V karanténě už je šest extraligových týmů, o přerušení soutěže se zatím neuvažuje

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 18. 1. 2022 15:41
Hokejisté Sparty, Litvínova a Pardubic jsou dalšími týmy, které se potýkají s nákazou koronavirem a musí do karantény. Za poslední týden se počet takových klubů rozrostl na šest. Jejich zástupci o rozhodnutí hygienických stanic informovali na svých webech.
Zklamání hokejistů Sparty po prohře v Litvínově.
Zklamání hokejistů Sparty po prohře v Litvínově. | Foto: ČTK

Podezření na onemocení covid-19 se navíc objevilo i v týmu Vítkovic, klub proto s předstihem odložil plánované páteční utkání. Dnes se odehraje jen jeden zápas 43. kola nejvyšší soutěže, v programu zůstal pouze souboj Komety Brno a Liberce. Zastavení ligy prozatím její vedení nezvažuje.

"Žádný návrh na případné přerušení soutěže dosud nepadl. Vedení extraligy i samotné kluby mají zájem pokračovat. Vedení soutěže s kluby denně komunikuje. Naopak 'zdravé' kluby se obrací na extraligu s žádostmi o vyplnění toho volna, které jim vzniklo odložením zápasů, utkáními s dalšími soupeři, co nejsou v karanténě a jež nemají ještě odehraná. Panuje oboustranná snaha odehrát pokud možno co nejvíce utkání základní části," řekl dnes ČTK tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Už během minulého týdne se nákaza nemocí covid-19 objevila postupně v Českých Budějovicích, Mladé Boleslavi a ve Zlíně. Již začátkem roku bojoval s koronavirem i obhájce titulu a aktuálně vedoucí tým soutěže Třinec.

Pražané byli nuceni odložit dnešní domácí utkání s Karlovými Vary a také páteční duel ve Zlíně. Severočeši nebudou tento týden hrát s Hradcem Králové, Olomoucí a Karlovými Vary a Pardubice nenastoupí proti Olomouci a Třinci.

Kádr Sparty poznamenala v uplynulých dvou vystoupeních v pátek proti Hradci Králové (4:1) a v neděli na ledě Liberce (3:4) rozsáhlá viróza. Několik hráčů nemohlo ze zdravotních důvodů do zápasu naskočit. V prvním z těchto duelů scházel ze stejných důvodů i kouč Josef Jandač. I proto hráči absolvovali po sobotních PCR testech v pondělí další vyšetření a testy napodruhé odhalily pozitivní případy.

"Je to pro nás samozřejmě komplikace, se kterou se ale musíme vypořádat. Jsme v permanentním kontaktu s Hygienickou stanicí hlavního města Prahy, se kterou řešíme další postup. S Karlovými Vary a Zlínem budeme hledat náhradní termíny pro odehrání zápasů," uvedl sportovní ředitel klubu Petr Ton.

Litvínov se měl utkat ve středu s Hradcem Králové. Hrát ale nebude mužstvo Vervy ani v pátek v Olomouci a nový termín bude klub hledat také pro duel s Karlovými Vary, který byl naplánovaný na neděli. Pardubice měly hrát s Olomoucí dnes a v Třinci se měly představit ve čtvrtek. Vítkovice si po dohodě s Hradcem Králové odložily páteční vzájemný duel.

Nepříjemná je celá záležitost i pro Karlovy Vary. Energetici přišli kvůli odkladu duelu na Spartě a v Litvínově již o pátý zápas za necelé dva týdny. Po Třinci a Českých Budějovicích naposledy nemohli nastoupit ani v pátek na ledě Mladé Boleslavi, kam už přitom mužstvo cestovalo. Naposledy hráli svěřenci kouče Martina Pešouta o body v pátek 7. ledna v Pardubicích. Nyní by v pátek měli přivítat v západočeském derby Plzeň. Podobně jsou ale na tom aktuálně i týmy Hradce Králové a Olomouce, které také přišly o několik zápasů.

Představitelé Vítkovic na svém webu uvedli, že s ohledem na podezření na nákazu covid-19 v týmu hráči absolvují PCR testy ve středu. "Zda bude muset vítkovický tým do karantény a zda bude nutné odkládat i další následující zápasy, závisí na výsledcích," uvedli zástupci aktuálně pátého týmu soutěže. Zápas 44. kola byl již přeložen na neděli 30. ledna.

Již před startem ročníku upravilo vedení extraligy pravidla pro případy, že by nemoc covid-19 zasáhla do programu a utkání se musela odkládat. Zápas může být odložen maximálně o 30 dnů. V případě, že by se to nepodařilo, může nové termíny zápasů stanovit ředitel soutěže Josef Řezníček nebo sportovně-technická komise hokejového svazu.

Mužstva, která chtějí postoupit do play-off, musí odehrát alespoň 50 procent utkání. V případě, že některý z týmů nesehraje plný počet zápasů, se do tabulky započítá počet bodů podle průměrného zisku. Alespoň polovinu základní části čítající 60 kol už odehrály všechny kluby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Poradenská firma Dun & Bradstreet snížila Česku výhled kvůli zvýšenému riziku růstu daní

Poradenská firma Dun & Bradstreet snížila výhled podnikatelského a regulatorního prostředí České republiky. Důvodem je riziko zvýšení daní ze strany vlády. Společnost o tom dnes informovala ČTK. V důsledku války na Ukrajině a zavedeným sankcím vůči Rusku v březnu snížila rating Česku v kategorii mírného rizika z DB3c na DB3d.

"Riziko zvýšení daní zasahuje do výhledu podnikatelského prostředí. Válka na Ukrajině a sankce vůči Rusku zatemňují hodnocení průměrného rizika ČR," upozornila analýza Dun & Bradstreet na aktuální změny.

Válka na Ukrajině bude mít podle ní nepříznivé konsekvence pro obchod, investiční i finanční toky do ČR. Do hry vstupují také ceny a dostupnost energií a komodit na světových trzích, stejně jako růst inflace, který sníží poptávku a potlačí křehké postpandemické oživení, uvedla firma.

V nejbližším období je podle zprávy Dun & Bradstreet, v závislosti na vývoji války na Ukrajině, potřeba mezi lety 2022 a 2023 počítat se zpomalením růstu české ekonomiky. Nevyloučila ani propad do ekonomické recese.

před 29 minutami

Evropská komise žaluje Česko kvůli pravidlům o obsahu audiovizuálních médií

Evropská komise ve čtvrtek zažalovala Česko a další čtyři země Evropské unie za to, že nevynucují nová unijní pravidla pro obsah audiovizuálního vysílání přijatá v roce 2018. Komise požádala Soudní dvůr EU o vyměření pokuty, neboť české orgány nezapracovaly obsah směrnice do vnitrostátního práva. Směrnice má podle unijní exekutivy mimo jiné zlepšit ochranu dětských diváků, podpořit kulturní rozmanitost obsahu televizního vysílání či rozšířit definici nezákonného a škodlivého obsahu na internetové videokanály. Žaloby se týkají také Slovenska, Irska, Rumunska a Španělska.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Izraelská vojenská policie nezahájí vyšetřování smrti zastřelené reportérky Al-Džazíry

Izraelská vojenská policie nebude vyšetřovat smrt reportérky stanice Al-Džazíra, která přišla o život minulý týden při izraelské razii na palestinském Západním břehu Jordánu. Stříleli při ní Izraeli i Palestinci, ale není jasné, čí střela Šírín abú Aklahovou zasáhla. Podle nové zprávy deníku Haarec vojenská prokurátorka dospěla k závěru, že v případu není podezření na spáchání trestného činu.

Armáda podle izraelských médií incident stále vyšetřuje, ale nikoli právními kanály. Z předběžného vyšetřování vyplývá, že ženu mohla 11. května zasáhnout náhodná palestinská palba i izraelský voják.

Podle Haarecu palestinská samospráva, která armádu obvinila z vraždy abú Aklahové, odmítla nechat provést pitvu a předat náboj vyjmutý z novinářčina těla k balistické zkoušce. Konečné rozhodnutí o viníkovi proto nelze učinit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy