Třinecký Mazanec vychytal Mladou Boleslav, Sparta rozstřílela Kometu na jejím ledě

4. 12. 2022 17:37
Třinečtí hokejisté zdolali ve 26. kole extraligy na svém ledě Mladou Boleslav 3:0. V souboji o čelo tabulky vyhrály Vítkovice, které získaly dva body za triumf v Liberci 3:2 po samostatných nájezdech. Sparta ovládla šestý zápas v řadě s plným ziskem, když v Brně porazila Kometu 6:2.
Marek Mazanec udržel proti Mladé Boleslavi čisté konto
Marek Mazanec udržel proti Mladé Boleslavi čisté konto | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

První gól zápasu v Třinci vstřelil ve 28. minutě Aron Chmielewski, výhru pojistili Libor Hudáček v čase 56:45 a Miloš Roman při hře hostů bez gólmana. Marek Mazanec udržel druhou nulu v sezoně. Středočeský klub neskóroval ve druhém utkání po sobě.

"Na se gól fakt nadřeme. Párkrát tam puk skákal, snažili jsme se udělat něco překvapivého. Hráli jsme i málo přesilovek. Bohužel, už druhý zápas jsme nedali gól a bez gólů se nevyhrává. Třinec zvítězil zaslouženě," řekl obránce Mladé Boleslavi Adam Jánošík. "Trenér měl po zápase trošku proslov. Věřím, že si to vezmeme k srdci a v pátek vyhrajeme."

Mladá Boleslav nastoupila bez svého nejlepšího střelce i nejproduktivnějšího hráče Pavla Kousala (9+11), ale měla v úvodní třetině nejblíž ke změně skóre. Puk se po střele obránce Lintuniemiho od modré čáry a lehkém přistrčení Bičevskise odrazil od zadního hrazení před branku a od brusle domácího Jeřábka orazítkoval tyč. I Třinec měl šance. V největší si s gólovou dorážkou Kurovského poradil Novotný.

Úvodní gól padl pár sekund po vypršení třinecké přesilové hry. Svačina vyslal zpoza pravého kruhu střílenou přihrávku před branku a Chmielewski usměrnil puk do sítě. Vzápětí mohl zvýšit Růžička, jeho individuální akci ale zastavil Novotný. Hosté ve druhé polovině prostřední třetiny přidali a několikrát Oceláře zatlačili, ale bez gólového efektu - Kotala, Lunter ani zblízka Pýcha nepřekonali Mazance.

Třinec získal v předchozích pěti zápasech jen dva body, přičemž třikrát prohrál gólem z předposlední minuty. I minule vstupoval v Olomouci do třetí třetiny s vedením 1:0, ale podlehl 2:4. Těsný náskok nehodlal jen bránit, vsadil na aktivní pojetí a už v úvodním střídání jej dělily centimetry od druhého gólu, když teč Daňa zacinkala na tyč. Stejný hráč z přečíslení dva na jednoho přestřelil a své šance neproměnili Hrehorčák, Hrňa, Kurovský ani Voženílek.

Na druhé straně mohl individuální akcí vyrovnat Fořt a Najman, ale Třinec měl navrch a byl odměněn. Vedení zvýšil Hudáček, když se od jeho brusle odrazil puk do branky. Rozhodčí ještě ověřili u videa, zda gólu nedosáhl úmyslným kopnutím, ale platil. "Ještě si gólman srazil puk vyrážečkou do branky, ale rozhodčí říkali, že jsme brzdil, takže by platil tak i tak," uvedl Hudáček.

Slovenský útočník přiznal, že se obávali, aby se neopakoval scénář z posledních utkání. "Jasně, že jsme se báli. V kabině jsme si říkali, že už musíme zápas dotáhnout k výhře a hrát hokej, který jsme hráli předtím. Nezatáhnout se a nenechat na Mazim, že to bude vychytávat sám. Museli jsme mu pomoci a hrát šedesát minut," doplnil Hudáček.

Hosté se ve zbytku zápasu odhodlali k power play a Najman mohl zdramatizoval zápas, ale Mazance nepřelstil a Roman zpečetil do prázdné branky výhru domácích.

