Litvínov prohrál s Třincem pojedenácté v řadě, Sparta nestačila na Kometu

22. 9. 2019 17:38
Hokejisté Třince porazili ve 4. kole extraligy Litvínov 3:2 a připsali si jedenáctou výhru nad Severočechy v řadě. Sparta nedala v Brně gól.
Hokejisté Třince se radují z gólu
Hokejisté Třince se radují z gólu | Foto: Milan Kammermayer

Pod výhru úřadujícího mistra, který vedl už o tři branky, se podepsali premiérovými góly v extralize David Kofroň a Matěj Stránský. První trefu hostů vstřelil polský útočník Pawel Zygmunt, který v české nejvyšší soutěži debutoval.

"Po snížení na 3:2 byla na hráčích vidět tíha odpovědnosti a důležitosti tří bodů, které tým v poslední době lacině ztrácel. Bylo to těžké psychicky, ale zvládli to. Věřím, že je to posílí do dalších utkání. Já jsem vždycky nervózní, i když vedeme 5:0. Žiju střídání od střídání a dnes to nebylo jiné," řekl kouč domácích Václav Varaďa.

Trenéři Ocelářů, kteří postrádají pět obránců základního kádru, proházeli po třech prohrách za sebou složení všech útočných formací. Do branky se postavil Bartošák. Na druhé straně se Litvínovu rozpadla elitní řada, nehrál Lukeš ani Válek, i proto si premiéru odbyl Zygmunt.

Hosté chtěli nepříjemnou sérii s Třincem zlomit s gólmanem Honzíkem, který nahradil poprvé v sezoně Januse a měl v úvodní třetině mnohem více práce než jeho protějšek. Nestačil ale pouze na teč Vrány.

Domácí hrozili i v přesilové hře, kde po Rothových střelách neuklidili puk do odkryté branky bratři Kovařčíkové. Hosté málem ve 20. minutě vyrovnali. Tečovaný puk prošel Bartošákovi mezi betony, třinecký gólman ale volný puk v brankovišti stihl zalehnout.

"Škoda, že jsme v první třetině nedali více branek, párkrát jsme netrefili odkrytou bránu a bylo tam spousta takových ošemetných situací, které hostující brankář vyřešil dobře," řekl Varaďa.

Druhou třetinu odstartovaly šance Vrány a Kovařčíka, hosté kontrovali dvěma přečísleními, ale Jurčík ani Petružálek si na Bartošáka nepřišli. Skóre se pohnulo až v 37. minutě. Kofroň ukryl Honzíkovi střelu zpoza kruhu a Stránský se prosadil o 67 sekund později dorážky. Čtvrtý gól mohl přidal Chmielewski, místo toho udeřil Litvínov: Zygmunt tečoval střelu Ščotky.

"Měli jsme dobrý začátek, ale bohužel nás pak přibrzdily fauly. Od moji branky jsme ale chytli rytmus a bylo vidět, že jsme lepším mužstvem," soudil Zygmunt.

Litvínov gól povzbudil a kontaktní branku měli v úvodu třetí třetiny na hokejce Trávníček s Jurčíkem. Bartošák ale odolal. Hosté byli přesto za aktivitu odměněni: Kašpar krásnou trefou do růžku snížil. Vyrovnat mohl zblízka Hübl, ale třinecký gólman skvěle zasáhl. O další drama připravil Litvínov Jarůšek, který fauloval Vránu a dostal za zásah vysokou holí čtyři minuty. Po jeho vypršení zůstalo hostům na power play jen šestnáct sekund a vyrovnat se jim nepodařilo.

"Chtěli jsme ve třetí třetině za každou cenu vyrovnat. Dostávali jsme do šancí, ale opět jsme doplatili na disciplínu. V posledních čtyřech minutách jsme dohrávali v oslabení a to se zápasy těžko otáčí," uvedl asistent trenéra Litvínova Radim Skuhrovec.

Liberec otáčel

Hokejisté Liberce otočili ve třetí třetině dvěma slepenými góly během dvaceti vteřin zápas 4. kola extraligy s Mladou Boleslaví a zvítězili 4:3. Bílí Tygři tak vyhráli i čtvrtý zápas v sezoně, naopak Mladá Boleslav si připsala první porážku a na vítězství z pod Ještědu čeká již 21 zápasů. Naposledy se Bruslaři v Liberci radovali z výhry 18. listopadu 2010.

Utkání bylo pikantní pro hostujícího obránce Ševce, který do Mladé Boleslavi zamířil v létě právě z Liberce. A byl to právě Ševc, který měl první šanci utkání, Peters byl ale na místě. Na druhé straně kontroval Šír, jeho střela jen těsně minula Krošeljovu branku. V 8. minutě hosté sehráli dobře rychlé přečíslení a po Najmanově přihrávce otevřel skóre utkání Stránský. Poté se v dobré pozici objevil boleslavský Skalický, Peters si ale dokázal poradit. Z následné dorážky se neprosadil ani aktivní Ševc.

Po přestávce měl na hokejce druhý gól Bruslařů Najman, z úhlu ale netrefil odkrytou branku. A hned z protiútoku vyrovnal povedeným blafákem Zachar. Hostům mohl vrátit vedení Kurka, jeho střelu ale zastavila horní tyč.

Do vedení tak šli v přesilové hře domácí. Šmídovu dělovku od modré čáry dorazil za Krošeljova záda Filippi. V polovině utkání ale bylo opět srovnáno. Po akci Hrbase překonal ležícího Peterse Zohorna. Hned vzápětí byl blízko druhému gólu v utkání Stránský, Petersovi ale znovu pomohla horní tyč. V závěru druhé dvacetiminutovky se ale kolem Dernera protáhnul Zohorna a svým druhým gólem v zápase poslal Středočechy znovu do vedení.

Ve třetí části měl nejprve velkou šanci Birner, Krošelj se ale proti jeho střele bez přípravy včas přesunul. Na opačné straně se blýsknul Peters, když vychytal osamoceného Musila. Blízko vyrovnání byl poté Lenc, také Krošeljovi však pomohla branková konstrukce.

Liberečtí se i nadále tlačili za vyrovnáním a ve velké příležitosti se objevil Filippi, Krošelj ale proti jeho střele vytáhnul skvělý zákrok. V 57. minutě už se ale Severočeši kýženého vyrovnání dočkali. Birner v přesilovce přesně nabil Hudáčkovi a ten střelou z první propálil Krošelje. V aréně ještě neutichla radost z vyrovnání a domácí se radovali znovu. Dvacet vteřin po Hudáčkově gólu rozhodl o libereckém vítězství dobře mířenou ranou Vlach.

Čisté kolo Vejmelky

Kometa Brno porazila ve 4. kole extraligy Spartu 2:0 a poprvé v sezoně naplno bodovala. Pražané naopak vyšli poprvé bodově naprázdno. O branky vítězů se postarali Petr Holík a Jan Hruška, čisté konto udržel Karel Vejmelka.

Kometa se před zápasem rozloučila s bývalým kapitánem Leošem Čermákem, který na jaře ukončil kariéru, během níž tým přivedl ke dvěma titulům mistra. Jeho dres s číslem 12 byl vyvěšen u stopu haly a navždy vyřazen z klubových čísel. "Byl to krásný zápas, plný emocí. Jsem rád, že jsme takové derby zvládli," řekl Čermák po utkání.

Čermákovi nástupci začali odkaz svého kapitána naplňovat okamžitě. Po 31 vteřinách se dostali do vedení 1:0. Holík si vyměnil puk s Muellerem a zblízka jej zasunul za Sedláčkova záda. "Fantastický start," rozplýval se nad gólem z první minuty domácí trenér Petr Fiala.

Kometu gól nastartoval a během celé první třetiny měla více ze hry a také si vytvářela šance. Blízko druhé brance v zápase byl Holík, ale jeho bekhend neměl patřičný důraz.

Sparta měla ve druhé třetině k dispozici čtyři přesilové hry, ale počínala si při nich bezradně, což lze přičíst i perfektní obraně domácích, která nedovolila soupeřům dostat se do koncovky. "Čtyřicet minut jsme nehráli dobře, do toho spadají i nevyužité přesilovky," řekl kapitán Sparty Michal Řepík.

Naopak Brno bylo mnohem efektivnější. Ve 24. minutě byl blízko druhému gólu Plekanenc, ale Sedláček jeho střelu zblízka chytil. Krátký byl až na Hruškovu dorážku Štencelovy střely, která navýšila brněnské vedení. To nezkorigoval ani v nejvyloženější šanci Pražanů Růžička, Vejmelka si s jeho střelou ze dvou metrů bravurně poradil.

"Měl jisté zákroky a puky mu nevypadávaly z rukou. To je pro tým moc důležité," pochválil kouč Fiala gólmana, který si připsal 26 úspěšných zákroků.

Ve třetí třetině Kometa ještě více zpevnila defenzívu, dobře bruslila a kontrolovala střední pásmo, čímž výrazně snižovala možnost Sparty ohrozit její branku. Naopak Hruška a Plekanec byli celkem blízko ke třetímu gólu. Ten ale nakonec nebyl potřeba, Kometa vítězství uhájila i přes více než dvouminutové power play hostí. "Tři body jsou jasně více, než moje čisté konto," řekl Vejmelka.

HC Oceláři Třinec - HC Verva Litvínov 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 14. P. Vrána (Roth, Gernát), 37. Kofroň (Adamský), 38. M. Stránský (Hrehorčák, P. Vrána) - 40. Zygmunt (Ščotka, J. Říha), 52. Kašpar (M. Hanzl, Jarůšek). Rozhodčí: Kubičík, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:7. Bez využití. Diváci: 4037.

Třinec: Bartošák - Roth, Gernát, Haman, Galvinš, Hrachovský, M. Doudera - M. Stránský, P. Vrána, Hrehorčák - Hrňa, Marcinko, Dravecký - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski - Kofroň, Hladonik, Adamský. Trenéři: Varaďa, M. Zadina a Raszka.

Litvínov: Honzík - Trončinský, Kubát, J. Říha, Ščotka, Štich, Jánošík, od 38. navíc L. Doudera - Gerhát, V. Hübl, Zygmunt - Jarůšek, Myšák, Kašpar - M. Hanzl, Mikuš, J. Petružálek - Jurčík, Helt, Trávníček. Trenéři: Šlégr, Kotrla a Skuhrovec.

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 2:0 (1:0, 1:0, 0:0).

Branky a nahrávky: 1. P. Holík (Mueller), 27. J. Hruška (Mueller, Štencel). Rozhodčí: Hejduk, R. Svoboda - D. Jelínek, Hynek. Vyloučení: 7:5. Bez využití. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Vejmelka - O. Němec, Baranka, Štencel, Pyrochta, Bartejs, Gulaši, Malec - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Horký, Plekanec, J. Hruška - Kucsera, Lev, Orsava - Jenyš, Kusko, Plášek. Trenéři: Fiala, Horáček, Pokorný a Oslizlo.

Sparta: J. Sedláček - Polášek, Košťálek, Kalina, Jandus, T. Pavelka, Ďaloga - Řepík, V. Růžička, Smejkal - Forman, Pech, A. Kudrna - Říčka, Sukeľ, Rousek - Buchtele, K. Klíma, Dočekal. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

Rytíři Kladno - HC Vítkovice Ridera 2:3 v prodl. (0:0, 0:0, 2:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 57. Austin (Stach), 59. Redlich (Austin) - 42. Š. Stránský (Mallet, Lakatoš), 50. Lakatoš (Š. Stránský, Bukarts), 61. Bukarts (Š. Stránský). Rozhodčí: Hodek, M. Sýkora - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:4, navíc Výtisk (Vítkovice) 10 min. Bez využití. Diváci: 2653.

Kladno: Cikánek - Nash, Austin, Lakos, Kehar, Barinka, Smetana - Jágr, Zikmund, Valský - Hajný, Stach, J. Strnad - O'Donnell, Machač, Redlich - Bláha, T. Kaut, Š. Jelínek. Trenéři: Čermák, Lidický a Kregl.

Vítkovice: M. Svoboda - Trška, Černý, D. Krenželok, Šidlík, Kvasnička, Výtisk, - Lakatoš, Š. Stránský, Bukarts - Schleiss, Vopelka, Kurovský - Mallet, E. Němec, Dej - Guman, Werbik, Baláž. Trenéři: Petr a Trnka.

Bílí Tygři Liberec - BK Mladá Boleslav 4:3 (0:1, 2:2, 2:0)

Branka a nahrávka: 23. Zachar, 27. Filippi (Šmíd), 57. L. Hudáček (Birner, Filippi), 57. J. Vlach - 8. J. Stránský (Najman), 30. R. Zohorna (Hrbas), 39. R. Zohorna (Ševc). Rozhodčí: Hradil, Horák - Frodl, Komárek. Vyloučení: 2:3. Využití: 2:0. Diváci: 7002.

