Poslední Zlín prohrál bitvu s Kladnem, ztrácí už 10 bodů. Sparta porazila Kometu

7. 11. 2021 18:26
Hokejisté posledního Zlína prohráli ve 23. kole extraligy se čtrnáctým Kladnem 1:5 a ztrácejí na Rytíře už deset bodů. Berani si připsali šestou porážku za sebou a nezískali při této sérii ani bod. Středočeši zabrali po čtyřech prohrách za sebou. Shodně gól a asistenci si v dresu vítězů připsali Adam Kubík, Antonín Melka a Jakub Strnad.
Zlínští hokejisté po domácím utkání proti Českým Budějovicím.
Zlínští hokejisté po domácím utkání proti Českým Budějovicím. | Foto: Jiří Zaňát / PSG Berani Zlín

Zlín do veledůležitého boje se sousedem v tabulce vyrukoval bez dvou nejproduktivnějších hráčů. Útočník Tomáš Mikúš byl na vlastní žádost vyměněn do Karlových Varů za dnes debutujícího beka Tomáše Hanouska, obránce Peter Trška se nevešel do sestavy. A tak nejproduktivnějším Beranem byl v zápase pouze sedmibodový Antonín Honejsek.

Rytíři duel nezačali vůbec dobře, když hned po 33 sekundách Dotchin vyhodil puk mimo mantinely a Zlín hrál přesilovku. To dostalo Berany do úvodního náporu, který zesílil v osmé minutě při další početní výhodě. Jenže Karafiáta v šanci vychytal Bow, po ráně Gazdy zase zvonila tyč.

Ofenzívu Rytířů táhl kapitán Plekanec, jenž byl dvakrát velmi blízko ke skórování, celkem v první třetině vystřelil na branku hned šestkrát, gól ale z jinak ofenzivního utkání nepadl v první třetině ani na jedné straně.

I ve druhé části kralovali brankáři: Kašík uspěl proti Jágrově dorážce, Bowa podruhé v zápase zachránila tyč, tentokrát po ráně Mamčicse. Berani ale otevřeli skóre ve 28. minutě, kdy Zbořil na útočné modré čáře obral o puk Wooda a uspěl v samostatném úniku.

Razantně se změnila situace o pět minut později. Po vzájemném vyloučení se hrálo na obou stranách ve čtyřech, čehož k vyrovnání využil nenápadnou přízemní střelou právě Wood. A opaření Moravané si dobře rozehraný zápas do pauzy pokazili ještě víc.

Hejcman v poslední minutě druhé třetiny zbytečně udeřil pěstí soupeře do obličeje a Kladno hrálo poprvé v zápase přesilovku. K využití mu stačilo 31 sekund, v čase 39:47 překlopil stav na stranu Středočechů Kubík.

Od té doby už byli Berani mimo hru. Zkraje třetí části už na 3:1 zvýšil z dorážky Strnad a Zlín, který od nástupu trenéra Jenáčka dal ve 13 zápasech jen třikrát více než jeden gól za utkání, se topil ve vlastní nemohoucnosti.

V 57. minutě pak na rozdíl tří gólů zvýšil Melka, jehož pokus do vlastní sítě usměrnil Mamčics. Návštěva sezony ve Zlíně 5312 diváků pak ještě viděla trefu Berana do prázdné branky při power play domácích.

Sparta vyhrála nad Brnem

Hokejisté pražské Sparty vyhráli ve 23. kole extraligy v Brně nad Kometou 5:2 a ukončili sérii osmi porážek. Úspěšnou obnovenou premiéru si na lavičce Pražanů odbyl kouč Miloslava Hořavy, který doplnil na pozici hlavního kouče Josefa Jandače. Kometa prohrála pátý z posledních sedmi duelů.

Kometa hned v úvodu zasypala navrátilce do sestavy SpartySaláka několika střelami, ten ale jasné šance Muellera a poté i Holíka vychytal. Karta se obrátila na druhé straně, když byl v 5. minutě vyloučen Mallet. Jeho hákování záhy potrestal novic v hostující sestavě Matuškin, jehož rána zapadla do brněnské branky.

V 7. minutě bylo z pohledu domácích hokejistů ještě hůř. Thorell našel před brankovištěm Chlapíka, který vyšťoural kotouč pod Klimešovými betony a procedil ho do sítě. Nejprve se šli na inkriminovanou situaci podívat rozhodčí, kteří gól uznali. Následovala intervence brněnské střídačky, ale ani ta nevyšla.

Navíc šli domácí do čtyř. Těžké chvíle Brňané přežili a v závěru třetiny se dostali do hry. V 17. minutě vypálil Mueller, Salák puk vyrazil a pohotový Krištof poslal puk do odkryté branky. Třetina plná vzruchu, osobních soubojů a důrazné hry tak skončila lépe pro Spartu.

Do druhé části vstoupila Kometa hodně aktivně, sedm minut nepustila soupeře z obranné třetiny. Největší šanci měl Holík, který jel od modré čáry sám na Salákovu bránu, ale zkušený gólman jeho únik dokázal vychytat. Poté se svěřencům Jiřího Kalouse naskytla přesilovky, v ní byli nejblíže brance Ďaloga s Krištofem, to už je hosté odolali. Na akci Zaťoviče už ale byli krátcí. Kapitán Komety obalamutil Jeřábka, obhodil si ho rychlou kličkou a střelou do šibenice nedal Salákovi šanci.

Sparta do té doby neměla prakticky nic, ale vyrovnávací branka s ní nezatřásla a trpělivě čekala na příležitost. Tak přišla za minutu a dvě vteřiny, kdy Moravčíkovu střelu od modré čáry šikovně tečoval Hašek, pro kterého to byla premiérová trefa v nejvyšší soutěži. Do konce třetiny se už výsledek nepohnul, byť byl blízko vyrovnání Horký, ale Salák zasáhl betonem.

Poslední dějství začalo opatrně, na šanci se čekalo do její páté minuty a stálo to za to. Horký se z vlastního pásma dostal do útočného pásma a střelou z mezikruží orazítkoval tyč Salákovy svatyně.

Jak se později ukázalo, byl to důležitý moment zápasu, neboť Sparta dostala možnost početní výhody, vteřinu po jejím skončení se po střele Matuškina nejlépe zorientoval v brankovišti Horák a Sparta odskočila na rozdíl dvou branek. Pražané byli po osmi prohrách v řadě rázem při chuti a mnoho toho Kometě ve zbytku zápasu nedovolili. Dobře bránili a navíc v poslední minutě poslal Thorell puk do prázdné brány při brněnské power play.

Třinec porazil Vítkovice

Třinec vyhrál deváté z posledních deseti utkání. Obhájce titulu prohrával v derby po gólu Alexeje Solovjova, ale otočil skóre trefami dalších obránců Davida Musila a Jana Zahradníčka. Ostravský klub nebodoval potřetí za sebou a během této série vstřelil jen dvě branky.

Hradec Králové protáhl vítěznou sérii na sedm zápasů a uspěl i ve druhém derby sezony, přestože ještě na začátku 58. minuty prohrával 1:3. V čase 61:53 ale dovršil hattrick Ahti Oksanen. Za domácí se dvakrát prosadil Anthony Camara.

Litvínov zvítězil na ledě Plzně 4:3 a zaznamenal třetí výhru z posledních čtyř utkání. Rozhodující náskok si Verva vytvořila třemi góly ve druhé třetině. Domácí se střelecky prosadili až v závěrečné části, ale přes tři vstřelené branky vyrovnat v dramatickém závěru nedokázali a prohráli potřetí v řadě. Dvě litvínovské trefy zaznamenal Patrik Zdráhal, dvakrát asistoval Kanaďan Michael Latta.

Olomouc vyhrála na ledě Liberce 6:4 a dala zapomenout na páteční porážku 1:5 v Hradci Králové. Sedmí Hanáci rozhodli ve druhé třetině, v které vstřelili čtyři branky a získali vedení 6:2. Bílí Tygři poprvé po pěti zápasech nebodovali a klesli na devátou pozici.

České Budějovice vyhrály na ledě Mladé Boleslavi 4:1 a porazily Středočechy po více než osmi letech. Za tu dobu v první lize, v přípravě i v nejvyšší soutěži všechny duely prohrály. Na třetí výhře Jihočechů na kluzištích soupeřů v řadě se jistým výkonem podílel brankář Jan Strmeň, domácí nenavázali na sérii čtyř extraligových výher.

23. kolo hokejové extraligy:

Bílí Tygři Liberec - HC Olomouc 4:6 (2:2, 0:4, 2:0)

Branky a nahrávky: 2. Filippi (P. Jelínek), 7. Melancon (Gríger), 50. J. Vlach (A. Najman, Melancon), 52. Gríger (Kolmann) - 14. Řezníček (Krejčí), 15. J. Káňa II, 24. J. Knotek (J. Káňa II, Ondrušek), 29. Krejčí (J. Káňa II, Nahodil), 30. Kucsera (Klimek), 34. Kucsera (Klimek). Rozhodčí: Pražák, Veselý - Gerát, Hynek. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:3. Diváci: 4547.

Sestavy:

Liberec: Kváča (30. J. Pavelka) - Kolmann, Rosandič, Melancon, M. Ivan, Štibingr, Derner - Ordoš, A. Najman, Birner - Gríger, Filippi, Rychlovský - Zachar, P. Jelínek, J. Vlach - Klapka, J. Šír, A. Dlouhý - Čederle. Trenér: P. Augusta.

Olomouc: Lukáš - Groch, Ondrušek, Škůrek, Rašner, Dujsík, Řezníček - V. Tomeček, Krejčí, J. Káňa II - Kucsera, J. Knotek, Klimek - Olesz, Kolouch, Strapáč - Kunc, Nahodil, Kusko - Burian. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 17. Krištof (Mueller), 33. Zaťovič (Mueller) - 5. Matuškin (E. Thorell, R. Horák), 7. Chlapík, 34. P. Hašek (Moravčík, D. Vitouch), 47. R. Horák (Matuškin, E. Thorell), 60. E. Thorell. Rozhodčí: Kika, Obadal - Lederer, Rožánek. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 7187.

