v tabulce dvanácté s náskokem bodu na Litvínov a Kladno, se Severočechy ale má horší bilanci vzájemných zápasů. Utkání rozhodl v 62. minutě Tomáš Dvořák.

Liberec podlehl v repríze loňského finále extraligy na svém ledě Třinci 0:4 a prohrál třetí utkání za sebou. Ani to však domácím hráčům nepřekazilo oslavy zisku Prezidentského poháru za prvenství v základní části, který jim po skončení zápasu předal ředitel soutěže Josef Řezníček. Z této trofeje se Liberec radoval již pošesté, z toho počtvrté za posledních pět sezon.

51. kolo hokejové extraligy:

HC Vítkovice Ridera - HC Energie Karlovy Vary 8:2 (3:0, 4:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 4. T. Kubalík (Dočekal), 9. R. Veselý (Dej), 14. Mallet (O. Roman, Roberts Bukarts), 27. J. Hruška (L. Kovář, Šišovský), 30. J. Hruška (Šišovský, Schleiss), 31. O. Roman (Roberts Bukarts), 39. Werbik (Dudas, Dočekal), 47. T. Kubalík (Dudas, Werbik) - 51. Tureček (Křemen, Kořán), 56. Šik. Rozhodčí: Hradil, Kubičík - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 5925.

Vítkovice: M. Svoboda - Trška, Štencel, Dudas, L. Kovář, R. Černý, Výtisk, Rosandič - Schleiss, J. Hruška, Šišovský - Lakatoš, O. Roman, Roberts Bukarts - Mallet, R. Veselý, Dej - T. Kubalík, Werbik, Dočekal. Trenér: Trličík.

Karlovy Vary: Hamrla (30. Bednář) - Záruba, Šafář, Tureček, Mikyska, Klejna, A. Rulík, Kořán - T. Vondráček, Vildumetz, Rozhon - Bačo, Osmík, Zabloudil - Křemen, Jiskra, Křehlík - L. Adámek, D. Novotný, Šik. Trenér: Pešout.

Rytíři Kladno - BK Mladá Boleslav 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Redlich (O'Donnell, B. Nash), 35. Austin (Zikmund, P. Machač), 51. Jágr (Austin, P. Machač) - 15. L. Kašpar (A. Zbořil, Klepiš), 26. L. Kašpar (Lunter). Rozhodčí: Pešina, Pražák - Pešek, Malý. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 4960.

Kladno: Brízgala - B. Nash, Austin, A. Lakos, Kehar, Zelingr, Barinka - Jágr, P. Machač, Zikmund - J. Strnad, Vampola, Melka - Redlich, Stach, O'Donnell - Hajný, T. Kaut, Š. Bláha. Trenéři: D. Čermák a Lidický.

Mladá Boleslav: Peters - Hrbas, Ševc, Dlapa, Pláněk, Bernad, Fillman, Hrdinka - Klepiš, A. Zbořil, Skalický - Cienciala, Jeglič, R. Zohorna - L. Kašpar, Bičevskis, Lunter - J. Stránský, O. Najman, Flynn. Trenéři: Rulík a Patera.

HC Dynamo Pardubice - HC Sparta Praha 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 19. Svačina (Paulovič, Zacharčuk) - 10. Pech (Forman, Buchtele), 62. T. Dvořák (Pech). Rozhodčí: Lacina, Hejduk - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 10.194 (vyprodáno).

Pardubice: Kantor - J. Zdráhal, J. Mikuš, Kolář, Zacharčuk, Holland, T. Voráček - Tybor, R. Kousal, Vondrka - Svačina, Poulíček, Mandát - Látal, Harju, Kusý - Paulovič, Rolinek, Machala. Trenér: Razým.

Sparta: Machovský - Blain, Kalina, Jurčina, T. Pavelka, T. Dvořák, Košťálek, Piskáček - Řepík, Sukeľ, Rousek - Forman, Pech, Buchtele - Smejkal, Tomášek, Kvapil - Vitouch, Říčka, Dvořáček. Trenéři: Hořava a Jandač.

HC Olomouc - HC Verva Litvínov 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 32. Kolouch (V. Tomeček, Skladaný), 43. Kolouch (Škůrek, V. Tomeček), 60. Burian (J. Káňa, Konrád) - 14. Válek (Gerhát, Pospíšil). Rozhodčí: Jeřábek, Veselý - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 3752.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Valenta, Hlaváč, Ondrušek, Jaroměřský, Vyrůbalík, Rutar - P. Musil, Nahodil, Klimek - Irgl, J. Káňa, Burian - Olesz, J. Knotek, Ostřížek - Skladaný, Kolouch, V. Tomeček. Trenéři: Moták a Tomajko.

Litvínov: Janus - Kudla, L. Doudera, Ščotka, Březák, Říha, Štich - Jarůšek, Mahbod, Hedberg - F. Lukeš, V. Hübl, Pospíšil - Jánský, Gerhát, Válek - Helt, Jurčík, Trávníček. Trenér: Kýhos.

HC Škoda Plzeň - HC Kometa Brno 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 16. Kantner (Gulaš), 37. Kantner (Jank, Pour), 45. Kantner (Pulpán, Čerešňák) - 2. Červený (Pyrochta), 12. Střondala (Kunc, Kusko). Rozhodčí: Šindel, Úlehla - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5938.

Plzeň: Frodl - Čerešňák, Jank, Jánošík, Pulpán, Kaňák, Vráblík - Gulaš, Mertl, P. Zdráhal - Eberle, Kodýtek, P. Straka - Pour, V. Němec, Kantner - Rob, Heřman, Vracovský. Trenér: Čihák.

Brno: Čiliak - O. Němec, Baranka, Bartejs, Pyrochta, Svozil, Gulaši, D. Krenželok - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Horký, Plekanec, Červený - Vincour, Rákos, Š. Stránský - Kunc, Střondala, Kusko. Trenér: Zábranský.

PSG Berani Zlín - Mountfield Hradec Králové 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Claireaux, 26. Dufek (Claireaux, Řezníček), 31. Honejsek (Okál, Ferenc) - 36. F. Pavlík (R. Pavlík, Jergl), 44. Lev (M. Chalupa). Rozhodčí: Mrkva, Kika - Jindra, Zíka. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. Diváci: 4156.

Zlín: Huf - D. Nosek, Řezníček, Buchta, Freibergs, Ferenc, Gazda, Matyáš Hamrlík - Fryšara, Fořt, Köhler - Šlahař, Honejsek, Okál - Dufek, Claireaux, Herman - J. Ondráček, P. Sedláček, Kubiš. Trenér: R. Svoboda.

Hradec Králové: Mazanec - Nedomlel, Eklund, Cibulskis, Šidlík, F. Pavlík, Šalda - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Orsava, Lev, R. Pavlík - Smoleňák, Cingel, M. Chalupa - Miškář, Koukal, Dragoun. Trenéři: V. Růžička a T. Martinec.