Třinec urval v derby první výhru. Vystřelil ji v přesilovkách kanonýr Růžička

20. 3. 2019 21:26
Hokejisté Třince vstoupili do čtvrtfinále play off extraligy domácím vítězstvím 3:2 nad Vítkovicemi. Druhý tým základní části byl po celé utkání výrazně lepší a hlavně díky dvěma trefám Martina Růžičky z přesilových her si připsal úvodní výhru v sérii. Ta bude pokračovat druhým utkáním na třineckém ledě ve čtvrtek od 17 hodin.
Martin Růžička, střelec dvou třineckých gólů
Martin Růžička, střelec dvou třineckých gólů | Foto: Milan Kammermayer

Třinečtí vtrhli do play off zhurta a po jedenáctidenním zápasovém půstu sršeli aktivitou a energií. Když v páté minutě Adamský, který se do sestavy vrátil po dvou měsících, z brankoviště doklepl za Bartošákova záda vyražený puk, největší tlak Ocelářů tím teprve odstartoval.

"Ono to po té pauze bývá ošidné. Někdy pauza pomůže, někdy uškodí. Mě těší, že co jsme si před zápasem řekli, to jsme splnili. Byli jsme připravení, koncentrovaní," pochvaloval si třinecký útočník Jiří Polanský. "Dneska jsme naplnili vše. Clonili jsme před bránou, dali gól z přesilovky, co víc si v play off přát," doplnil.

Domácí měli v prvním dějství výraznou převahu a spoustu šancí. Nebýt vítkovického gólmana, zápas mohli rozhodnout už v úvodu. Ondřej Kovařčík krátce po gólu neproměnil sólový nájezd, další možnosti nevyužili Musil a Svačina.

Vedení 1:0 bylo i vzhledem ke střelecké převaze 19:6 pro hosty ještě milosrdné. "Vždycky je lepší, když se střílí víc. Já tam ale ve druhé třetině trošku tavil nohy, v té chvíli jsem si trošku přál, abychom hráli i na druhé straně hřiště," připustil Patrik Bartošák.

Obraz hry nedokázali Vítkovičtí vylepšit ani ve druhé třetině. Třinec pokračoval v souvislém náporu, který se tříštil o Bartošáka. Vránův jistý gól hosté ve 30. minutě odvrátili jen díky Mrázkovu faulu, ale v přesilovce brance neunikli: Růžička prudkým příklepem bez přípravy ze svého stanoviště na levém křídle zavěsil podruhé.

Vítkovice útočily sporadicky, ale s přispěním náhody zápas zdramatizovaly. Tyborovu ránu totiž Hrubec ve 33. minutě betonem vyrazil přímo do brusle spoluhráče Matyáše, který nechtě puk kopl do vlastní branky. "Snažil jsem se to vystřelit, od nohy si to dal ale do brány jejich bek. Bylo to štěstí, ale drželo nás to v zápase. Bohužel nám v přesilovce zase utekli na dva góly," řekl Tybor.

Domácím mohl dvougólový náskok záhy vrátit Marcinko, ale zblízka ani natřikrát Bartošáka nepřekonal. Třinec se uklidnil až v 49. minutě: Růžička znovu ukázal sílu a účinnost zakončení z voleje a dělovkou pod horní tyč za 21 sekund potrestal Poletínovo vyloučení.

"Zápas nám bohužel nevyšel. Možná posledních deset minut jsme hráli to, co jsme měli, a to je hodně málo. Musíme hrát šedesát minut. Dneska byl Třinec lepší," podotkl Tybor.

Vítkovice dnes vytěžily z minima maximum a v 56. minutě ještě vývoj zamotaly Tyborovým druhým gólem. Bartošák pak udržel hostům naději při šancích Ciencialy a Wereka, ale v power play už Ostravané šanci na srovnání neměli.

"My jsme šli trpělivě za tím vítězstvím. Věděli jsme, že mají dobrého gólmana, a nestresovali jsme se tím, že ty góly tam nepadají. Hráli jsme trpělivě a tak, jak jsme si řekli. Pro nás je důležité vítězství a to máme," řekl Růžička.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Ridera 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Adamský (Dravecký, Gernát), 30. Martin Růžička (Roth, Hrňa), 49. Martin Růžička (Hrňa) - 33. Tybor (O. Roman, D. Květoň), 56. Tybor (D. Květoň, Trška). Rozhodčí: Hodek, Lacina - Bryška, Tošenovjan. Vyloučení: 3:7. Využití: 2:0. Diváci: 5200 (vyprodáno).

Třinec: Hrubec - Roth, Gernát, D. Musil, Galvinš, Matyáš, M. Doudera - Martin Růžička, P. Vrána, Svačina - Hrňa, Marcinko, Werek - Dravecký, Polanský, Adamský - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala - Chmielewski. Trenéři: Varaďa, M. Zadina a Raszka.

Vítkovice: Bartošák - Trška, Hrabal, J. Mrázek, Výtisk, D. Krenželok, Šidlík - Dej, Lev, Olesz - Tybor, O. Roman, D. Květoň - Schleiss, Poletín, Szturc - P. Zdráhal, Š. Stránský, Kucsera. Trenéři: Petr a Trnka.