Třinec dotáhla k výhře druhá pětka, pardubický Říčka skolil Plzeň

20. 12. 2022 19:56
Hokejisté Třince porazili ve 29. kole extraligy na svém ledě Karlovy Vary 4:2. Obhájce titulu vedl ve 27. minutě 3:0 po gólech hráčů druhého útoku. Pardubice přehrály Plzeň i potřetí v sezoně (2:0), oba góly vstřelil Robert Říčka. Uspěla také Sparta, naopak Vítkovice byly sesazeny z čela tabulky.
Libor Hudáček.
Libor Hudáček. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Skóre v Třinci otevřel Marko Daňo, na něj navázal dvěma trefami Libor Hudáček. Zbývající branku domácích dal Martin Růžička. Hosté ve třetí třetině snížili dvakrát na rozdíl dvou gólů zásahy Tomáše Redlicha a Ondřeje Beránka, ale prohráli čtvrté z posledních pěti utkání.

V první šanci zápasu se ocitl Marcinko, ke kterému se příhodně odrazil puk od zadního mantinelu před branku. Elitní centr Třince ale lehce nabyl, lehce pozbyl.

Se skóre nepohnul ani Buček, který měl před sebou po pasu Hudáčka odkrytou branku, ale Lukeš se stihl proti jeho střele přesunout. Z podobné akce udeřil 79 sekund před koncem úvodní třetiny Daňo, který zužitkoval chytrou přihrávku Čuksteho a z levé strany pohodlně skóroval do odkryté branky.

Tlak Třince ve druhé třetině korunoval dvěma góly Hudáček. Nejdříve se prosadil z levého kruhu po vyhraném vhazování, ve druhém případě zakončil vydařenou souhru celého útoku. Lukeš byl bezmocný, a to ještě podržel hosty po šancích Nestrašila, Bučka a Růžičky. Karlovy Vary zahrozily výrazněji až za stavu 0:3, ale Koblasa netrefil ideálně puk před odkrytou brankou.

Plán hostů dát ve třetí třetině rychlý gól vyšel, ve 42. minutě snížil z dorážky Redlich. Třinec mohl získat zpět třígólový náskok ze své velké zbraně - přesilové hry, ale promarnil 105 sekund dlouhou výhodu dvou mužů v poli. V největší šanci Lukeš zastavil Nestrašila. Po vypršení obou trestů stálo při gólmanu Karlových Varů štěstí, neboť Daňo trefil z úniku horní tyč.

Domácí uklidnil až Růžička po povedené kombinaci elitního útoku. Ale jen na chvíli. Beránek v oslabení trefou z mezikruží do horního růžku vykřesal naději, vzápětí ještě stále ve čtyřech zahrozil průnikem Jiskra. Hosté si vytvořili ve zbytku zápasu pár závarů, ale bez gólového efektu.

Oblíbený soupeř: Plzeň

Pardubice zvítězily v Plzni 2:0 a porazili svého soupeře již popáté v řadě. V každé z úvodních dvou třetin se vždy gólově prosadil Robert Říčka po přihrávce Davida Ciencialy a domácí hrající bez pěti hráčů základního kádru nedokázali zareagovat. Pardubický brankář Dominik Frodl si připsal třetí čisté konto v sezoně.

Nemocemi oslabení domácí v úvodu sice přečkali nápor Dynama, ale v 5. minutě na nebezpečný volej Poura dokázal přesnou střelou k levé tyčce z prostoru mezi kruhy gólově odpovědět Říčka. Za chvíli po přečíslení dvou na jednoho Indiány od další pohromy uchránil proti pokusu Radila jen skvělý zákrok lapačkou gólmana Svobody.

Hosté v 8. minutě zahrozili i ve vlastním oslabení samostatným únikem Vondráčka. V pokračující přesilovce na druhé straně Rekonen dorážkou trefil jen pravou tyčku. V 15. minutě průnik Zámorského zastavil faulem Zeman a sám postižený hráč následně z trestného střílení ztroskotal na gólmanovi Frodlovi.

Během rušného závěru první třetiny ještě trefil pardubický Dvořák od modré čáry brankovou konstrukci a vzápětí z brejku tváří v tvář Frodlovi selhal Suchý. Akce se střídaly na obou stranách a pozorný Svoboda zlikvidoval před sirénou gólovou šanci Hyky.

V prostřední části aktivnější hosty zbrzdilo pouze čtyřminutové vyloučení Kousala, jenže Indiáni přesilovku nezvládli. Naopak po polovině utkání jen díky Svobodovi přečkali další brankovou příležitost agilního Hyky.

Lépe kombinující hráči Dynama se neprosadili ani během početní výhody, kdy Zohorna v dobré pozici mířil jen doprostřed branky. Poté chybu Frodla při rozehrávce nepotrestal ve vlastním oslabení Hrabík a ve 37.minutě hosty uklidnil po ideální přihrávce Ciencialy pohodlně na 2:0 zakončující Říčka. Těsně před sirénou navíc nevyužil sólo Hyka.

Do závěrečné dvacetiminutovky sice vstoupili lépe domácí, ale po vyloučení Poura mohl zvýšit skóre z bezprostřední blízkosti Poulíček. Hosté soupeře nepouštěli do velkých šancí, jediné zaváhání defenzívy ve 45. minutě zachránil proti osamocenému Hrabíkovi Frodl.

Hosté díky explzeňskému brankáři přežili i závar kolem brankoviště z 53. minuty a přes nevyužitou příležitost Zohorny uhájili v poklidu výhru i při dlouhé hře domácích bez brankáře.

Spartě stačil jediný gól

Mladá Boleslav i přes několik absencí v sestavě porazila České Budějovice 2:1 a ukončila sérii čtyř porážek. Duel rozhodl ve 44. minutě gólem v oslabení Tomáš Fořt, který si připsal i asistenci na druhou branku Bruslařů.

Litvínov přetlačil Liberec 3:2 po samostatných nájezdech a vyhrál čtvrtý domácí zápas za sebou. Hrdinou utkání se stal útočník Šimon Stránský, který dva góly připravil a poté rozhodl nájezdy.

Sparta vyhrála na ledě Olomouce 1:0 a naplno bodovala v devátém z posledních deseti zápasů. Duel rozhodl již v 8. minutě v přesilové hře útočník David Tomášek, čtvrté čisté konto v sezoně udržel brankář Jakub Kovář. Už potřetí pod trenérem Miloslavem Hořavou uspěli sparťané nejhubenějším výsledkem.

Hradec Králové porazil Vítkovice 4:3 v prodloužení a sesadil svého soupeře z čela tabulky. Hostům nestačily ani tři body amerického útočníka Petera Muellera, dramatický souboj rozhodl v poslední minutě prodloužení kanadský obránce ve službách Mountfieldu Jeremie Blain.

Brno pod novým trenérem Patrikem Martincem zvítězilo nad Kladnem 3:2 v prodloužení. Na výhře se dvěma góly a jednou asistencí podílel Petr Holík. Brňané tak přerušili sérii čtyř porážek bez bodového zisku a vyhráli podruhé z deseti posledních zápasů. Kladno prohrálo popáté z uplynulých šesti duelů.

29. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Energie Karlovy Vary 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 19. Daňo (Čukste), 23. L. Hudáček (Nestrašil), 27. L. Hudáček (Daňo, Nestrašil), 52. M. Růžička (Voženílek, Marcinko) - 42. Redlich (Gríger, Havlín), 55. O. Beránek (Černoch). Rozhodčí: Hribik, Jaroš - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:4. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3309.

Třinec: Mazanec - Marinčin, Havránek, J. Jeřábek, Čukste, Zahradníček, M. Doudera - M. Růžička, Marcinko, Voženílek - Nestrašil, L. Hudáček, Daňo - Hrehorčák, M. Roman, Chmielewski - Kurovský, Dravecký, Buček. Trenér: Moták.

Karlovy Vary: Lukeš - Pulpán, Huttula, Stříteský, Bartejs, Havlín, A. Rulík, Rohan - Koffer, Gríger, Rachůnek - Kohout, Černoch, Koblasa - O. Beránek, Jiskra, Redlich - Kružík, Hladonik, Kofroň. Trenér: Bruk.

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Říčka (Cienciala, Hyka), 37. Říčka (Cienciala, Hyka). Rozhodčí: Horák, Šindel - Zíka, Šimánek. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 3729.

Plzeň: M. Svoboda - Zámorský, Baránek, Piskáček, Kvasnička, Kaňák, Houdek - Hrabík, Kodýtek, Holešinský - Pour, Mertl, Suchý - Rekonen, Bitten, A. Dvořák - Kremláček, Soukup, Dáňa. Trenér: Kořínek.

Pardubice: Frodl - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Bučko, Vála - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Hyka, Cienciala, Říčka - Vondráček, A. Musil, T. Zeman - Rouha, Poulíček, Paulovič. Trenér: R. Král.

BK Mladá Boleslav - HC Motor České Budějovice 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 25. Lintuniemi (Fořt), 44. Fořt - 42. Vopelka (Šenkeřík, Percy). Rozhodčí: Hejduk, Pilný - Hynek, Klouček. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2157.

Mladá Boleslav: Krošelj (43. Novotný) - R. Jeřábek, Jánošík, Bernad, Štich, Křepelka, Lintuniemi, Pláněk, Pýcha - J. Stránský, Lantoši, Šmerha - Eberle, Fořt, Kotala - M. Beránek, Bičevskis, Závora - Hradec, J. Půček. Trenér: Čihák.

