Ujčík volá po respektu mezi hráči a vymýcení faulů na hlavu. K fanouškům bude shovívavý

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
17. 6. 2018 7:00
Bývalý útočník Vítkovic, Jihlavy nebo Třince a trojnásobný mistr světa Viktor Ujčík se stal novým předsedou disciplinární komise extraligy. Ve funkci nejvyššího hokejového soudce nahradil Karla Holého a bude chtít dosáhnout větší ohleduplnosti mezi hráči či spokojenosti fanoušků. Sám je zvědav, jak se vypořádá s tlakem.
Viktor Ujčík se stal po čtyřech letech členství předsedou disciplinární komise extraligy.
Viktor Ujčík se stal po čtyřech letech členství předsedou disciplinární komise extraligy. | Foto: Lukáš Caha

Co pro vás znamená posun do čela disciplinární komise extraligy?

V prvé řadě velkou zodpovědnost. Je to post, kde se člověk nemůže nikdy zalíbit všem stranám. Jedna se bude vždycky cítit poškozená nebo ukřivděná, ale myslím si, že už mám dost zkušeností, a budu mít na pomoc lidi, kteří hokeji rozumí. Doufám, že bude převládat spokojenost.

Čtyři roky jste byl členem komise, teď budete jako její předseda rozhodně více na očích. Jste na to připraven?

Jsem ten, kdo po poradě s ostatními vyřkne konečný verdikt, ale nemyslím si, že bych z toho měl strach nebo že by mě to svazovalo. Bude se řídit selským rozumem a samozřejmě se budu řídit pravidly.

Vloni jste působil jako asistent trenéra v Mladé Boleslavi, ale po neúspěšné sezoně jste u týmu skončil. Pomohlo vašemu jmenování do nové funkce, že se teď budete moct komisi věnovat naplno?

Pořád jsem ještě šéftrenér mládeže v Jihlavě, mám na starosti sportovní úsek. Ale jsem připraven se disciplinárce věnovat na sto procent. Budu muset být v dosahu, když se hraje extraligové kolo a objeví se nějaké problémy, což se mi s prací u mládeže krýt nebude.

Budete se muset některá pravidla a řády doučit?

Určitě, něco bude potřeba. Musím se naučit, jaké tresty mohu v jakých situacích vytáhnout a podobně. Jsem s tím seznámený, chci, aby komise fungovala bezchybně, a znalost pravidel je nutná.

Karel Holý působil v čele disciplinární komise osm let. To je docela dlouhá doba, nemyslíte?

Je to dlouhá doba, ale co jsem Karla během mého působení u komise poznal, myslím, že odvedl kus dobré práce. Jinak by tam osm let nebyl.

Ta pozice je spojená s velkým tlakem klubů, hráčů nebo fanoušků. Myslíte, že jste vůči němu dostatečně obrněný?

Dokud to nezažiju, můžu to posoudit jen těžko. Jak jsem říkal, pokaždé se asi někdo bude cítit trochu ukřivděně, bude mít na věc jiný názor, ale tak to je. Já se budu snažit měřit všem stejným metrem. Aby výroky měly hlavu a patu a aby za zákroky na stejné úrovni byly stejné tresty.

Co vás před čtyřmi lety vedlo k tomu, abyste se stal těsně po skončení hráčské kariéry členem disciplinární komise?

Byl jsem o to požádán, hrál jsem hokej celý život a mám k němu vřelý vztah. Říkal jsem mi, že když můžu tímto způsobem pomoct, proč ne.

Zprvu jste vystupoval hodně proti simulování hokejistů. Jaké další hokejové neduhy byste chtěl v extralize potlačit?

Chtěl bych, aby byl mezi hráči větší respekt. Rozumím tomu, že hokej je hra emocí, ale pořád si musím být vědom, co můžu svým faulem jako hráč způsobit. Všichni ti kluci se hokejem živí a musí se respektovat. Všichni víme, jak hokejovou kariéru ovlivní zdravotní problémy, otřesy mozku a podobně. Rád bych proto úplně vymýtil tyto zákroky na hlavu.

Velkým tématem loňské sezony byly postihy za vulgaritu fanoušků, zejména v Brně nebo Plzni. Jaký je váš pohled na tento problém?

Nějaká kultura by se měla zachovat, ale na druhou stranu se to hraje pro fanoušky. Díky nim má hokej smysl, díky nim jsou u něj sponzoři. Mělo by se trošku zohlednit, že emoce k hokeji patří. Když budou v únosné míře a excesy se nebudou opakovat často, byl bych trochu shovívavější.

Předpokládám, že budete chtít s kluby a fanoušky více komunikovat, abyste problémům v hledišti předešli.

Samozřejmě, vždycky je to o komunikaci. Problémy vznikají tím, že se nekomunikujeme. Musíme se s fanoušky bavit, je to cesta, která vede ze začarovaného kruhu pokut a nadávek. Tu cestu si musí najít i každý klub, musí své fanoušky určitým způsobem vychovávat. Ale na druhou stranu to nechci lámat přes koleno, protože pokřikování k hokeji vždy patřilo.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy