Třinec počtvrté zdolal Hradec Králové a zahraje si finále proti Brnu, rozhodlo až prodloužení

8. 4. 2018 21:29
Ondřej Kovařčík rozhodl v čase 68:51 o vítězství Třince proti Hradci a semifinálovou sérii hokejové extraligy tak Oceláři ovládli 4:2.
Třinec slaví postup do finále
Třinec slaví postup do finále | Foto: Lukáš Filipec

Třinec - Hokejisté Třince budou bojovat o extraligový titul. Oceláři jako třetí tým základní části porazili v šestém semifinálovém utkání Hradec Králové 2:1 v prodloužení a celou sérii vyhráli 4:2. O čtvrtém vítězství Ocelářů rozhodl v čase 68:51 Ondřej Kovařčík. Mladý forvard asistoval rovněž u první branky, kterou poslal domácí do vedení přesně po 28 minutách Aron Chmielewski. Za hosty, kteří skončili celkově čtvrtí, vyrovnal ve třetím dějství Andris Džerinš.

Význam šestého zápasu svázal obě strany taktikou a opatrností. Třinec, který do boje nastoupil s inovovanou sestavou, byl střelecky pilnější, ale jedinou vyloženou šanci měli v závěru úvodní dvacetiminutovky hosté. Vyhozený puk propadl třineckou obranou k Látalovi, který ze sóla zblízka trefil tyč a byla to jedna ze dvou střel Hradce na třineckou branku v první části.

Do druhé třetiny vstoupili hosté lépe a několikrát nebezpečně operovali před Hrubcem, jenž vytáhl důležitý zákrok ve 27. minutě proti dorážejícímu Cingelovi. Místo vedení Hradce udeřili o pár desítek sekund později domácí. Ondřej Kovařčík po vyhraném souboji za brankou posunul kotouč na nekrytého Chmielevského, který z voleje přesně vymetl horní růžek Rybárovy branky a Třinec tak i v šestém duelu série otevřel skóre.

Povzbuzení Třinečtí pak převzali otěže zápasu a motali soupeře v útočném pásmu. Velkou šanci na zvýšení propásl ve 34. minutě Marcinko, který z několika kroků přestřelil odkrytou bránu dezorientovaného Rybára, jenž sledoval situaci u opačné tyče.

Domácí ale lepší pasáž zápasu nedokázali zužitkovat gólově, a když ani ve 43. minutě neprostřelil Rybára osamocený Cienciala, následoval trest. Polanský to přehnal s důrazem a dorážením před Rybárovou bránou, k nelibosti svého týmu i diváků byl vyloučen a hosté po křížné kombinaci Džerinšem bleskurychle po osmi sekundách početní výhodu proměnili ve vyrovnání.

Hradec obživl a mohl i obrátit skóre, kdyby Smoleňák zblízka sám nadvakrát dokázal prostřelit Hrubce. Na obou stranách už se pak ale s výjimkou několika nepřehledných situací u branek stoprocentní možnost neurodila.

Prodloužení rozhodl z první příležitosti Ondřej Kovařčík, který z téměř identické situace jako u prvního gólu vymetl levý horní kout Rybárovy branky a v 69. minutě ukončil celou sérii.

V boji o zlato narazí svěřenci kouče Václava Varadi na obhájce titulu Kometu Brno. Třinec si finále zahraje po třech letech od neúspěšné série s Litvínovem, kterou ztratil až v sedmém utkání před svými fanoušky. Zahájí ho o víkendu dvěma zápasy na domácím ledě.

Semifinále play off hokejové extraligy - 6. zápas:

HC Oceláři Třinec - Mountfield Hradec Králové 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 28. Chmielewski (O. Kovařčík), 69. O. Kovařčík (Polanský) - 45. Džerinš (Jaroslav Bednář, Červený). Rozhodčí: Hodek, Mrkva - Lhotský, Tošenovjan. Vyloučení: 1:2. Využití: 0:1. Diváci: 4904. Konečný stav série: 4:2.

Třinec: Hrubec - Krajíček, M. Doudera, D. Musil, Roth, L. Kovář, Linhart - J. Petružálek, Cienciala, Rákos - Hrňa, Marcinko, Dravecký - Svačina, Polanský, Adamský - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski. Trenéři: Varaďa a M. Zadina.

Hradec Králové: Rybár - Zámorský, Gregorc, F. Pavlík, Graňák, Pláněk, Cibulskis - Smoleňák, Koukal, Červený - Jaroslav Bednář, Kukumberg, M. Látal - R. Pavlík, Džerinš, Cingel - Köhler, Dragoun, Šimánek. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.