Nedomlel si za faul na Kováčika nezahraje tři zápasy, potrestáno bylo i běsnění Šticha

Aktualizováno 14. 3. 2017 11:11
Nedomlel bude za faul na Jozefa Kováčika chybět Spartě v dnešním druhém domácím duelu i v obou utkáních v pátek a sobotu na ledě Brna.
Richard Nedomlel
Richard Nedomlel | Foto: Lukáš Filipec

Praha - Hokejový obránce Richard Nedomlel ze Sparty dostal od disciplinární komise extraligy trest zákazu startu ve třech zápasech za faul na Jozefa Kováčika z Brna v pondělním prvním čtvrtfinálovém utkání.

Zadák David Štich z Mladé Boleslavi byl za pokus o fyzický střet s rozhodčím v nedělním pátém utkání předkola play off na ledě Chomutova suspendován na tři duely a dostal navíc pokutu 15 tisíc korun.

Nedomlel moc dobře věděl, co dělá

Nedomlel srazil brněnského beka zezadu bezprostředně po návratu z trestné lavice a v utkání obdržel za napadení trest na pět minut a do konce utkání. Sparta duel prohrála 2:3. "Zákrok byl veden ve vysoké nájezdové rychlosti na protihráče, který nebyl v držení kotouče, a to zezadu, zcela mimo jeho zorný úhel," uvedl v tiskové zprávě předseda disciplinární komise Karel Holý. "Zasáhl protihráče levou paží do oblasti zad a do oblasti hlavy a krku, přičemž z dostupných záběrů není možné s vyloučením jakýchkoli pochybností určit, zda byl zásah do oblasti hlavy a krku primární."

Podle Holého si byl navíc Nedomlel vědom svého jednání i možných následků. "Neučinil však nic, aby se střetu vyhnul, navíc se před ním s cílem dosažení vyšší intenzity zpevnil," doplnil Holý.

Takový faul může být podle disciplinárního řádu trestán zákazem startu v jednom až ve čtyřech utkáních. Holý přihlédl při rozhodování k tomu, že Nedomlel nebyl v uplynulých dvou letech disciplinárně trestán a Kováčik neutrpěl žádné zranění.

Nedomlel bude chybět Spartě v dnešním druhém domácím duelu i v obou utkáních v pátek a sobotu na ledě Brna. Po zákroku se ještě popral s útočníkem Tomášem Vincourem, za což inkasoval ještě navíc dvě plus dvě minuty a další desetiminutový trest. Celkem tak v utkání dostal 41 trestných minut.

"Byl to hodně nesmyslný zákrok, tohle musí hráč kontrolovat," zlobil se po zápase i trenér Sparty Jiří Kalous. Kováčik zůstal po faulu otřesený ležet na ledě, ale pak se vrátil do hry. Bral celou situaci s nadhledem. "Couval jsem dozadu a dostal úder do hlavy. To je všechno, co vím. Chvilku jsem byl maličko mimo, ale je to OK. Mně se to těžko hodnotí. Je play off, hraje se o všechno, je to tvrdá hra," uvedl Kováčik.

Štich bude za běsnění pykat až na podzim

Štich bude pykat až na startu příštího ročníku, protože Mladá Boleslav po porážce 1:6 vypadla a sezona pro ni skončila. Štich ve 34. minutě za stavu 0:5 nejdříve srazil u mantinelu zezadu útočníka Ivana Humla, za což dostal od sudích trest na pět minut a do konce utkání.

Disciplinární komise se zabývala i samotným zákrokem v souboji, do kterého Štich přijel jako třetí hráč, ale dodatečný trest za něj neudělila. "Zákrok nebyl veden ve vysoké nájezdové rychlosti, hráč se před ním neodrazil a v době střetu měl ruce u těla," vysvětlil Holý.

Štich ale neušel trestu za následné chování. Vyloučení ho rozčílilo natolik, že se místo přímé cesty do šatny vydal ještě k sudím. "Rozjel se směrem k hlavnímu rozhodčímu, přičemž fyzickému střetu zabránil pouze včasný a důsledný zákrok čárových rozhodčích. Pravidla ledního hokeje kvalifikují jako přestupek napadání rozhodčích již prokázaný pokus o fyzický střet," upozornil Holý.

Štichovi také přitížilo, že byl za poslední dva roky několikrát disciplinárně trestán. V této sezoně je to už jeho třetí trest. V listopadu byl za faul na plzeňského útočníka Ondřeje Kratěnu suspendován na pět utkání, v lednu za zákrok na Humla dostal trest na jeden zápas i pokutu ve výši 10 procent základního měsíčního platu.

Štich v utkání dostal celkem 55 trestných minut a cestou z ledu ještě vzteky rozmlátil hokejku o branku.