Rozhodl Marosz

Hokejisté Vítkovic vyhráli v Liberci 3:2 po samostatných nájezdech. Vítězný gól si připsal v rozstřelu Rostislav Marosz a dvakrát skóroval ze Ostravany americký kanonýr Peter Mueller.

Bílí Tygři se vrátili domů po sérii šesti zápasů poprvé od 18. listopadu, kdy podlehli Třinci 1:4. Začátek zápasu patřil domácím. Úvodní nápor vyústil v rychlou přesilovku a s ní Bílí Tygři naložili dobře. Ve 4. minutě se nejlépe zorientoval ve skrumáži před Stezkou kapitán Michal Bulíř a poslal domácí do vedení.

Hosté odpověděli v 8. minutě, kdy po střele Fridricha zazvonila za Kváčou tyč. Mírnou převahu si Bílí Tygři udržovali i nadále, pomohla jim i další přesilovka. Hostující brankář Stezka ale udržel vždy puk před brankovou čárou.

Ve druhé třetině se obraz hry neměnil. Mírnou převahu si udržovali domácí, kterým v tom ale pomáhali i Ostravané. Během deseti minut nabídlo Tygrům tři přesilové hry. Speciální formace Bílých Tygrů ale neuspěly ani jednou. Vítkovičtí se začali osmělovat a ve 31. minutě byli odměněni. Krieger zavezl puk do útočného pásma, pohrál si s domácí obranou a předložil puk Muellerovi, který pohodlně zasunul do poloprázdné branky.

Po vyrovnávací brance převzali otěže zápasu hosté. Velkou šanci na obrat měl ve 38. minutě Marosz, ale po přihrávce Lakatoše minul poloodkrytou libereckou branku. V závěru druhé třetiny ještě domácím zavařili Raskob a Mueller, skóre se ale nezměnilo.

V úvodu třetí třetiny byl vyloučen Jelínek a nabídnutou přesilovku hosté využili. Mueller si vyměnil puk s Mikušem a posléze zamířil přesně do šibenice Kváčovy branky. Liberec se po inkasované brance nadechl k velkému náporu. Stezku prověřili Šír, Birner nebo Nedomlel, ale strážce vítkovické branky odolával.

Velký tlak ale přece jen přinesl vyrovnání. Střelu Oskara Flynna v 54. minutě dorazil do sítě Martin Faško-Rudáš a rozjásal libereckou arénu. Tlak liberce pokračoval, Bílí Tygři měli střeleckou převahu, ale utkání přesto dospělo do prodloužení.

V poslední minutě prodloužení byl ve veliké šanci Peter Mueller, ale Kváča tento souboj vyhrál. Na řadu tak přišly samostatné nájezdy. V nich se prosadili hostující Marosz a Bukarts.

Sparta pod Hořavou jede

Sparta vyhrála na ledě Brna přesvědčivě 6:2 a zaznamenala šestou výhru s plným bodovým ziskem v řadě. Gólem a dvěma asistencemi se na ní podílel David Tomášek. Naopak Kometa prohrála šestý z posledních sedmi zápasů, poprvé v sezoně hrála doma před vyprodanou halou. Pražané se tak po polovině základní části vyhoupli na šesté místo tabulky o bod před Brno, které je sedmé.

Na střídačku Komety se vedle trenéra Pešouta postavil i majitel klubu Libor Zábranský, ale radost z úvodu duelu neměl. Už po 43 vteřinách zapomněla obrana Brna na Tomáška, který blafákem překonal Furcha.

Domácí se sice z gólu otřepali, ve 4. minutě vyrovnal střelou z mezikruží Strömberg, jenže v dalším průběhu první třetiny ustála Sparta dvě šance čtvrtého brněnského útoku, byla lepší a zaslouženě svůj výkon korunovala vedoucí brankou, když se trefil obránce Jandus.

Ani v úvodu druhé třetiny se Brno nevyvarovalo chyb a nepřesností, navíc svůj den neměl Furch, po laciném nahození Dvořáčkem skončil puk za jeho zády a v brance jej vystřídal Čiliak.

Kometa pak přidala na důrazu, zlepšila pohyb, do šancí se dostali Flek a Zbořil, ale snížení stavu se dočkala až v přesilové hře, kombinaci zakončoval nejlepší brněnský střelec Horký svým třináctým sezonním gólem.

Slušná partie pokračovala i ve třetí třetině, po třech minutách ale zase získala Sparta náskok dvou gólů, po chybě brněnské obrany se prosadil zblízka Safin. Brnu pak definitivně vzalo naději na korekci dvojnásobné oslabení, které zužitkoval nejprve Horák a po něm Konečný. Sparta tak oplatila Kometě i s úroky porážku 2:3 v první čtvrtině soutěže.

HC Oceláři Třinec - BK Mladá Boleslav 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 28. Chmielewski (Svačina, L. Hudáček), 57. L. Hudáček, 59. Miloš Roman (M. Růžička, Daňo). Rozhodčí: Kubičík, Šír - Lederer, Rožánek. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 3442.

Třinec: Mazanec - Marinčin, M. Doudera, J. Jeřábek, Čukste, Zahradníček, Jaroměřský - M. Růžička, D. Voženílek, Daňo - Kurovský, L. Hudáček, Buček - Hrehorčák, Miloš Roman, Chmielewski - Hrňa, Haas, Svačina - Lyszczarczyk. Trenér: Moták.

Mladá Boleslav: F. Novotný - Pláněk, Pýcha, Lintuniemi, Jánošík, Bernad, R. Jeřábek, Štich - Aberg, O. Najman, Lantoši - J. Stránský, Fořt, Lunter - M. Beránek, Závora, Kantner - Štastný, Bičevskis, Kotala. Trenér: Čihák.

Bílí Tygři Liberec - HC Vítkovice 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Bulíř (Frolík), 54. Faško-Rudáš (Flynn, J. Šír) - 31. Mueller (Krieger), 44. Mueller (Mikuš), rozhodující sam. nájezd Marosz. Rozhodčí: Hribik, Horák - Špůr, Šimánek. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. Diváci: 4877.

Liberec: Kváča - Nedomlel, Balinskis, Melancon, M. Ivan, Kolmann, Derner - Ordoš, Filippi, Birner - Frolík, Bulíř, A. Najman - Faško-Rudáš, J. Šír, Flynn - Rychlovský, P. Jelínek, A. Dlouhý. Trenér: P. Augusta.

Vítkovice: Stezka - Raskob, Koch, Grman, Mikuš, Gewiese, J. Stehlík - Lakatoš, Chlán, Fridrich - Mueller, Krieger, Roberts Bukarts - Lednický, Dej, M. Kalus - Bernovský, Marosz, L. Krenželok. Trenér: Holaň.

HC Verva Litvínov - HC Olomouc 5:3 (0:1, 2:2, 3:0)

Branky a nahrávky: 33. Freibergs (Estephan, Š. Stránský), 38. Zygmunt (Strejček, Freibergs), 47. Kudrna (Freibergs), 55. Kudrna (Jurčík), 60. M. Sukeľ (Kudrna) - 6. Bambula (J. Káňa, J. Knotek), 24. Olesz (Navrátil, Rašner), 37. A. Rutar (Navrátil). Rozhodčí: Jaroš, Šindel - Ondráček, Hynek. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:1. Diváků: 3047.

Litvínov: Zajíček - Zile, D. Zeman, Strejček, Freibergs, Demel, Wesley, Šalda - P. Zdráhal, M. Sukeľ, Kudrna - Abdul, Estephan, Š. Stránský - Hlava, Gut, P. Straka - Zygmunt, Jurčík, Havelka. Trenér: Mlejnek.

Olomouc: Lukáš - Mareš, Ondrušek, Škůrek, Rašner, T. Černý, Švrček, Řezníček - Bambula, J. Knotek, J. Káňa - Navrátil, Anděl, Plášek - A. Rutar, Kusko, Olesz - Menšík. Trenér: J. Tomajko.

Rytíři Kladno - HC Energie Karlovy Vary 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Brodecki (Indrák, Klepiš), 18. Dotchin (Brodecki), 43. O. Bláha (Dotchin), 60. Filip - 28. Kružík (T. Rachůnek, Gríger). Rozhodčí: Hejduk, Pilný - Lhotský, Hnát. Vyloučení: 6:4. Bez využití. Diváci: 2048.

Kladno: Brízgala - Dotchin, Kehar, Slováček, Ticháček, Babka, Cibulskis - Kubík, Plekanec, M. Procházka - Indrák, Klepiš, Brodecki - Pytlík, Zikmund, Melka - Michnáč, Filip, O. Bláha - M. Beran. Trenér: O. Vejvoda ml.

Karlovy Vary: Š. Lukeš - Plutnar, Huttula, Stříteský, Dlapa, Bartejs, Pulpán, Havlín - Kružík, Gríger, T. Rachůnek - Kohout, Černoch, Koblasa - O. Beránek, Jiskra, Redlich - M. Chalupa, Sapoušek, Vondráček. Trenér: Bruk.

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 2:6 (1:2, 1:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 4. Strömberg (Horký), 35. Horký (A. Zbořil, Holík) - 1. Tomášek (E. Thorell), 11. M. Jandus (Tomášek, R. Horák), 25. Dvořáček (Buchtele, D. Vitouch), 43. Safin (Konečný, Polášek), 49. R. Horák (Tomášek, E. Thorell), 51. Konečný (Safin). Rozhodčí: Mrkva, Pražák - Gebauer, Axman. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Furch (25. Čiliak) - Kundrátek, Ščotka, Kučeřík, Ďaloga, Holland, Hrbas, Gulaši - Koblížek, Holík, Zaťovič - Horký, Strömberg, Flek - Šalé, A. Zbořil, Kollár - Kratochvíl, Süss, Dufek. Trenér: Pešout.

Sparta: Kořenář - Polášek, Kempný, Moravčík, Krejčík, M. Jandus, Němeček, Mikliš - Řepík, Sobotka, M. Forman - Tomášek, R. Horák, E. Thorell - Dvořáček, D. Vitouch, Buchtele - Safin, G. Thorell, Konečný. Trenéři: Hořava a Wallson.

HC Škoda Plzeň - HC Motor České Budějovice 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Mertl (Rekonen, Kvasnička), 12. Kodýtek (Holešinský), 57. Kodýtek (Holešinský, Malát), 59. Suchý (Baránek, Schleiss) - 25. M. Hanzl (Gulaš, Strnad). Rozhodčí: Hradil, Úlehla - Malý, J. Svoboda. Vyloučení: 3:4, navíc Hrabík (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 4163.

Plzeň: Miroslav Svoboda - Zámorský, Baránek, Kaňák, Piskáček, Kvasnička, Budík - Hrabík, Kodýtek, Schleiss - Holešinský, Malát, Suchý - Rekonen, Mertl, Lang - Adamec, Bitten, A. Dvořák. Trenér: Kořínek.

České Budějovice: Strmeň - Vráblík, Štencel, Hovorka, Plášil, Gazda - F. Přikryl, M. Toman, Čachotský - Gulaš, M. Hanzl, Strnad - Valský, Pech, Dzierkals - Karabáček, Vopelka, V. Tomeček. Trenér: Modrý.

Mountfield Hradec Králové - HC Dynamo Pardubice 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 26. Cingeľ (Lalancette, McCormack), 42. Zachar (Okuliar, Kalina), 42. Kelly Klíma (F. Pavlík, Jergl), 54. Okuliar (McCormack, Kevin Klíma). Rozhodčí: Jeřábek, Stano (SR) - Rampír, Synek. Vyloučení: 3:4, navíc Kevin Klíma - Vála oba 5 min. Využití: 1:0. Diváci: 6408.

Hradec Králové: Kiviaho - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, P. Marcel - Lev, Lalancette, Cingeľ - Okuliar, Zachar, R. Pavlík - Jergl, Kevin Klíma, Kelly Klíma - Z. Doležal, Štohanzl, Pilař. Trenér: T. Martinec.

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Bučko, Vála - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Říčka, A. Musil, Cienciala - Koffer, Poulíček, Paulovič - T. Zeman, Rákos, Rouha. Trenér: R. Rulík.

1. Vítkovice 26 15 3 5 3 88:63 56
2. Pardubice 25 13 6 3 3 79:52 54
3. Olomouc 26 13 3 1 9 68:55 46
4. Třinec 25 11 2 4 8 69:51 41
5. Plzeň 26 10 3 5 8 72:67 41
6. Sparta Praha 26 10 4 1 11 69:65 39