Liberec: Peters - Hanousek, Šmíd, Graborenko, Derner, Knot, Kotvan, Kolmann - Birner, Bulíř, L. Hudáček - Marosz, Filippi, Lenc - L. Krenželok, P. Jelínek, A. Musil - Šír, J. Vlach, Zachar. Trenéři: Augusta a J. Kudrna.

Mladá Boleslav: Krošelj - Hrbas, Ševc, Pláněk, Dlapa, Fillman, Bernad, Kurka - Vondrka, Žejdl, D. Šťastný - Klepiš, A. Zbořil, Skalický - J. Stránský, P. Musil, R. Zohorna - P. Kousal, Najman, Pabiška. Trenéři: Rulík a Patera.

HC Škoda Plzeň - PSG Berani Zlín 5:4 (2:2, 2:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Rob (Gulaš, Pour), 18. Gulaš (Moravčík, V. Němec), 22. Indrák (V. Němec, Rob), 32. Rob, 46. Mertl (V. Němec, Gulaš) - 4. Köhler (Kubiš, Honejsek), 8. Ferenc (Dufek), 27. Dufek (Freibergs), 32. Herman (Šlahař). Rozhodčí: Lacina, Kika - Malý, Pešek. Vyloučení: 7:10. Využití: 3:1. Diváci: 5510.

Plzeň: Frodl - Čerešňák, Pulpán, Kaňák, Moravčík, Vráblík, Budík, Houdek - Gulaš, Mertl, Pour - Eberle, Kodýtek, P. Straka - Indrák, V. Němec, Rob - Kantner, Přikryl, M. Heřman. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a Pejchar.

Zlín: Kašík - D. Nosek, Žižka, Gazda, Freibergs, Buchta, Řezníček, Ferenc - Szturc, P. Sedláček, Köhler - Honejsek, Palmberg, Kubiš - Dufek, Herman, Šlahař - Ondráček, Popelka, Fryšara. Trenéři: Stavjaňa a M. Hamrlík.

HC Olomouc - HC Energie Karlovy Vary 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Kolouch (Olesz, Škůrek), 20. Nahodil (Burian, Olesz), 44. Strapáč (Kolouch, Klimek) - 21. Stříteský (T. Rachůnek, Gríger), 22. Šenkeřík (Koblasa, Skuhravý). Rozhodčí: Jeřábek, Obadal - Rampír, Klouček. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 3565.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Jaroměřský, Ondrušek, Dujsík, Švrček, Valenta - Irgl, J. Knotek, Ostřížek - Klimek, Kolouch, Strapáč - Olesz, Nahodil, Burian - Hecl, Handl, Tomeček. Trenéři: Tomajko a Moták.

Karlovy Vary: F. Novotný - Stříteský, Šenkeřík, Plutnar, Graňák, Eminger, Rohan, Kubka - Flek, Gríger, T. Rachůnek - O. Beránek, Raška, T. Mikúš - Kohout, T. Knotek, Hlava - Vondráček, Skuhravý, Koblasa. Trenéři: Pešout a Mariška.

HC Dynamo Pardubice - Mountfield Hradec Králové 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 31. Hovorka (Piché) - 17. Rosandič (M. Chalupa, Miškář), 33. F. Pavlík (Cibulskis, Kubík). Rozhodčí: Pešina, Pražák - Jindra, Zíka. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:1. Diváci: 9253.

Pardubice: Kacetl - Holland, Eklund, Piché, J. Kolář, J. Zdráhal, J. Mikuš, Ivan - Tybor, R. Kousal, Harju - Hovorka, Mandát, D. Kindl - Machala, Poulíček, M. Látal - O. Matýs, Pochobradský, M. Kratochvil. Trenéři: Lubina, Bělohlav a Janecký.

Hradec Králové: Mazanec - Zámorský, Nedomlel, Gaspar, Cibulskis, F. Pavlík, Rosandič, T. Voráček - Dragoun, Bičevskis, Perret - Smoleňák, Rákos, Červený - Jergl, Cingel, Paulovič - M. Chalupa, Kubík, Miškář. Trenéři: T. Martinec, P. Svoboda a Krátoška.

1. Liberec 4 2 2 0 0 23:17 10
2. Vítkovice 5 2 1 2 0 15:14 10
3. Karlovy Vary 4 3 0 0 1 16:10 9
4. Olomouc 4 2 1 1 0 10:6 9
5. Hradec Králové 4 3 0 0 1 16:14 9
6. Mladá Boleslav 4 1 2 0 1 12:8 7