Laciné chyby, žehral Jandač po dobrém rozjezdu. Švédský sparťan byl z hrdiny smolařem

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
19. 4. 2022 6:19
Hokejisté Sparty prohráli v prvním finále play off extraligy na ledě Třince 1:4. Přestože po dvou třetinách měli průběh zápasu pod kontrolou, drželi vedení 1:0 a jejich náskok mohl být i vyšší. Podle trenéra Josefa Jandače odehráli zbytek duelu pasivně, u klíčových momentů byl švédský obránce Maxim Matuškin.
Július Hudáček, Maxim Matuškin a Vladimír Svačina ve finále extraligy Třinec - Sparta. | Foto: ČTK

Třinec hraje extraligové finále počtvrté v řadě, ale je vidět, že ve Slezsku jde stále o sváteční událost. Hodinu před zápasem se před halou tísnily stovky fanoušků. Než padlo úvodní buly, vystoupil slovenský zpěvák Peter Cmorik.

Ve Werk Areně bylo plno nejen v obyčejném hledišti, ale zároveň došlo k nafouknutí VIP prostor, takže třeba televizní studio O2 TV Sport vzniklo improvizovaně v jednom z diváckých vstupů na tribunu.

Oceláři začali doma trochu zakřiknutě, úvod zápasu zachytila lépe Sparta. V desáté minutě využil přesilovku švédský obránce Maxim Matuškin. Třinec musel v první třetině hned třikrát na trestnou lavici, přitom dosud v play off držel průměr 2,5 trestu na celé utkání.

"Zápas jsme rozehráli docela dobře, utkání mělo vysoké tempo," chválil trenér Josef Jandač. Jeho tým v první polovině soupeře přestřílel, Erik Thorell pálil v přesilovce do tyče, také střelu Filipa Chlapíka v druhé periodě zastavilo břevno.

Když už se do útočného pásma dostali domácí, málokdy to vedlo k nebezpečné příležitosti. Vstup Třince do třetí třetiny ovšem rozhodl, v rozmezí šesti minut se trefili Vladimír Svačina, Andrej Nestrašil a Aron Chmielewski, čímž zcela otočili dosavadní průběh.

"Po dobrých 40 minutách jsme udělali pár chyb, Třinec to otočil a vyhrál," uvedl obránce Matuškin. Po prvním gólu v českém play off to byl právě on, kdo při vyrovnání na 1:1 nezachytil Svačinu.

"Rozestoupili jsme se, přišla hezká přihrávka a gól," komentoval rodák z Minsku. Svačinu vyslal do úniku povedeným pasem po ose bek Martin Marinčin, jenž zapsal vůbec první bod v play off.

"Obránci odjeli někam pryč, byl to laciný gól," přidal svůj pohled trenér Jandač. Nelíbilo se mu, jak Sparta na startu třetího dějství k zápasu a jeho vývoji přistoupila. "Ten nástup byl dost pasivní. Vedli jsme 1:0, ale rovněž obrana musí být aktivní. My jsme v hlavách až moc spoléhali na to, že už to dohrajeme," doplnil.

Třinec ožil, druhý puk do branky doklepl Nestrašil po šťastném odrazu od Ondřeje Kovařčíka a Matuškinovo zaváhání za bránou pak Spartu pohřbilo definitivně. Martin Růžička sebral volný kotouč a po jeho přihrávce skóroval Chmielewski.

"Spoléhání na výhru 1:0 se nám vymstilo, pak už bylo na zvrat málo času. Dva ze tří gólů padly po laciných chybách," opakoval Jandač. Po zápase a krátké poradě s dalšími členy vedení si svolal všechny do kabiny, Milan Jurčina a Michal Moravčík museli slézt z kol.

Sparta si okolí své šatny vyzdobila plakáty s největšími legendami, které na fotkách zvedají extraligový pohár. Hráči mají před očima, o co se hraje. Na co čeká pražský klub už patnáct let.

"Je to vyrovnané, sešly se dva hodně kvalitní týmy. Tohle byl jen první zápas, může jich být pořád třeba sedm. Poučíme se z chyb, za 24 hodin máme další šanci," věřil Matuškin, jenž se z hrdiny stal smolařem duelu.

Zato v negativních emocích dohrával nejproduktivnější hráč základní části Chlapík. Nejdříve se mu nezdálo vyloučení Davida Němečka, po kterém vzal za hlavu faulovaného Michala Kovařčíka a nadvakrát mu něco důrazně domlouval.

Třinec tuto přesilovku zhodnotil už po třech sekundách a dal výsledku finální podobu. Chlapík byl o chvilku později vyhlášen nejlepším hráčem Sparty, ale cenu si nevyzvedl. Co nejrychleji zmizel v útrobách.

Druhou šanci proti Třinci mají sparťané dnes znovu v 17 hodin.

před 30 minutami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.