Sestavy:

Brno: Klimeš - Holland, Ďaloga, Roth, Kučeřík, D. Mikyska, Gulaši, Bartejs - Mueller, Krištof, Kollár - L. Horký, P. Holík, Zaťovič - R. Pavlík, Ostřížek, M. Haščák - Vincour, Rákos, Mallet. Trenér: Kalous.

Sparta: Salák - Moravčík, Matuškin, Polášek, T. Pavelka, R. Jeřábek, Tomáš Dvořák - Řepík, R. Horák, Konečný - Prymula, Chlapík, E. Thorell - M. Forman, D. Kaše, T. Jandus - Šmerha, D. Vitouch, Z. Doležal - P. Hašek. Trenéři: Hořava a Jandač.

BK Mladá Boleslav - Motor České Budějovice 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 27. P. Kousal (Ševc) - 1. Vondrka (M. Hanzl), 33. Chlubna (Valský), 57. Holec (Vráblík), 60. Pech. Rozhodčí: Šír, Micka - Frodl, Komárek. Vyloučení: 3:3. Bez využití.V oslabení: 0:1. Diváci: 2772.

Sestavy:

Mladá Boleslav: J. Růžička - Ševc, Pýcha, Pláněk, D. Moravec, Lintuniemi, Jánošík - Pospíšil, Fořt, A. Raška - Dufek, Claireaux, Kotala - J. Stránský, O. Najman, P. Kousal - Grim, Bičevskis, Závora. Trenéři: R. Rulík a Patera.

České Budějovice: Strmeň - Percy, Bindulis, Vráblík, Piskáček, Štich, M. Jandus, Bučko - T. Šoustal, Pech, Abdul - Vondrka, M. Hanzl, Holec - Valský, D. Voženílek, Chlubna - Karabáček, M. Beránek. Trenér: Modrý.

PSG Berani Zlín - Rytíři Kladno 1:5 (0:0, 1:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 28. A. Zbořil - 34. Wood (Baránek), 40. Kubík (Dotchin, Plekanec), 43. J. Strnad (M. Filip, Melka), 57. Melka (J. Strnad), 59. M. Beran (Kubík). Rozhodčí: Hradil, Vrba - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. Diváci: 5312.

Sestavy:

Zlín: Kašík - Gazda, Mamčics, O. Němec, Suhrada, Žižka, T. Hanousek, Ferenc - Flynn, P. Sedláček, Kubiš - Vopelka, Honejsek, A. Zbořil - Okál, Hejcman, Karafiát - Frömel, R. Veselý, Sebera. Trenér: Jenáček.

Kladno: Bow - Dotchin, J. Suchánek, Ticháček, Wood, Baránek, Zajíc - Jágr, Plekanec, Hlava - Dvořáček, Kubík, M. Beran - Melka, M. Filip, J. Strnad - Kristo, Pitule, Ciampini. Trenér: D. Čermák.

HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Ridera 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. D. Musil (A. Nestrašil), 32. Zahradníček (Martin Růžička, A. Nestrašil) - 9. Solovjov (Svačina). Rozhodčí: Hejduk, Stano (SR) - Ganger, Klouček. Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Diváci: 4721.

Sestavy:

Třinec: Kacetl - Marinčin, M. Doudera, J. Michálek, D. Musil, Zahradníček, Jaroměřský, M. Adámek - Martin Růžička, P. Vrána, Daňo - Kofroň, A. Nestrašil, O. Šedivý - O. Kovařčík, Miloš Roman, Hrehorčák - Dravecký, R. Szturc, Chmielewski. Trenér: Varaďa.

Vítkovice: Stezka - R. Polák, Solovjov, Plášil, Galvinš, J. Stehlík, Koch, L. Kovář - M. Kalus, Dej, R. Bondra - Svačina, Marosz, L. Krenželok - Žálčík, Vildumetz, Lednický - Fridrich, Chlán, Bernovský. Trenér: Holaň.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov 3:4 (0:1, 0:3, 3:0)

Branky a nahrávky: 44. Kodýtek, 45. F. Suchý (Mertl), 60. M. Lang - 16. M. Chalupa (Latta), 25. P. Zdráhal (Estephan, Balinskis), 29. Zygmunt (Latta, Demel), 30. P. Zdráhal (P. Straka). Rozhodčí: Jeřábek, Kajínek - Ondráček, Axman. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 3335.

Sestavy:

Plzeň: Miroslav Svoboda (29. Pavlát) - Čerešňák, L. Kaňák, Jiříček, Graňák, J. Kindl, Kvasnička, Kremláček - Schleiss, Kodýtek, Kantner - P. Musil, Mertl, F. Suchý - Bulíř, G. Thorell, Dzierkals - Adamec, F. Přikryl, M. Lang. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.

Litvínov: Godla - Irving, Hrbas, Stříteský, Balinskis, D. Zeman, Demel, O. Baláž - P. Zdráhal, Estephan, A. Kudrna - Jarůšek, V. Hübl, P. Straka - M. Chalupa, Latta, P. Svoboda - L. Stehlík, Gerhát, Zygmunt. Trenér: Országh.