Střídání v čele. Sparta padla v Hradci, extraligu vede Liberec po výhře v Litvínově

28. 12. 2019 18:51
Hokejisté Liberce vyhráli ve 31. kole extraligy v Litvínově 4:3 a díky prohře Sparty 2:5 v Hradci Králové se dostali na první místo tabulky. Vedou ji o dva body a to ještě mají oproti Pražanům tři zápasy k dobru. Plzeň podlehla 3:4 v prodloužení v Karlových Varech, Brno přehrálo 3:1 Vítkovice a Zlín jasně 6:0 Kladno. Pardubice dopřály v Olomouci první vítězství novému kouči Milanu Razýmovi (2:1).
Hokejisté Liberce Petr Jelínek a Libor Hudáček mají důvod k radosti, jejich celek se dostal do čela extraligy | Foto: ČTK

Hokejisté Liberce vyhráli v 31. kole extraligy v Litvínově 4:3 a bodovali popatnácté za sebou. Při této sérii si Bílí Tygři připsali jedinou prohru. Verva doma neuspěla poprvé po pěti úspěších v řadě. Vítěznou branku vstřelil ve 44. minutě v přesilové hře Lukáš Krenželok.

Domácí mohli hned v úvodu otevřít skóre, když v přečíslení uvolnil Lukeš Petružálka, ale jeho střelu Hrachovina vykopl pravým betonem. V šesté minutě se radovali hosté, kteří na dlouho uzamkli Vervu v jejím obranném pásmu a Maroszovu střelu od modré čáry tečoval před Honzíkem Musil. Zvýšit mohli Dlouhý a Šmíd.

Litvínov slavil vyrovnání v deváté minutě, kdy po Pavelkově přihrávce z pravé strany z úhlu překonal Hrachovinu kanadský obránce Kudla a ve 14. zápase v české extralize tak oslavil premiérovou branku. Více šancí měli následně domácí, ale v těch největších Jarůšek minul a Mahbod v 19. minutě trefil tyč.

Po 80 vteřinách druhého dějství se domácí dočkali. Petružálek vyslal do úniku Lukeše, který prostřelil Hrachovinu mezi betony. Ve 25. minutě vyrovnal Lenc, jenž překonal Honzíka poté, co se k němu odrazil puk od zadního mantinelu po Graborenkově střele.

Za 28 vteřin vrátil Litvínovu náskok Lukeš, který z pravého kruhu prostřelil libereckého gólmana pod vyrážečku. Za dalších 58 vteřin smazal ztrátu Bílých Tygrů z dorážky Špaček. V 37. minutě mohl otočit stav při první přesilové hře v zápase během pobytu Kubáta na trestné lavici Ordoš, jenže zamířil pouze do tyče.

Hosté se dočkali vedení při Říhově vyloučení, kdy se trefil z pravého kruhu Krenželok. Zvýšil náskok mohl Marosz, na druhé straně neuspěl Hübl. Domácí nedosáhli na vyrovnání při Maroszově prohřešku a dokonce ani při Krenželokově trestu na dvě plus dvě minuty. Velkou šanci neproměnil Lukeš, který netrefil v 58. minutě odkrytou branku.

Pražané podlehli podruhé v řadě

Hradec Králové porazil Spartu 5:2. Východočeši uspěli naplno podruhé za sebou, Pražané naopak vyšli po čtvrteční porážce v Brně podruhé po sobě naprázdno.

Pražané začali lépe a byli aktivnější. Z jejich snahy však nic zásadního nepřišlo, naopak v páté minutě zvládli domácí skvělou akci. Bek Nedomlel poslal dlouhou přihrávku Jerglovi, ten se s pukem bleskově otočil a nahrál před prázdnou branku Perretovi. Francouz nezaváhal a Hradec vedl.

Jenže nevydrželo mu to dlouho, přesně 19 sekund. Takhle rychle hosté odpověděli. Dvořáček překonal Mazance pohotovou ranou, nejlepší hráč Mountfieldu v posledních týdnech nestihl zareagovat.

Od té chvíle už se hrál vyrovnaný duel a šance měly oba týmy. Nakonec skóroval Hradec, ve 13. minutě se trefil Cingel střelou nad Sedláčkův beton. Sparťanský gólman a také bývalý hráč Hradce Králové neměl při brance čisté svědomí, neboť nešlo o nechytatelnou ránu.

Zlomové chvíle zápasu přišly v 25. minutě. Královéhradečtí hráli přesilovku, hosté se ale dostali do velké šance. Smejkal jel sám na bránu, jenže netrefil. Spartu to mrzelo hned za pár vteřin, když domácí Klíma, jenž ještě na začátku sezony oblékal dres Sparty, využil přesilovku parádní trefou do horního rohu.

Navíc o sedm minut později hokejisté Mountfieldu odskočili až na rozdíl tří branek: Chalupa se z pravého křídla dostal šikovným manévrem před Sedláčka, brankář zasáhl, ale na Cingelovu dorážku už nestačil. Domácím se dařilo, hráli asi nejlepší zápas od příchodu kouče Růžičky. K jejich pohodě tradičně přispíval i Mazanec. Skvělou formu potvrdil například při dalším Smejkalově úniku. Ani tentokrát gólman nezaváhal.

Ve třetí třetině Mountfield hlídal náskok, hosté měli velké problémy při snaze překonat obranu domácích. Povedlo se jim to v 55. minutě, když Řepíkovu akci zakončil Smejkal. Spartě to nakonec nepomohlo, stejně jako power play, k níž trenér Krupp přikročil už čtyři minuty před koncem. Tento risk potrestal domácí Chalupa.

Mueller zařídil všechny góly Brna

Hokejisté Brna porazili v utkání 31. kola extraligy Vítkovice 3:1. Ostravané prohráli potřetí v řadě, u všech gólů Komety, která naopak uspěla naplno podruhé za sebou, byl útočník Peter Mueller. Na konci zápasu měl bilanci gólu a dvou nahrávek.

Zlína zdolal Kladno vysoko 6:0. Berani vyhráli počtvrté za sebou, Rytíři opět bez zraněného majitele klubu Jaromíra Jágra prohráli venku posedmé v řadě. Zároveň vyrovnali nejvyšší porážku od svého návratu mezi elitu - koncem října podlehli doma obhájci titulu Třinci 1:7. Třemi body za gól a dvě nahrávky se v dresu domácích zaskvěl útočník Tomáš Fořt, třetí čisté konto v sezoně uhájil díky 22 zákrokům brankář Marek Čiliak.

Hokejisté Karlových Varů porazili Plzeň 4:3 v prodloužení. Škoda dokázala v západočeském derby zlikvidovat tříbrankové manko, přesto nakonec podruhé za sebou prohrála. V čase 63:49 rozhodl o šesté výhře Energie z posledních sedmi zápasů obránce Vladimír Eminger. Dva góly hostů dal útočník Tomáš Mertl.

Olomoučtí hokejisté podlehli na domácím ledě Pardubicím 1:2. Hanáci po úvodní třetině vedli, ale nakonec slavil první výhru na střídačce Dynama trenér Milan Razým, jenž Východočechy převzal v poslední reprezentační přestávce. Po utnutí série čtyř porážek, které zajistil vítězným gólem Radoslav Tybor, ztrácí Východočeši na předposlední Vítkovice dva body.

31. kolo hokejové extraligy:

HC Verva Litvínov - Bílí Tygři Liberec 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Kudla (T. Pavelka, Petružálek), 22. F. Lukeš (Petružálek, Kudla), 25. F. Lukeš (V. Hübl, T. Pavelka) - 6. A. Musil (Marosz, Šmíd), 25. Lenc (Graborenko), 26. D. Špaček (Marosz, A. Musil), 44. L. Krenželok (P. Jelínek, L. Hudáček). Rozhodčí: Hradil, Šindel - Frodl, Komárek. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 6011 (vyprodáno).

Litvínov: Honzík - Jánošík, Ščotka, Kudla, T. Pavelka, J. Říha, Kubát - Petružálek, V. Hübl, F. Lukeš - Mahbod, M. Hanzl, Jarůšek - L. Kašpar, J. Mikúš, Hedberg - Jurčík, Válek, Trávníček. Trenér: Kýhos.

Liberec: Hrachovina - Knot, Šmíd, Graborenko, Derner, Hanousek, Kotvan - Lenc, L. Hudáček, Průžek - Ordoš, Marosz, A. Musil - Zachar, P. Jelínek, L. Krenželok - D. Špaček, A. Najman, A. Dlouhý. Trenér: Augusta.

Mountfield Hradec Králové - HC Sparta Praha 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Perret (Jergl, Nedomlel), 13. Cingel (M. Chalupa), 25. Kevin Klíma (Cingel, Cibulskis), 32. Cingel (M. Chalupa, Nedomlel), 58. M. Chalupa - 5. Dvořáček (Pšenička), 55. Smejkal (Řepík, Tomášek). Rozhodčí: Šír, Veselý - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:2, navíc Řepík (Sparta) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 5441.

Hradec Králové: Mazanec - Cibulskis, Zámorský, Šalda, F. Pavlík, Rosandič, Nedomlel, Čáp - M. Chalupa, Cingel, Smoleňák - Perret, Koukal, Jergl - R. Pavlík, Lev, Kevin Klíma - R. Pilař, Dragoun, Paulovič. Trenéři: V. Růžička a T. Martinec.

Sparta: J. Sedláček - Kalina, Blain, Polášek, Piskáček, Tomáš Dvořák, M. Jandus, od 41. navíc Poizl - Smejkal, Tomášek, Řepík - Sukeľ, V. Růžička, Rousek - A. Kudrna, Pech, Forman - Dvořáček, T. Pšenička, Říčka. Trenér: Krupp.

HC Kometa Brno - HC Vítkovice Ridera 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 15. Mueller (Vincour, P. Holík), 18. Vincour (Mueller, P. Holík), 59. Plekanec (Mueller, O. Němec) - 28. O. Roman (Lakatoš, R. Černý). Rozhodčí: Horák, Mrkva - Pešek, Malý. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Vejmelka - O. Němec, Malec, Baranka, Pyrochta, Svozil, Gulaši - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Vincour, Plekanec, Horký - J. Hruška, Rákos, Orsava - Dočekal, Kusko, Kucsera. Trenér: Zábranský.

Vítkovice: M. Svoboda - Trška, Kvasnička, R. Černý, Výtisk, Šidlík, D. Krenželok - Lakatoš, O. Roman, Roberts Bukarts - Razgals, Š. Stránský, Schleiss - Mallet, Veselý, Dej - Guman, T. Kubalík, P. Zdráhal. Trenér: Trličík.

PSG Berani Zlín - Rytíři Kladno 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 9. M. Novotný (Dufek, Fryšara), 12. Honejsek (Okál, Šlahař), 22. Okál (Ferenc, Honejsek), 44. Fořt (Kubiš, D. Nosek), 58. D. Nosek (Fořt), 60. Kubiš (Fořt, J. Ondráček). Rozhodčí: Pražák, Kubičík - Bryška, Ganger. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 7000 (vyprodáno).

Zlín: Čiliak - D. Nosek, Žižka, Ferenc, Freibergs, Buchta, M. Novotný, Řezníček - J. Ondráček, Fořt, Kubiš - Šlahař, Honejsek, Okál - Claireaux, Fryšara, Dufek - Popelka, P. Sedláček, Köhler. Trenér: R. Svoboda.

Kladno: Godla - B. Nash, Austin, Kehar, Zajíc, Barinka, Zelingr - Redlich, Melka, J. Strnad - Hovorka, P. Machač, Réway - Valský, Stach, Zikmund - Hajný, T. Kaut, O'Donnell. Trenéři: D. Čermák a Lidický.

HC Energie Karlovy Vary - HC Škoda Plzeň 4:3 v prodl. (2:0, 1:2, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Raška, 16. T. Rachůnek (Flek, Gríger), 27. Koblasa (O. Beránek), 64. Eminger (Kohout, Plutnar) - 31. Mertl (Moravčík, Gulaš), 36. Mertl (Čerešňák, Kantner), 54. Kantner (Čerešňák). Rozhodčí: Hodek, Kika - Ondráček, Špringl. Vyloučení: 4:4, navíc Koblasa (Karlovy Vary) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5781 (vyprodáno).

Karlovy Vary: F. Novotný - Graňák, Šenkeřík, Plutnar, M. Rohan, Eminger, D. Mikyska, Šafář - Flek, Gríger, T. Rachůnek - O. Beránek, T. Mikúš, V. Polák - Osmík, Raška, Černoch - Kohout, Skuhravý, Koblasa. Trenér: Pešout.

Plzeň: D. Frodl - Čerešňák, Budík, Pulpán, Moravčík, L. Kaňák, Jank, Vráblík - Gulaš, Mertl, Kantner - V. Němec, Kracík, Vracovský - Eberle, Kodýtek, P. Straka - Rob, Indrák, Pour. Trenér: Čihák.

HC Olomouc - HC Dynamo Pardubice 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Klimek (P. Musil) - 22. Harju (Poulíček), 43. Tybor (Mandát). Rozhodčí: Lacina, Obadal - Lučan, Kis. Vyloučení: 4:5. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 4521.

Olomouc: Konrád - Jaroměřský, Ondrušek, Valenta, Švrček, Dujsík, Vyrůbalík, Škůrek - Irgl, Strapáč, Burian - P. Musil, Nahodil, Klimek - Olesz, Kolouch, J. Káňa - Bambula, Skladaný, Laš. Trenéři: Moták a Tomajko.

Pardubice: Kacetl - J. Kolář, T. Voráček, Eklund, Holland, J. Zdráhal, J. Mikuš - Tybor, Mandát, Svačina - M. Látal, Poulíček, Harju - D. Kindl, R. Vlach, Kusý - Beran, Matýs, Pochobradský. Trenér: Razým.