Rozšíření videa, napětí od začátku nebo útočníci v pruzích. Extraliga zvedá oponu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
12. 9. 2019 8:20
Dnešní předehrávkou mezi Spartou a Plzní (18:30, ČT Sport) se rozjede 27. ročník české hokejové Tipsport extraligy. Nejvyšší soutěž zavedla několik novinek, po letech ji navíc bude hrát Jaromír Jágr se svým Kladnem. Projděte si taháky extraligové sezony.

Trenérská výzva na všech stadionech

Filip Pešán v diskuzi s rozhodčím Vladimírem Pešinou.
Filip Pešán v diskuzi s rozhodčím Vladimírem Pešinou. | Foto: Lukáš Caha

O zavedení trenérské výzvy, tzv. coach challenge, se mluvilo už před startem loňského ročníku extraligy. Tehdy od ní však vedení soutěže ustoupilo kvůli nedostatečné technické připravenosti kamerového systému na stadionech.

"Jsem rád, že jsme to nespustili vloni. Bylo by to napůl. Počkali jsme, až budou všechny stadiony splňovat potřebné parametry," řekl Řezníček. V tomto bodě se rozšíření videa liší od tolik diskutovaného zavedení systému VAR ve fotbalové lize.

Trenérská výzva se bude v extralize vztahovat jen ke gólovým situacím, a to ve třech specifických případech. Trenér může požádat o přezkoumání u videa, pokud gólu předcházela hra vysokou holí, přihrávka rukou nebo nedovolené bránění gólmanovi na brankovišti.

Smyslem trenérské výzvy není zkoumat sporné situace v měřítku centimetrů, ale pouze markantní zásahy do hry. "Ofsajdy jsme nezahrnuli jednak z finanční stránky (kamery na modrých čarách) a jednak i kvůli argumentaci z NHL, kde se trenérská výzva ofsajdů týká, ale kde se diskutuje o zrušení z důvodu zpomalování hry. Zkoumat, jestli byla noha někde o půl centimetru, to podle mě není princip hokeje," vysvětlil šéf extraligy. Trenér si může výzvu vybrat v přerušené hře bezprostředně po gólu, kdy s ním hlavní rozhodčí naváže oční kontakt.

Pokud trenér se svou výzvou uspěje a dojde k odvolání gólu, může o ni v dalším průběhu zápasu požádat znovu. Pokud neuspěje, ztrácí možnost další výzvy a zároveň jeho tým přijde o oddechový čas. V případě, že si trenér vybere oddechový čas, nemůže už poté uplatnit coach challenge.

 

Právě se děje

Další zprávy