Ve Švédsku se Gulašovi líbilo, ale kvůli rodině se vrátil domů. V Třinci ho rozzlobili rozhodčí

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
11. 9. 2017 11:00
Milan Gulaš se po čtyřech letech znovu prohání po českých kluzištích a chce pomoct Plzni k velkému výsledku. Na západě Čech si od něj samozřejmě hodně slibují, vždyť také v předchozích sezonách patřil k lídrům švédského Färjestadu. "Ve Švédsku jsem byl spokojený, ale rozhodl jsem se, že půjdu domů. Nekoukal jsem se na finanční stránku, měl jsem několik nabídek a Plzeň byla jasnou volbou," řekl jednatřicetiletý útočník v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz
Milan Gulaš se po čtyřech letech vrátil do české extraligy, kterou považuje oproti švédské soutěži za ofenzivnější.
Milan Gulaš se po čtyřech letech vrátil do české extraligy, kterou považuje oproti švédské soutěži za ofenzivnější. | Foto: Lukáš Filipec

Třinec - Milan Gulaš se po čtyřech letech vrátil zpět do Plzně, které před odchodem do zahraničí tehdy v základní části pomohl k mistrovskému titulu. Ve dvou prvních kolech zaznamenal gól a dvě asistence, ale po prohře na ledě Ocelářů se zlobil na rozhodčí.

"U druhého gólu to byla chyba, která ovlivnila celý zápas. Byly tam rovnou dvě sporné věci, rozhodčí by si to měli ohlídat," mínil Gulaš, kterému se nelíbilo jednak vhazování a jednak kontakt domácího Petružálka s plzeňským brankářem Svobodou.

Produktivní útočník hrál skoro čtyři sezony ve švédském Färjestadu a život na severu Evropy si pochvaloval. "Hokej samotný, ale i všechno okolo něj je tam na skvělé úrovni. Česká liga mi přijde ofenzivnější, ale ono už se to všeobecně srovnává," řekl Gulaš o porovnání české a švédské soutěže.

V pátek jste zvládli extraligovou premiéru vítězně proti Litvínovu. Čím to, že se vám podobný počin nepodařilo zopakovat v Třinci?

Do zápasu jsme vstoupili velice dobře a měli jsme skvělý pohyb po celém hřišti. Dostali jsme první gól z přesilovky, to byla velká škoda, protože jsme se cítili dobře. První gól nás utlumil a druhý podle mě ovlivnil celý zápas. Třinec to nakoplo a už to pro nás bylo těžké. Nehráli jsme špatně, ve druhé třetině jsme skóre zkorigovali, tři minuty před koncem jsme trefili tyčku.

Co se vám nezdálo při druhém inkasovaném gólu?

Rozhodčí při vhazování nepočkal, než hráč v obranném pásmu položí hokejku na led jako druhý, a hodil buly. Tři hráči z naší pětky nehráli, mysleli jsme si, že to pískne znovu. Navíc tam byl incident v brankovišti (při průjezdu Petružálka kolem branky došlo ke kontaktu s brankářem Svobodou - pozn. red.). Každý si dělá svou práci a je jedno, jaké je kolo, o body se hraje ostře od začátku. Byly tam dvě sporné věci, a když tam jsou čtyři rozhodčí, tohle si musí pohlídat. Když tři řeknou, že to neviděli, a čtvrtý si myslel, tak je to neomlouvá.

Po dvou kolech máte tři body, vy osobně bilanci 1+2. Jste z tohoto pohledu spokojen se vstupem do sezony?

Ne, na tohle bych se vůbec nechtěl koukat. Potřebujeme do ligy dobře odstartovat jako tým. První zápas byl z naší strany výborný, dnes jsme měli taky dobré pasáže, takže se koukneme na video a připravíme se na Olomouc. Věřím, že do toho skočíme tříbodově.

Hrajete v první formaci s dalšími posilami Petrem Strakou a Tomášem Mertlem. Jak vám souhra s nimi vyhovuje?

Samozřejmě nám tam pořád některé věci haprujou. Není to prostě ono, ještě potřebujeme pár zápasů, abychom hráli uvolněněji. Hledáme se, zbytečně moc přemýšlíme, ale nehrajeme chytře. Uvidíme, jak to půjde dál.

Po čtyřech sezonách ve Švédsku jste se vrátil zpět domů. Proč jste se tak rozhodl?

Prostě jsem se rozhodl, že půjdu domů. Mám rodinu, bude mi dvaatřicet a nemůžu se koukat jen sám na sebe. Kdybych byl "single guy", tak o tom samozřejmě ještě uvažuju. Na finanční stránku jsem se neohlížel, i když jsem byl ve Švédsku spokojený.

Měl jste více nabídek, ale zvolil jste Plzeň, se kterou jste před pěti lety zažil skvělou sezonu…

Ve hře byly Budějovice a Plzeň a já jsem řekl, že pokud se vrátím, tak do extraligy. Budějovice hrají první ligu a člověk má pořád ještě nějaké ambice. Tohle bylo jednoduché rozhodování a vztahy s klukama v Plzni hrály samozřejmě taky roli. Nebylo co řešit.

Odehrál jste teď zatím jen dva extraligové zápasy, ale přesto, jak byste porovnal naši soutěž se švédskou ligou?

Extraliga je ofenzivnější, nedbá se tolik na ten systém. Ale zase každý zápas bude jinačí, každý tým má jiný systém. Někdo hraje jeden na jednoho, někdo zdvojuje. V Evropě se to už všeobecně vyrovnává.

Když nebudeme mluvit jen přímo o hokeji, říkal jste, že jste byl ve Švédsku spokojen i s ostatními věcmi. Mohl byste to popsat?

Není to jen o hokeji. Všechno okolo hokeje má výbornou úroveň, ať už lidi, kteří ten hokej vedou, nebo sám hokej. Vyhovovalo mi to hokejově, k tomu perfektní prostředí pro rodinu. Proto jsem tam vydržel takhle dlouho.

Nechyběla už vám trochu čeština nebo taková ta česká sranda v kabině?

Ve městě Karlstad, kde Färjestad hraje, žije spousta Čechů, takže jsem si i mezi nimi našel hodně přátel. V prvních letech byl mým trenérem Radek Hamr, který tam žije, takže jsme byli spolu a dodnes jsme velcí přátelé.

Je mi jasné, že to pro vás momentálně nebude téma, ale může být výhodou i vzhledem k reprezentaci, že jste teď více na očích?

To bych opravdu vůbec nechtěl komentovat. Pro mě je teď důležitý vstup s týmem do ligy, reprezentaci bych vůbec neřešil.

 

Právě se děje

Další zprávy