Třinec vykročil k titulu. V prvním finále nedal Kometě šanci, vyhrál 5:1 a ujal se v sérii vedení

14. 4. 2018 21:16
Brněnští hokejisté poprvé v letošním play off neuspěli venku, Oceláři měli duel pod kontrolou.
Třinečtí hokejisté se ve finále radují z gólu v brněnské síti
Třinečtí hokejisté se ve finále radují z gólu v brněnské síti | Foto: Lukáš Filipec

Třinec - Hokejisté Třince vstoupili úspěšně do finálové série extraligy a porazili doma mistrovské Brno 5:1. Kometa až v šestém utkání venku v letošním play off poprvé neuspěla. Dvěma góly se na úspěchu Ocelářů podílel Jakub Petružálek. Druhý zápas se hraje v neděli od 16.00 opět v třinecké Werk Aréně.

Ocelářům, kteří nastoupili bez obránce Vladimíra Rotha, vyšel vstup do utkání a po 113 vteřinách se dostali do vedení. Hrňa se šikovnou otočkou uvolnil kolem Malce a našel bekhendem Marcinka, který z brankoviště usměrnil puk za Čiliaka. Kometa se snažila odpovědět pokusy Erata a Nečase, ale v šesté minutě udeřili znovu domácí. Polanský prokličkoval do útočného pásma a na levém kruhu uvolnil Krajíčka, jenž zamířil přesně k protější tyči.

Hrubec si pak poradil se střelou Holíka, který se prodral po pravém křídle. V polovině úvodní části už další Holíkova akce vedla k vyrovnání. Centr druhé formace přihrál Zaťovičovi, který stihl přistrčit puk mezi kruhy volnému Haščákovi a Hrubec neměl šanci zasáhnout.

Ve 12. minutě mohl Haščák vyrovnat, ale zblízka ztroskotal na Hrubcově betonu. Kometa se pak ubránila v prvním oslabení zápasu při pobytu Radima Zohorny na trestné lavici. V 18. minutě mohl zvýšit náskok domácích Adamský, jehož vysunul Krajíček, ale Čiliak svůj tým podržel.

V úvodu druhé části vyhodil brněnský gólman puk do hlediště a trest za zdržování hry zužitkoval Petružálek. Nejdříve ještě Čiliakovi pomohla po jeho střele tyč, ale o chvíli později Petružálek po Hrňově ideální přihrávce zamířil do odkryté branky.

Oceláři vzápětí dostali Kometu pod velký tlak, ale Čiliak zneškodnil Svačinovo zakončení. Kometa potom po faulech Marcinka a Rákose hrála celé čtyři minuty v početní výhodě, domácí se však ubránili. Hrubec si poradil s Nečasovým pokusem. Třinec odolal i při vyloučení Linharta, který po návratu z trestné lavice vyřešil přečíslení dvou na jednoho individuálně, ale neuspěl.

V úvodu závěrečné části zahrozil nejdříve Nečas a pak domácí Chmielewski a Hrňa. Kometa se ubránila při Malcově trestu, ale v 47. minutě znovu inkasovala. Rákos uvolnil Petružálka, který z pravého kruhu zamířil přesně k pravé tyči. Zvýšit mohl ještě Adamský, ale po blafáku do bekhendu minul.

Kometa přitvrdila a po zákrocích Vondráčka na Polanského a Gulašiho na Ondřeje Kovařčíka hrála 89 sekund v oslabení tři proti pěti. Stav se nezměnil ani při Zaťovičově trestu, ale v 58. minutě se radoval z páté třinecké branky Chmielewski po kombinaci s Marcinkem.

Zmírnit prohru Komety mohl ještě Zaťovič, který trefil tyč. Nervózní závěr doprovodilo několik drobných potyček.

Finále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

HC Oceláři Třinec - HC Kometa Brno 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 2. Marcinko (Hrňa, Dravecký), 6. Krajíček (Polanský, D. Musil), 23. J. Petružálek (Hrňa, M. Doudera), 47. J. Petružálek (Rákos, Cienciala), 58. Chmielewski (Marcinko) - 10. Haščák (Zaťovič, P. Holík). Rozhodčí: Pešina, Hejduk - D. Hynek, Lhotský. Vyloučení: 5:9, navíc Vondráček (Brno) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 5200 (vyprodáno).

Třinec: Hrubec - Krajíček, M. Doudera, D. Musil, L. Kovář, Matyáš, Linhart - J. Petružálek, Cienciala, Rákos - Hrňa, Marcinko, Dravecký - Svačina, Polanský, Adamský - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski. Trenéři: Varaďa a M. Zadina.

Brno: Čiliak - O. Němec, Barinka, Krejčík, Gulaši, Bartejs, Malec, Štencel - M. Erat, J. Hruška, R. Zohorna - Haščák, P. Holík, Zaťovič - H. Zohorna, Nečas, Mallet - Vondráček, L. Čermák, Vincour. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Horáček.