Úlet kapitána Gulaše sebral Motoru vítězství. Spartu tak dělí jediná výhra od finále

Aktualizováno 8. 4. 2022 6:23
Hokejisté Sparty otočili třetí semifinále play off extraligy na ledě Českých Budějovic a po výhře 3:2 v prodloužení mají za stavu 3:0 na zápasy postupový mečbol.
Zbytečné vyloučení Milana Gulaše na pět minut a do konce utkání připravilo ve třetím utkání semifinálové série se Spartou Motor o vítězství | Foto: Petr Tibitanzl / Motor České Budějovice

Motoru sice získali kapitán Milan Gulaš v přesilové hře a Daniel Voženílek dvoubrankový náskok, ale v závěru třetí třetiny při Gulašově trestu na pět minut a do konce utkání si v dlouhé přesilovce vynutili svými trefami nastavení Michal Řepík s Filipem Chlapíkem, který v čase 71:55 svým druhým gólem i rozhodl. Čtvrtý zápas se hraje v pátek opět od 19:00 na jihu Čech.

"Prohrávali jsme 0:2, a pak Gulaš dostal oprávněně trest na pět minut a my jsme dali dva góly. Nic jsme nezabalili a je v tom vidět naše síla. Všech klukům patří velký respekt, že jsme to zvládli," řekl Chlapík.

Motor nastoupil už s útočníky Jindřichem Abdulem a Danielem Voženílkem, kteří vynechali první dvě utkání série v Praze a zasáhli do hry naposledy ve čtvrtfinále s Pardubicemi.

V opatrném začátku šance chyběly a v 7. minutě nesedla ani Gulašovi střela z levého kruhu při signalizovaném vyloučení. Při Dvořáčkově trestu neuspěl sám před Hudáčkem Abdul, ale v čase 8:20 se už domácí kapitán Gulaš trefil. Opřel se do Pechovy přihrávky a na tvrdou ránu neměl sparťanský gólman šanci zareagovat. Odpovědět mohl ve 13. minutě po Formanově přihrávce Dvořáček. Domácí se ubránili i při Piskáčkově trestu.

Na začátku druhé části Sparta odolala při Chlapíkově trestu a od poloviny zápasu postupně začala na ledě dominovat. Na Hrachovinovi ztroskotal Thorell, který pak ve 34. minutě připravil další možnost pro Horáka, ale gólman Motoru držel čistý štít. Kryl i pokusy Chlapíka či Němečka, Pavelkovu ránu zase zblokoval Novotný.

V třetí třetině se naskytla domácím přesilová hra čtyř proti třem po Němečkově faulu, ale po 54 vteřinách ji přerušilo Gulašovo vyloučení. Sparta mohla poté ve zkrácené početní výhodě vyrovnat, když Sobotka našel zpoza branky u pravé tyče Řepíka, který však neuspěl. Na druhé straně v 48. minutě mohl zvýšit Pech, ale trefil horní tyč. Hrachovina nadále odolával a v čase 50:10 zvýšil s celoobličejovým krytem hrající Voženílek. Nahodil puk bekhendem zpoza branky a od Poláškovy nohy se u pravé tyče odrazil do branky.

Motor ale náskok neudržel. Gulaš po souboji s Tomáškem neudržel nervy a krosčekem udeřil soupeře do oblasti hlavy, za což byl vyloučen na pět minut a do konce utkání. Sparta měla do konce základní hrací doby čtyři minuty a 35 sekund na odpověď. Už po 36 vteřinách v dlouhé výhodě snížil střelou z levého kruhu kapitán Pražanů Řepík. V čase 58:36 při power play v šesti proti čtyřem se trefil z pravého kruhu Chlapík.

"Předtím, co udělal Milan Gulaš, bylo podražení (od sparťana Tomáška, pozn. red.). Ale nebudu hodnotit výkony rozhodčích, to není moje kompetence," řekl kouč Motoru Jaroslav Modrý.

V nastavení nejdříve kryl Hrachovina střelu Buchteleho, na druhé straně měl šanci po Pechově přihrávce Piskáček. Sparta byla sice aktivnější, v 68. minutě se ale dostal do úniku domácí Vondrka, který v zakončení minul. Další možnost měl po objetí branky Hanzl. Na druhé straně pálil Sobotka. V 72. minutě rozhodl Chlapík, který se po Tomáškově vyhraném vhazování trefil z pozice za pravým kruhem.

"Musím říct, že Tomas (Tomášek) byl dneska výborný na buly. Postavil si mě za něj a věřil si na to a já jsem to jen trefil, takže pro nás strašně důležité. Ale šancí bylo víc v prodloužení. Zaplaťpánbůh to tam padlo," dodal Chlapík.

Semifinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC Motor České Budějovice - HC Sparta Praha 2:3 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Gulaš (Pech, D. Voženílek), 51. D. Voženílek (J. Ondráček) - 57. Řepík (Moravčík, Šmerha), 59. Chlapík (Matuškin), 72. Chlapík (Tomášek). Rozhodčí: Hejduk, Kika - Lhotský J. Svoboda. Vyloučení: 4:5, navíc Gulaš (České Budějovice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 6421 (vyprodáno). Stav série: 0:3.

České Budějovice: Hrachovina - Vráblík, Štencel, Percy, Piskáček, Bučko, Šenkeřík, Štich - Valský, J. Novotný, D. Voženílek - Gulaš, Pech, Vondrka - Karabáček, M. Hanzl, M. Beránek - J. Ondráček, Holec, Abdul. Trenér: Modrý.

Sparta: J. Hudáček - Němeček, Matuškin, Polášek, T. Pavelka, Tomáš Dvořák, Moravčík, Jurčina - Řepík, Sobotka, M. Forman - Tomášek, D. Vitouch, Chlapík - Šmerha, R. Horák, E. Thorell - Dvořáček, Stoljarov, Buchtele. Trenéři: Jandač a M. Hořava.