Třinec doma slaví obhajobu titulu. Bílé Tygry v pátém finále opět vynuloval

Dračí obhajoba a zlaté emoce. Třinec slavil titul i s tisícovkou fanoušků na stadionu
Finálová série play off hokejové extraligy letos nabídla stejné složení jako naposled před dvěma lety. Tentokrát potřeboval Třinec na poražení Liberce jen pět zápasů, o jedno utkání méně než v roce 2019. Tomáš Marcinko (na snímku) byl jedním z nejnepříjemnějších mužů pro Bílé Tygry.
Daniel Kurovský sváděl v pátém zápase souboje s Radanem Lencem. Liberec přijel za stavu 1:3 do Třince s velmi defenzivní taktikou. Chybělo mu mnoho opor, a tak nezbývalo než doufat ve fantastický výkon brankáře a úspěšné brejky.
Petr Kváča v liberecké brance dlouho odolával a držel naděje Liberce. Své první play off mezi dospělými zvládl na ledě skvěle až do posledního okamžiku.
Dobývání Kváčovy branky sledovali i fanoušci přímo v třinecké Werk Areně. Na první čtyři utkání finálové série mohly tři stovky otestovaných příznivců, pro páté finále se podařilo vyjednat výjimku dokonce pro počet jednoho tisíce diváků.
Aktualizováno 26. 4. 2021 21:42
Hokejisté Třince obhájili extraligový titul. V pátém finále porazili Liberec 3:0 a sérii ovládli 4:1 na zápasy. Rozhodující gól vsítil v polovině utkání Jack Rodewald. Klid pak domácím dodal Michal Kovařčík a v úplném závěru dorazil puk do prázdné brány Vladimír Dravecký.

Oceláři zopakovali triumf z roku 2019, kdy rovněž pokořili Liberec. Předtím slavili ještě v roce 2011. Loni extraligu zastavila koronavirová pandemie, a tak Masarykův pohár nepřevzal nikdo.

Bílí Tygři za posledních šest let vyhráli základní část hned čtyřikrát, ale titul ukořistili jen v roce 2016. Finále jim za tu dobu nevyšlo hned třikrát.

Dnešní duel sledovalo po upravené výjimce ministerstva zdravotnictví přímo v aréně zhruba tisíc fanoušků. Brankář Ondřej Kacetl udržel pošesté v play off a podruhé ve finále čisté konto. Neinkasoval ani v předešlém utkání v Liberci.

Do sestavy hostů se po dvouzápasovém trestu vrátil kapitán Jelínek, chyběli ale nejproduktivnější hráč play off Birner, Gríger a Hanousek.

"Na Liberci bylo vidět, že jim chyběli rozdíloví hráči, kteří by jejich týmu pomohli vstřelit gól. Chtěl bych jim poděkovat za dobrou sérii, pogratulovat k druhému místu a vyzdvihnout náš tým, který si za rozhodnutím finálové série šel od první minuty," řekl třinecký trenér Václav Varaďa, který oslavil zisk titulu v den 45. narozenin.

Oceláři se do oslabených Tygrů zakousli hned od úvodní buly a již po 12 sekundách se do velké šance dostal Doudera, Kváča byl ale připravený. V první minutě musel liberecký gólman čelit celkem třem velkým příležitostem domácích.

"Byl to fofr, ale od toho tam jsem. Dát šanci klukům vyhrát. Každý zákrok je důležitý a to jsem se snažil plnit. Bohužel jsem nakonec dva góly dostal," řekl Petr Kváča.

Nápor Třince přibrzdilo vyloučení Kurovského, jehož ale po minutě následoval na trestnou lavici Vlach, takže oba týmy si zahrály zkrácené přesilové hry. Blíže k brance měli domácí, Kváča ale samostatný nájezd Hrni betonem vyrazil nad horní tyč.

"Martin (Růžička) mi to perfektně dal a zkusil jsem si natáhnout brankáře, ale když jsem to zvedal, Kváčis mi tam ještě stihl dát beton," řekl Erik Hrňa O2 TV.

Kváčův protějšek Kacetl si první zákrok připsal až v 6. minutě, nic vážného ale v první třetině řešit nemusel. Liberečtí jej výrazně neprověřili ani v přesilové hře při Chmielewského vyloučení.

Početní výhoda tak pomohla do vedení domácím. Pabiškův faul Slezané ještě nepotrestali, velkou šanci Rodewalda při špatném střídání hostů zastavil Kváča. Následující nedovolený zákrok Vitáska se ale stal Severočechům osudný. Po přihrávce Michaela Špačka otevřel skóre šestým gólem v play off Rodewald.

Liberci unikla Liga mistrů
Autor fotografie: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Hokejisté Mladé Boleslavi se představí v příštím ročníku Ligy mistrů a doplní v ní vítěze základní části pražskou Spartu a druhý Třinec. Díky triumfu třineckých Ocelářů v play off po finálové výhře nad Libercem 4:1 na zápasy zaujal třetí účastnické místo z české nejvyšší soutěže třetí celek dlouhodobé části. Liberec, který skončil v základní části čtvrtý, měl šanci na start v LM jen v případě zisku titulu.

Jasno je o 27 z celkových 32 účastníků nadcházející sezony. O jedno místo se hraje ještě ve Švédsku, Švýcarsku, Německu, Dánsku a na Slovensku. Složení osmi čtyřčlenných základních skupin určí los 19. května. Minulý ročník byl z důvodu pandemie koronaviru zrušen a složení skupin bude ovlivněno kvalifikací na olympijské hry v Pekingu, která se bude hrát 26. až 29. srpna. Proto budou dvě z osmi skupin složeny z celků ze Slovenska, Francie, Norska, Polska, Dánska a mezinárodní rakouské ligy, tedy z Rakouska a Itálie.

Nový ročník Ligy mistrů začne 26. srpna. Do play off postoupí vždy dva celky ze skupin, které skončí 13. října. Finále je naplánováno na 1. března 2022.

"Podařilo se mi zastavil puk vyhozený po prknech a pak jsem to chtěl vzít na sebe a vystřelit. Všiml jsem si ale, že je tam Jack (Rodewald), tak jsem zkusil stáhnout hráče k sobě a posunout mu puk," řekl Michael Špaček ČT.

Tygři po inkasované brance přidali na důrazu, snažili se více střílet, nebezpečnější byli ale i nadále domácí. Například ve 38. minutě mohl zvýšil Hrehorčák, ale neuspěl stejně jako o chvíli dříve Růžička.

Ve 45. minutě mohl Oceláře přiblížit zisku titulu Roman, z brejku ale trefil jen levou tyč liberecké branky. Snahu hostů o vyrovnání přerušilo Rosandičovo vyloučení a Třinec v přesilovce přidal druhý gól. Střelu Gernáta od modré čáry po další Špačkově přihrávce tečoval Kovařčík. Necelé tři minuty před koncem duelu se hosté rozhodli riskovat bez brankáře, místo vykřesání naděje ale potřetí inkasovali.

"Byla to těžká série. Těžké zápasy kromě prvního, který se nám nepovedl. Jinak si myslím, že to bylo hodně vyrovnané. Rozhodovaly přesilové hry a v závěru i to, že ofenziva Třince byla kvalitnější. My jsme nějaké hráče ztratili, což není výmluva, to se stává. Chybělo nám to, poslední dva zápasy jsme nevstřelili branku," řekl trenér Liberce Patrik Augusta.

Finále Generali Česká pojišťovna play off hokejové Tipsport extraligy - 5. zápas:

HC Oceláři Třinec - Bílí Tygři Liberec 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 30. Rodewald (M. Špaček), 52. M. Kovařčík (Gernát, M. Špaček), 58. Dravecký (Rodewald). Rozhodčí: R. Šír, Lacina - Hynek, Lederer. Vyloučení: 3:4, navíc Plodek (kustod Liberce) do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 879 (omezený počet). Konečný stav série: 4:1.

Třinec: Kacetl - Gernát, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, Adámek, Freibergs - M. Růžička, P. Vrána, M. Stránský - Hrňa, Marcinko, Kurovský - Rodewald, M. Špaček, M. Kovařčík - Dravecký, M. Roman, Hrehorčák - Chmielewski. Trenér: Varaďa.

Liberec: Kváča - Knot, Vitásek, Kolmann, Rosandič, Havlín, Derner - Lenc, A. Musil, Bulíř - A. Najman, P. Jelínek, J. Vlach - D. Špaček, J. Šír, Rychlovský - Dlouhý, Pabiška, Průžek. Trenér: Augusta