České Budějovice: Hrachovina - Vráblík, Štencel, Percy, Šenkeřík, Hovorka, Bindulis, Gazda - Valský, Pech, Čachotský - Gulaš, M. Hanzl, Strnad - Přikryl, Toman, Dzierkals - Karabáček, Vopelka, Tomeček. Trenér: Modrý.

HC Verva Litvínov - Bílí Tygři Liberec 3:2 po sam. náj. (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Estephan (Š. Stránský, P. Zdráhal), 32. D. Zeman (Š. Stránský, Zile), rozhodující nájezd Š. Stránský - 10. Flynn (Jelínek, Nedomlel), 54. Faško-Rudáš (Flynn, Ivan). Rozhodčí: Pražák, Květoň - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 2877.

Litvínov: Zajíček - Zile, D. Zeman, Freibergs, Strejček, Demel, Šalda - Kudrna, M. Sukeľ, Abdul - Š. Stránský, Estephan, P. Zdráhal - Hlava, Straka, Fronk - Zygmunt, Jurčík, Havelka. Trenér: Mlejnek.

Liberec: Kváča - Ivan, Nedomlel, Kolmann, Melancon, Derner, Štibingr, Šedivý - Birner, Filippi, A. Najman - Frolík, Bulíř, Faško-Rudáš - Ordoš, Šír, Flynn - J. Vlach, Jelínek, Rychlovský. Trenér: Augusta.

HC Olomouc - HC Sparta Praha 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 8. Tomášek (Moravčík, Sobotka). Rozhodčí: Šír, Mrkva - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. Diváci: 4798.

Olomouc: Konrád - A. Rutar, Ondrušek, Škůrek, Mareš, Řezníček, Švrček, T. Černý - Orsava, J. Knotek, Bambula - P. Musil, Nahodil, Klimek - Navrátil, Kunc, Plášek - Olesz, Strapáč, Kusko. Trenér: Tomajko.

Sparta: Jakub Kovář - M. Jandus, Moravčík, Mikliš, Polášek, Krutil, Němeček - Tomášek, Horák, E. Thorell - Řepík, Sobotka, Forman - Safin, D. Vitouch, Buchtele - Dvořáček, G. Thorell, Konečný. Trenéři: Hořava a Wallson.

Mountfield Hradec Králové - HC Vítkovice Ridera 4:3 v prodl. (1:0, 2:3, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Lev (Perret), 27. Lev (Lalancette), 38. F. Pavlík (Rosandič), 65. Blain (Zachar) - 24. Mikuš (Mueller, Lakatoš), 30. Mueller (Krieger), 34. Roberts Bukarts (Mueller). Rozhodčí: Kika, Kubičík - Lederer, Lučan. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:1. Diváci: 4082.

Sestavy:

Hradec Králové: Kiviaho - McCormack, Jank, Blain, Marcel, F. Pavlík, Rosandič, Piegl - Lev, Lalancette, Cingeľ - Okuliar, Zachar, R. Pavlík - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Štohanzl, Pilař. Trenér: T. Martinec.

Vítkovice: Stezka - Raskob, Koch, Grman, Mikuš, Gewiese, Stehlík, L. Kovář - Lakatoš, Chlán, Fridrich - Mueller, Krieger, Roberts Bukarts - Bernovský, Dej, Kalus - R. Půček, Marosz, L. Krenželok. Trenér: Holaň.

HC Kometa Brno - Rytíři Kladno 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Horký (Flek, Holík), 38. Holík (A. Zbořil), 63. Holík (Horký) - 8. Kubík (Plekanec, Cibulskis), 42. Filip (Sotnieks, Jágr). Rozhodčí: A. Jeřábek, Hradil - Synek, Axman. Vyloučení: 2:1. Využití: 1:1. Diváci: 5754.

Sestavy:

Brno: Furch - Kundrátek, Kučeřík, Hrbas, Ščotka, Holland, Gulaši, Ďaloga - Horký, Holík, Flek - Dufek, A. Zbořil, Zaťovič - Koblížek, Strömberg, Kollár - Kratochvíl, Süss, Vincour. Trenér: P. Martinec.

Kladno: Bow - Dotchin, Kehar, Slováček, Sotnieks, Babka, Cibulskis - Kubík, Plekanec, Brodecki - Pytlík, Indrák, Bláha - Jágr, Filip, M. Procházka - Melka, Zikmund, Michnáč - Beran. Trenér: Vejvoda.

1. Pardubice 28 15 6 3 4 82:55 60
2. Vítkovice 29 15 4 6 4 97:74 59
3. Olomouc 29 14 3 1 11 74:61 49
4. Třinec 28 13 2 5 8 78:56 48
5. Sparta Praha 30 13 4 1 12 75:71 48
6. Plzeň 29 11 3 6 9 79:76 45