Kanaďané loví v Česku, vybrali si "světového hráče". Se Zadinou ale počítají Pardubice

Daniel Poláček Daniel Poláček
30. 6. 2016 11:11
Kanadské juniorské kluby si v úterním draftu vybraly dvanáct nadějných českých hokejistů. Nejvýše se umístil šestnáctiletý Filip Zadina, který zazářil na posledním světovém šampionátu osmnáctek. Zůstane v Pardubicích, nebo usoudí, že lepší podmínky pro rozvoj bude mít za mořem?
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Praha – Opustí Česko další neobyčejně talentovaný hokejista? Šestnáctiletý Filip Zadina dosud válel v Pardubicích, ovšem teď o něj projevili zájem Vancouver Giants, kteří si ho v úterním draftu CHL vybrali ze čtvrté pozice.

Za poslední dekádu se umístilo výš jen pět Čechů – Jakub Voráček, Tomáš Vincour, Martin Frk, Pavel Zacha a Libor Hájek.

Zadina výrazně zaujal na letošním mistrovství světa osmnáctek, kde díky čtyřem gólům ovládl střeleckou tabulku mužstva. Na křídle však zářil i doma, kde jako šestý nejmladší hráč v historii nakoukl do extraligy, čímž překonal i Jaromíra Jágra. Většinu ročníku odehrál v juniorské kategorii, mezi dorostenci už hledal konkurenci těžko.

"Vybrali jsme si světového hráče, u něhož se už teď předpokládá, že na draftu v roce 2018 bude tažený vysoko," řekl Glen Hanlon, generální manažer Giants, který dřív trénoval například Slovensko. "Těšíme se, že svůj další rozvoj spojí s naším týmem."

Napodobí Zadina Hertla?

Jisté to však rozhodně není. Pardubice si daly jasnou prioritu – udržet Zadinu navzdory nabídkám ze zámoří i Evropy. "Filip dostane šanci jako seriozní člen týmu, nebude v žádné pozici pátého křídla. Počítáme s ním do jádra týmu. A věk? Já tyhle řeči moc neberu. Když je někdo dobrý hokejista, je úplně jedno, jestli je mu 16, nebo 40," řekl zkraje června deníku Sport generální manažer Východočechů Pavel Rohlík.

Nedávná historie ovšem našeptává, že odchod do zahraničí bývá výhodný. Za posledních devět let prošlo prvním kolem sedm Čechů. Hned šest z nich nastupovalo před draftem v kanadské juniorce, případně ve Švédsku. Vymyká se pouze Tomáš Hertl.

Zadina ho může následovat. Giants však věří, že nadaného Čecha zlákají. Jestli ne letos, tak za rok. Kluby CHL, která zastřešuje tři hlavní juniorské ligy v Kanadě, většinou dobře vědí, po kom v draftu sáhli. Vybírají pečlivě, protože na soupisce můžou mít maximálně dva zahraniční hokejisty.

S možnými posilami – často z Česka a Ruska – se tak domlouvají předběžně. Zadina nebyl výjimkou. Hráčův agent Michal Leimberger a jeho spolupracovníci mluvili před draftem s generálním manažerem Glenem Hanlonem i majitelem klubu Ronem Toigem.

Otevřenou cestu mají i další Češi

Agent Leimberger byl ovšem krátce po dražbě talentů neurčitý, kanadskému deníku The Province napsal: "Filipova budoucnost musí být nejdřív prodiskutována s ním, jeho rodinou a manažery."

Trumfem Giants může být Čech Jaroslav Svejkovský, jeden z trenérů mužstva, který chvíli hrál v NHL.

Jiného krajana by Zadina v týmu nepotkal. Mohl by ovšem navázat na Michala Řepíka, jenž dřív patřil k oporám Giants a pomohl jim k zisku prestižního Memorial Cupu, dosud jediného v klubové historii.

Zájem ze zámoří každopádně nevzbudil jen šestnáctiletý talent Pardubic. Do první desítky draftu CHL se vešel ještě téměř dvoumetrový forvard Jáchym Kondelík a obránce Michal Steinocher. Dohromady si juniorské kluby zpoza oceánu rozebraly 12 Čechů.

 

Právě se děje

před 1 minutou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy