Třinec se konečně dočkal výhry, Kladno slaví potřetí v řadě. Na čele jsou Pardubice

27. 9. 2022 19:44
Hokejisté Třince zvítězili v 5. kole extraligy na ledě Brna 4:2 a připsali si první vítězství od začátku soutěže. Výrazný podíl na tom měl vedle výborného gólmana Marka Mazance slovenský útočník Marko Daňo, autor dvou branek a asistence.
Marko Daňo.
Marko Daňo. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Brno poslal do vedení v první třetině kapitán Martin Zaťovič, v závěru korigoval Luboš Horký na 2:3, ale Martin Růžička pečetil výhru Slezanů. Brno prohrálo podruhé ze tří domácích utkání před vlastním publikem v sezoně.

Třinec nedokázala Kometa zdolat v základní hrací době už ve třináctém vzájemném souboji v řadě.

Hned v úvodu duelu se dostal do šance hostující Roman, který poslal puk těsně nad horní tyčku Furchovy branky. Jeho spoluhráče nakopla první přesilovka, kterou domácí zahráli opravdu excelentně. Dvě minuty nepustili třinecké hráče z vlastního pásma a tlak korunoval kapitán Zaťovič svou první sezonní trefou.

Vzápětí mohl navýšit vedení Kollár, jehož nájezd však vychytal Mazanec, který se vrátil mezi třinecké tyče po jednozápasové pauze. Brzy se pak mohl radovat z vyrovnání. Slezané bleskově využili přesilovku, kdy střelu Marinčina pohotově dorazil Daňo.

Výrazná herní i střelecká převaha Brna po první přestávce opadla, hosté zlepšili pohyb a převzali útočnou iniciativu. Do šancí se dostali opět Roman a Čukste, jenže Furch byl vždy na místě.

Hra měla spád, rychlé akce se střídaly na obou stranách, v brněnském dresu mohl překlopit vedení na stranu domácích Vincour, u hostí opět Daňo, ale v obou situacích se vyznamenali gólmani.

Na začátku třetí třetiny získal obhájce titulu psychologickou výhodu vedoucího gólu, když rychlou přihrávku zpoza branky poslal za Furcha opět Daňo.

Pro Třinec to byl signál ke zpevnění obrany, jeho role byla usnadněna tím, že Brňanům chyběl nápad, kterým by si pootevřeli cestu k Mazancovi. Když pak přidal po rychlém brejku Svačina třetí gól, bylo prakticky rozhodnuto.

Domácím nešlo upřít snahu o korekci výsledku, ale hosté si důslednou obranou jasně došli k prolomení série bez vítězství. Nic na tom nezměnila ani přesilovková trefa nejlepšího střelce Komety Horkého, klid na třinecké hokejky přinesl Růžičkův gól do prázdné branky.

Kladno slaví další výhru

Hokejisté Litvínova zůstávají i po 5. kole nové extraligové sezony bez vítězství. Nad Kladnem sice díky Andreji Kudrnovi vedli, ale Rytíři zápas dokázali otočit. Výhru 2:1 v prodloužení zařídili Matyáš Filip a vítězným gólem Martin Procházka. Hosté bodovali dosud ve všech zápasech sezony a oslavili už třetí vítězství v řadě.

Sparta zdolala Vítkovice 5:3 a i ve třetím zápase v domácí O2 areně v sezoně naplno bodovala. Ostravané, kteří snížili ve druhé třetiny z 1:4 na 3:4, poprvé v sezoně nebodovali, podruhé prohráli a klesli z prvního místa na třetí. Nepomohly jim ani dvě branky lotyšského útočníka Robertse Bukartse.

Plzeň porazila Karlovy Vary 6:3 a získala první body v nové sezoně. Hosté sice v západočeském derby hned třikrát vedli, ale domácí dokázali jednobrankové manko vždy smazat a třetí dějství vyhráli 3:0. Vítězný gól zaznamenal v 50. minutě Ludwig Blomstrand. Dvěma trefami mu zdatně sekundoval Petr Kodýtek, branku a tři přihrávky zaznamenal Kryštof Hrabík. Hosté si připsali už třetí porážku ve čtvrtém odehraném duelu.

Olomouc podlehla Pardubicím 1:2 a připsala si tak první porážku v sezoně. Východočeši na Hané vedli po gólu Roberta Kousala z 15. minuty, za domácí srovnal ve 24. minutě z přesilovky Jan Káňa. Tým Dynama pak ale v závěru druhé třetiny rozhodl, když rovněž při početní výhodě skóroval obránce Jan Košťálek.

Dvě třetiny dominantního výkonu stačily hokejistům Hradce Králové v emotivním utkání k vítězství 3:1 nad Českými Budějovicemi. Góly vítězů dali Nikita Ščerbak, Radek Smoleňák a Aleš Jergl. Motor zachránil od vyššího přídělu brankář Dominik Hrachovina, v poslední části pak už porážku pouze korigoval Martin Hanzl.

Hokejisté Mladé Boleslavi vyhráli i třetí domácí zápas v této sezoně, když porazili v utkání 5. kola Liberec 2:1 v prodloužení. Bílí Tygři díky gólu Adama Najmana ještě po druhé třetině vedli, ale pak vyrovnal Tomáš Fořt a v prodloužení rozhodl útočník David Šťastný.

5. kolo hokejové extraligy:

HC Kometa Brno - HC Oceláři Třinec 2:4 (1:1, 0:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 9. Zaťovič (Horký, Holík) , 59. Horký (Holík, Ščotka) - 16. Daňo (Marinčin, Nestrašil), 42. Daňo (Hudáček, Zahradníček), 48. Svačina (Daňo), 60. M. Růžička (M. Doudera). Rozhodčí: Jeřábek, Mrkva - Lederer, Synek. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:1. Diváci: 5247.

Brno: D. Furch - Holland, Ščotka, Ďaloga, Kučeřík, Hrbas, Gulaši, Němec - Horký, Holík, Zaťovič - Koblížek, A. Zbořil, Flek - Šalé, Malý, Kollár - Vincour, Dufek, Kratochvíl. Trenér: Pešout.

Třinec: Mazanec - Marinčin, M. Doudera, M. Adámek, Čukste, J. Jeřábek, Zahradníček, Jaroměřský - M. Růžička, Marcinko, D. Voženílek - Hrehorčák, Miloš Roman, Nestrašil - Svačina, Hudáček, Daňo - Lyszczarczyk, Dravecký, Chmielewski. Trenér: Moták.

BK Mladá Boleslav - Bílí Tygři Liberec 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 41. Fořt (Lintuniemi, Lantoši), 61. Šťastný (Lintuniemi, Aberg) - 27. A. Najman (Faško-Rudáš). Rozhodčí: Hribik, Ondráček - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. Diváci: 3672.

Mladá Boleslav: Krošelj - Pláněk, Pýcha, Lintuniemi, Jánošík, Stříteský, R. Jeřábek, Štich - Šťastný, Lantoši, Šmerha - J. Stránský, Fořt, Lunter - P. Kousal, O. Najman, Aberg - Eberle, Bičevskis, Kantner. Trenér: Čihák.

Liberec: Kváča - Melancon, Balinskis, Štibingr, Vitásek, J. Dvořák, Derner, Rosandič - Flynn, Bulíř, Birner - Frolík, Filippi, J. Vlach - Faško-Rudáš, A. Najman, Ordoš - J. Šír, P. Jelínek, Rychlovský. Trenéři: P. Augusta.

HC Olomouc - HC Dynamo Pardubice 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 24. J. Káňa (Orsava, Ondrušek) - 15. R. Kousal (Poulíček), 38. Košťálek (Říčka). Rozhodčí: Hradil, Cabák - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 4665.

Olomouc: Konrád - T. Černý, Ondrušek, Škůrek, Rašner, Švrček, Řezníček, Dujsík - Orsava, Menšík, J. Káňa - P. Musil, Nahodil, Klimek - Bambula, J. Knotek, Kunc - Strapáč, Navrátil, Kusko. Trenér: J. Tomajko.

Pardubice: Frodl - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Hrádek, Vála - Hyka, T. Zohorna, Radil - Cienciala, A. Musil, Říčka - Paulovič, Poulíček, R. Kousal - T. Urban, Rákos, Koffer. Trenér: R. Rulík.

HC Škoda Plzeň - HC Energie Karlovy Vary 6:3 (2:2, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 11. Kodýtek (Budík, Schleiss), 16. Kodýtek (Zámorský), 40. Hrabík (Rekonen, Kaňák), 50. Blomstrand (Hrabík), 59. Rekonen (Hrabík), 60. Baránek (Hrabík, Blomstrand) - 5. Bernad (Vondráček), 13. T. Rachůnek (Černoch, Gríger), 25. Vondráček (Bernad, Š. Lukeš). Rozhodčí: Úlehla, Šindel - Frodl, Komárek. Vyloučení: 5:5, navíc Houdek (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. V oslabení 1:0. Diváci: 4197.

