V Česku jedině za Litvínov! Byla to chyba, neměl jsem to říkat, lituje posila Třince Petružálek

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
18. 7. 2016 15:53
Po oslavách mistrovského titulu s Litvnívovem v rocel 2015 prohlásil, že za žádný jiný klub v Česku hrát nikdy nebude. A ejhle. Rok se s rokem sešel a Jakub Petružálek naskočil do přípravy třineckých Ocelářů. "Šel jsem prostě za lepší nabídkou," přiznal v rozhovoru 31letý forvard se zkušenostmi z NHL, Ruska či Švédska.
Jakub Petružálek poprvé v třineckém dresu.
Jakub Petružálek poprvé v třineckém dresu. | Foto: Lukáš Filipec

Třinec – Ač téměř celou loňskou sezonu promarodil, je teď už zcela zdravý Jakub Petružálek jednou z největších posil třineckých Ocelářů. Se slezským celkem podepsal smlouvu na dva roky.

Po tom, co po problémech s vyhřezlou plotýnkou ukončil angažmá v Dynamu Moskva se vrátil do Česka, kde zranění vyléčil. Dodržel slib a jako první začal jednání se svým mateřským klubem z Litvínova. "Já měl bohužel jiné požadavky, než mi oni nabízeli, tak jsem si začal hledat angažmá jinde," popisuje 31letý Petružálek.

Od severočeského týmu však podle generálního manažera Roberta Kysely dostal nadstandardní nabídku. "Kubovi jsme nabízeli na naše poměry exkluzivní smlouvu, ale nabídce Třince jsme bohužel konkurovat nemohli," přiznává.

Přestup k Ocelářům je navíc o to pikantnější, že svůj nový klub, ještě coby hlavní útočná zbraň Litvínova, pomohl porazit ve finále extraligy před dvěma lety. V euforii poté prohlásil, že za žádný jiný klub v Česku hrát nikdy nebude. A ejhle...

Nabídku měl i od Hradce

Jakube, jak se vlastně zrodil váš přestup do Třince?

Samozřejmě jsem jako první jednal s Litvínovem, který jsem nechtěl obcházet. Po dvou jednáních ale bylo jasné, že se nedohodneme. Já měl nějaké požadavky a klub mi je nemohl splnit. Tak jsem začal jednat s ostatními kluby a nejserióznější byl Třinec. Nabídku jsem měl i z Hradce Králové a dalších týmů, kterým bych chtěl taky poděkovat.

Neberou v Litvínově váš odchod trochu jako zradu?

Určitě berou. Já jsem si nasypal popel na hlavu po tom, co jsem po mistrovské sezoně prohlásil, že jinde v Česku nikdy hrát nebudu. Jsem ale jenom člověk, dělám chyby. Tohle bylo unáhlené a ve velmi emotivní chvíli. Šel jsem prostě za lepší nabídkou.

Jaké to je, přijít do klubu, který jste předloni připravil o titul?

Je to trošku paradox, ale já mám strašně rád nové výzvy. Jsem moc rád, že můžu hrát právě tady. Od spoluhráčů jsem dlouho slyšel, jaké je tu skvělé zázemí a kvůli tomu jsem se sem asi nejvíc těšil. Teď pro mě budou ohromně emotivní bitvy proti Litvínovu a já se na ně moc těším.

Zázemí v Třinci? Takové není ani v NHL

V cizině jste už zůstávat nechtěl?

Chtěl, ale agentovi jsem na rovinu řekl, ať mě nikam neprotlačuje. Když někdo odsud řekne: 'Ano Petružálka chceme, dohodneme se', tak určitě nebudu proti. Nechtěl jsem nikomu lézt do zadku a už mě to táhlo domů, do Česka. Možná mě přesvědčila i právě ta finálová série s Třincem, kdy jsem se utvrdil v tom, že zdejší liga má opravdu vysokou úroveň.

Na druhou stranu to teď budete mít hodně daleko domů...

Víte, já jsem za to vlastně rád. Jinde bych asi jezdil každý volný víkend domů a pořád bych pendloval. V Třinci budu opravdu celou sezonu a domů se podívám maximálně na Vánoce.

Jak se vám po prvním tréninku jeví síla třineckého týmu?

Jsem opravdu překvapený. Je tady strašná spousta kvalitních hráčů. Jsem moc rád, že teď navíc přivedli Martina Růžičku. Podepsali i Kamila Krepse, který je jeden z nejlepší centrů, proti kterým jsem v kariéře hrál. Nechci nějak nasazovat laťky, ale už jen v kabině je cítit ohromná síla týmu.

Co říkáte na zázemí Werk Areny? Můžete porovnávat s NHL, Ruskem i Švédskem...

Absolutně nejvíc top ze všech organizací, ve kterých jsem kdy hrál. Takové podmínky nejsou nikde v Evropě. Tomuhle nemůže konkurovat ani polovina klubů v NHL. Vždycky jsem chtěl tohle zažít. V hale budu trávit vlastně všechen čas, domů budu chodit jen přespat. Pro hráče se tady dělá opravdu totální maximum.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy