Sparta zadržela brněnskou lavinu. Zápas s Kometou otočila a slaví vítězství

Aktualizováno 21. 10. 2018 17:59
Sparta v zápase s Kometou rychle prohrávala 0:2, ale ještě v první třetině dokázala snížit a díky skvělé druhé části utkání otočila na konečných 4:2.
HC Sparta Praha - HC Kometa Brno, 12. kolo extraligy, radost
HC Sparta Praha - HC Kometa Brno, 12. kolo extraligy, radost | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Hokejisté Sparty díky dokonalému obratu zdolali ve 12. kole extraligy mistrovskou Kometu Brno 4:2 a připsali si čtvrtou výhru v řadě. Hosté naopak poprvé v sezoně vyšli ve dvou duelech za sebou bodově naprázdno. Teprve druhé vítězství Sparty z posledních devíti vzájemných duelů s Kometou sledovala v O2 areně nejvyšší návštěva této sezony extraligy 15.471 diváků.

Sparťané nastoupili k prvnímu z celkem šesti zápasů v sezoně k výročí 115 let založení klubu ve speciálních světle červených dresech. Návštěva na atraktivním souboji překonala dosavadní maximum sezony z duelu 5. kola z 29. září mezi Pardubicemi a Kometou, jež navštívilo 8788 fanoušků.

Už po 56 vteřinách putoval za nebezpečnu hru vysokou holí na trestnou lavici domácí Kudrna a Brňané přesilovku využili. Mikušův pokus tečoval Machovskému mezi betony Köhler. Stále ještě ve třetí minutě mohl vyrovnat Blaine, ale jeho střela z pravého kruhu zamířila do protější tyče, což si sudí Hribik s Šírem ještě prověřili u videorozhodčího.

Kometa odolala v osmé minutě při tlaku Sparty a vzápětí sama udeřila. Mueller rozjel brejk, po Holíkově přihrávce ještě neuspěl před brankou Zaťovič, ale nakonec akci dovršil z dorážky sám americký kanonýr, který byl na startu akce.

Za 58 sekund se radovali i Pražané. Za pravým kruhem vystřelil Delisle a přes stínícího Černocha překonal Vejmelku. Hosté se pak ubránili v oslabení a po návratu z trestné lavice ujel Mikuš, ale Machovský svůj tým podržel. Na druhé straně se Vejmelka poradil se střelami Kumstáta a Pšeničky.

Sparta se snažila tlačit za vyrovnáním, ale první větší šanci druhého dějství měl ve 28. minutě brněnský Dočekal. Machovský pak kryl i Muellerův pokus. Ve 32. minutě se dostal sám před Vejmelku Forman, jenže po blafáku do forhendu trefil pouze beton ležícího brněnského gólmana.

Za dvě minuty už se Sparta dočkala smazání ztráty. Smejkal po objetí branky bekhendem nahodil puk do brankoviště a Malec si jej nešťastně bruslí srazil za Vejmelku. V 37. minutě při Gulašiho trestu dovršil obrat Blain, který si na modré čáře chytře vytvořil ideální pozici a střelou zápěstím trefil pravý horní roh brněnské branky.

Pražané využili další početní výhodu při trestu Komety za příliš mnoho hráčů na ledě. Forman po narážečce s Pechem projel až před Vejmelku, předložil puk bekhendem lépe postavenému Kumstátovi, který nad Vejmelkovu lapačku zvýšil na 4:2.

V závěrečném dějství se Sparta ubránila při vyloučení Buchteleho a ve 48. minutě po kombinaci Komety kryl Machovský Holíkovo bekhendové zakončení. Na druhé straně řešil Buchtele únik nepřesnou zadovkou na Berana. Ten pak šel v 52. minutě pykat na trestnou lavici, ale hosté na Machovského už nevyzráli. Stav nezměnila ani závěrečná power play Komety.

Sedláček vychytal čisté konto

Hokejisté Zlína porazili Olomouc 4:0. Berani potřetí za sebou neztratili před svými diváky ani bod, Hanáci naopak poprvé ztratili po třech předchozích vystoupeních bez zakolísání. Dva góly dal útočník Pavel Sedláček, gólman Jakub Sedláček vychytal díky 37 úspěšným zákrokům svou první nulu sezony.

Hokejisté Třince ve 12. extraligovém kole porazili ve vyrovnaném duelu domácí Chomutov 3:2, a to díky přesilovkovému gólu z poslední minuty. Vítěznou trefu si připsal v čase 59:17 útočník Erik Hrňa, na jehož trefu už Piráti nedokázali odpovědět. Fin Masi Marjamäki se prosadil poprvé v dresu Chomutova a pomohl Pirátům k obratu z 0:1 na 2:1, třetí domácí výhry po sobě se ale Severočeši přesto nedočkali.

Hokejisté Plzně porazili ve 12. kole extraligy Litvínov 4:1 a připsali si třetí výhru po sobě. Hosté sice na západě Čech brzy vedli, ale střelecky aktivnější domácí dvěma trefami v prostřední části skóre otočili a v závěrečné třetině rozdíl ještě navýšili. Verva inkasovala dvakrát při vlastní přesilovce a počtvrté za sebou nebodovala. Indiány dnes táhli hráči čtvrtého útoku Jan Eberle s Petrem Strakou, první z nich přispěl dvěma góly a nahrávkou, druhý brankou a dvěma asistencemi.

Hokejisté Vítkovic porazili v dnešním utkání 12. kola extraligy Liberec 6:4 a přetrhli šňůru čtyř porážek. Gólem a dvěma přihrávkami se o to postarali Ondřej Roman se Šimonem Stránským, třikrát domácí skórovali v přesilovkách. Vítkovice poprvé v sezoně překročily hranici tří vstřelených gólů v jednom duelu, Liberec nebodoval po pěti utkáních za sebou. Také v dresu Bílých Tygrů byli dva tříbodový hráči: Libor Hudáček (1+2) a Marek Kvapil (0+3).

Hokejisté Mladé Boleslavi porazili v rámci 12. kola extraligy na domácím ledě Hradec Králové 4:1. Po prohrané první třetině zvládli Středočeši utkání otočit během 65 vteřin v druhé části hry. Hosté přišli i kvůli výhře Sparty nad Brnem (4:2) o průběžné první místo v tabulce nejvyšší české soutěže. Nový trenérský tým na domácí střídačce v čele s Miloslavem Hořavou tak slavil na třetí pokus nejen první bodový zisk, ale i výhru.

Hokejisté Karlových Varů porazili Pardubice na ledě Dynama vysoko 7:1 a vyhráli potřetí v řadě. Domácí naopak zaznamenali čtvrtou porážku bez bodového zisku za sebou. Energie trestala pardubické fauly; celkem v zápase využila tři přesilovky a už ve druhé třetině měla pohodlný pětibrankový náskok. Dynamo dokázalo jen snížit. Tři přihrávky na gól si připsal karlovarský útočník Petr Stloukal, dvěma góly se v hostujícím dresu blýskl další forvard Roman Vlach.

12. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Kometa Brno 4:2 (1:2, 3:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 10. Delisle (Smejkal, Tomáš Dvořák), 34. Smejkal, 37. Blain (P. Vrána), 38. Kumstát (Forman, Pech) - 3. Köhler (J. Mikuš, Štencel), 9. Mueller (Zaťovič, P. Holík). Rozhodčí: Hribik, Šír - Špůr, J. Ondráček. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:1. Diváci: 15.471.

Sparta Praha: Machovský - Piskáček, Tomáš Dvořák, Blain, Kalina, Delisle, Gregorc, T. Pavelka - Pšenička, Černoch, Smejkal - A. Kudrna, P. Vrána, Říčka - Forman, Pech, Kumstát - M. Beran, Sill, Buchtele. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

Brno: Vejmelka - O. Němec, Barinka, Štencel, Gulaši, J. Mikuš, Malec, Bartejs - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Köhler, L. Čermák, Kašpar - Mallet, J. Hruška, Plášek - R. Zohorna, Süss, Dočekal. Trenéři: L. Zábranský st., Horáček, Pokorný a Oslizlo.

PSG Berani Zlín - HC Olomouc 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 14. E. Kulda, 23. P. Sedláček (Freibergs), 36. Herman (Šlahař, Freibergs), 59. P. Sedláček. Rozhodčí: Roman Svoboda, Jeřábek - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 4235.

Zlín: J. Sedláček - Ferenc, Freibergs, Řezníček, Gazda, Nosek, Valenta, Padrnos - J. Ondráček, Fořt, Kubiš - Šlahař, Honejsek, Herman - Čachotský, Fryšara, E. Kulda - Popelka, P. Sedláček, Poletín. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík a Hrazdira.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Švrček, J. Galvas, Ondrušek, Dujsík, Jaroměřský, Staněk - V. Tomeček, J. Knotek, Laš - Irgl, Kolouch, Burian - J. Káňa, Nahodil, Strapáč - Skladaný, Ostřížek, Holec. Trenéři: Tomajko a Moták.

Piráti Chomutov - HC Oceláři Třinec 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 17. V. Růžička ml. (Flemming), 26. Marjamäki (J. Mrázek, Vantuch) - 6. Werek (Gernát, Polanský), 30. Chmielewski (Hrňa, Werek), 60. Hrňa (Krajíček, M. Růžička). Rozhodčí: M. Petružálek, Bejček - Gerát, Hynek. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:2. Diváci: 3497.

Chomutov: Š. Lukeš - Knot, Dietz, Valach, J. Mrázek, Buchtela, Štich, Flemming - Duda, V. Růžička ml., Tomica - T. Svoboda, Klhůfek, Sklenář - J. Stránský, Vantuch, Marjamäki - J. Havel, Huml, Koblasa. Trenéři: V. Růžička st., Martínek a J. Šťastný.

Třinec: Hrubec - Krajíček, Gernát, D. Musil, Galvinš, Adámek, M. Doudera - M. Růžička, Marcinko, Dravecký - Svačina, Polanský, Adamský - Hrňa, Werek, Roberts Bukarts - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala - Chmielewski. Trenéři: Varaďa, M. Zadina a Raszka.

BK Mladá Boleslav - Mountfield Hradec Králové 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 24. Vondrka (Pláněk, Klepiš), 25. Pacovský (M. Látal, Jan Hanzlík), 44. D. Šťastný (Klepiš, Skalický), 60. Pláněk (Vondrka, Skalický) - 14. Kukumberg (Piché). Rozhodčí: Pražák, Sýkora - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 5:8. Využití: 2:0. Diváci: 3186.

Mladá Boleslav: Krošelj - Jan Hanzlík, Kurka, Kotvan, Bernad, Voráček, Pláněk, Dlapa - Skalický, Klepiš, D. Šťastný - Pacovský, Knotek, Vondrka - Orsava, P. Musil, M. Látal - L. Pabiška, Najman, M. Procházka. Trenéři: M. Hořava, Rulík a Patera.

Hradec Králové: J. Pavelka - Linhart, Piché, Graňák, Cibulskis, Rosandič, F. Pavlík, Nedomlel - Rákos, Koukal, Paulovič - R. Pavlík, Cingel, Vincour - Dragoun, Bičevskis, Chalupa - Bezúch, Kukumberg, Vopelka. Trenéři: T. Martinec, Krátoška a P. Svoboda.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 34. Eberle (P. Straka), 38. D. Kindl (Jones, D. Frodl), 42. Eberle (P. Straka, Kodýtek), 46. P. Straka (Eberle) - 2. Trávníček (Gerhát). Rozhodčí: Pešina, Obadal - Ganger, Lederer. Vyloučení: 5:8, navíc J. Černý (Litvínov) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 6221.

Plzeň: D. Frodl - Jones, J. Kindl, Čerešňák, Kvasnička, Kaňák, Vráblík, Pulpán - Gulaš, Nedorost, Stach - Kratěna, Preisinger, Pour - V. Němec, Kracík, D. Kindl - Eberle, Kodýtek, P. Straka. Trenéři: Čihák a Jiří Hanzlík.

Litvínov: Janus - Hunkes, Baránek, Šesták, Suchánek, Romančík, Ščotka - Myšák, V. Hübl, F. Lukeš - J. Černý, Gerhát, Trávníček - Jánský, J. Petružálek, M. Hanzl - Jurčík, Válek, Jícha. Trenéři: Razým a Skuhrovec.

HC Vítkovice Ridera - Bílí Tygři Liberec 6:4 (0:0, 2:1, 4:3)

Branky a nahrávky: 26. D. Květoň (Š. Stránský, Šidlík), 33. Hrbas (Roman), 42. Roman (Lev), 42. P. Zdráhal (Š. Stránský, D. Květoň), 49. Tybor (Roman, Schleiss), 52. Š. Stránský (P. Zdráhal) - 38. L. Hudáček (M. Kvapil), 51. P. Jelínek (M. Kvapil, L. Hudáček), 52. Havlín (Lakatoš), 58. P. Jelínek (L. Hudáček, M. Kvapil). Rozhodčí: Kika, Mrkva - Gebauer, V. Hanzlík. Vyloučení: 4:6. Využití: 3:2. Diváci: 4539.

Vítkovice: Bartošák - Výtisk, D. Krenželok, Hrbas, Baranka, Šidlík, De la Rose - Dej, Lev, Schleiss - Tybor, Roman, D. Květoň - P. Zdráhal, Š. Stránský, Kucsera - Baláž, Pytlík, Szturc. Trenéři: Petr a Trnka.

Liberec: Will - Doherty, Šmíd, Kolmann, Derner, Havlín, Ševc - Valský, Redenbach, Lakatoš - Lenc, L. Hudáček, M. Kvapil - Ordoš, P. Jelínek, L. Krenželok - D. Špaček, Najman, Zachar.

HC Dynamo Pardubice - HC Energie Karlovy Vary 1:7 (0:2, 1:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 40. Dušek (Bubela, S. Treille) - 11. Roman Vlach (T. Mikúš), 19. Roman Vlach (Plutnar), 26. Šenkeřík (Flek), 33. Skuhravý (Stloukal), 34. Kohout (Lapšanský), 44. Lapšanský (Stloukal, Skuhravý), 48. Gríger (Stloukal). Rozhodčí: Hradil, Úlehla - Kis, Rampír. Vyloučení: 10:2, navíc Kacetl - Sičák oba 10 min. Využití: 1:3. Diváci: 7328.

Pardubice: Kacetl (33. Klouček) - Cardwell, Wishart, Čáslava, Hrabal, Miromanov, Holland, od 41. navíc Budík - Skokan, Marosz, Rolinek - P. Sýkora, Poulíček, Perret - Vondráček, Bubela, S. Treille - Mandát, Dušek, Kusý. Trenéři: Holaň, P. Marek a Janecký.

Karlovy Vary: F. Novotný - Šenkeřík, Plutnar, Podlipnik, Kovačevič, M. Rohan, Sičák, Šafář - Flek, Gríger, T. Rachůnek - O. Beránek, Roman Vlach, T. Mikúš - Gorčík, Skuhravý, Stloukal - Kohout, Balán, Lapšanský. Trenéři: Pešout a Mariška.