Plzeň: Pavlát - Zámorský, Budík, Piskáček, Baránek, Kaňák, Houdek - Rekonen, Kodýtek, Schleiss - Meyer, Hrabík, Blomstrand - Adamec, Mertl, F. Suchý - Z. Sedlák, Malát, M. Lang. Trenér: Kořínek.

Karlovy Vary: Š. Lukeš - Plutnar, Bartejs, Bernad, Dlapa, Havlín, Pulpán, M. Rohan - Hladonik, Gríger, T. Rachůnek - Kohout, Černoch, Koblasa - Kofroň, Sapoušek, O. Beránek - Vondráček, Jiskra, Redlich. Trenér: Bruk.

HC Verva Litvínov - Rytíři Kladno 1:2 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 38. Kudrna (P. Zdráhal, Estephan) - 40. Filip (Kubík, Plekanec), 62. M. Procházka (Klepiš, Slováček). Rozhodčí: Šír, Sýkora - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 7:6. Bez využití. Diváci: 3415.

Litvínov: Zajíček - Jaks, Zile, Strejček, Demel, D. Zeman, D. Kolář, Šalda - P. Zdráhal, Š. Stránský, P. Straka - Abdul, Estephan, Kudrna - Hlava, M. Sukeľ, Zygmunt - Havelka, Helt, Berka. Trenér: V. Růžička.

Kladno: Bow - Dotchin, Slováček, Sotnieks, Ticháček, Babka, Cibulskis - Kubík, Plekanec, Brodecki - M. Procházka, Klepiš, Michnáč - Filip, Zikmund, M. Beran - O. Bláha, Indrák, Melka. Trenér: O. Vejvoda ml.

Mountfield Hradec Králové - HC Motor České Budějovice 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Ščerbak (Cingeľ), 21. Smoleňák (Lev, Blain), 31. Jergl - 46. M. Hanzl (Pech, Dzierkals). Rozhodčí: Kika, Veselý - Gerát, Hynek. Vyloučení: 8:6. Využití: 2:1. Diváci: 3673.

Hradec Králové: J. Růžička - Blain, Nedomlel, McCormack, Kalina, Čáp, Jank, Piegl - Ščerbak, Lalancette, Zachar - Lev, Cingeľ, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Okuliar - Pajer, Štohanzl, R. Pavlík. Trenér: T. Martinec.

České Budějovice: Hrachovina - Vráblík, Štencel, Šenkeřík, Kachyňa, Hovorka, Bindulis - Gulaš, Pech, F. Přikryl - Valský, Z. Doležal, Koláček - Karabáček, M. Toman, Dzierkals - V. Tomeček, M. Hanzl, Strnad. Trenér: Modrý.

HC Sparta Praha - HC Vítkovice Ridera 5:3 (3:1, 1:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. D. Kaše (Tomášek), 11. Safin (Tomášek), 19. R. Horák (Řepík), 26. Graňák (Sobotka, Řepík), 60. Přibyl (technický gól) - 15. Krieger (Mikuš, Lakatoš), 29. Roberts Bukarts (Mikuš, M. Kalus), 39. Roberts Bukarts (Krieger). Rozhodčí: Hejduk, Pražák - Brejcha, Klouček. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:2. Diváci: 9141.

Sparta: Jakub Kovář - Krejčík, Graňák, Polášek, Jurčina, M. Jandus, Němeček, Mikliš - Řepík, R. Horák, Sobotka - D. Kaše, Tomášek, Safin - M. Forman, G. Thorell, D. Simon - Přibyl, D. Vitouch, Dvořáček. Trenér: Patera.

Vítkovice: Klimeš - Grman, Mikuš, Raskob, L. Kovář, J. Stehlík, Gewiese, od 21. navíc Prčík - Lakatoš, Marosz, M. Kalus - Bernovský, Lindberg, Fridrich - Macias, Krieger, Roberts Bukarts - Šlahař, Chlán, Dej. Trenér: Holaň.

1. Pardubice 5 2 2 1 0 17:12 11
2. Mladá Boleslav 5 2 2 0 1 15:8 10
3. Vítkovice 5 3 0 1 1 17:15 10
4. Kladno 5 2 1 2 0 14:12 10
5. Olomouc 4 3 0 0 1 9:4 9
6. České Budějovice 5 3 0 0 2 16:13 9