Sparta z krize nevybředla, padla i v Plzni. Ocelářské derby ovládly Vítkovice

2. 11. 2022 19:58
Trápící se hokejová Sparta v Plzni nedala ani gól a indiánům podlehla 0:4. Třinec prohrál ve Vítkovicích po samostatných nájezdech 1:2.
Pozice hlavního trenéra Sparty Pavla Patery je po další porážce ještě vratší.
Pozice hlavního trenéra Sparty Pavla Patery je po další porážce ještě vratší. | Foto: ČTK

Nedisciplinovaně hrající Sparťané navíc prohráli již šesté z posledních osmi zápasů a zřejmě se blíží vedením avizované změny na trenérských postech, či v hráčské sestavě.

Domácí přečkali aktivní nástup Sparty a naopak v 9. minutě musel gólman Kovář zasahovat proti šanci Blomstranda. Vzápětí se předvedl i jeho protějšek Pavlát, který dokázal vyrazit střelu Sobotky z dobré pozice. Indiáni hráli jednoduše a ve 12. minutě se díky šikovné Hrabíkově teči Baránkova nahození ujali vedení. Hosté prohrávali osobní souboje a přes technickou převahu už do přestávky zareagovat nedokázali.

Podívejte se na vítěznou trefu Plzně z první třetiny:

Prostřední část pokračovala ve vysokém tempu, nová posila domácích Holešinský ale z pravého kruhu netrefil branku. Na nápor Indiánů odpověděl ve 25. minutě Mikliš od modré čáry střelou pouze do pravé tyčky a naopak o tři minuty později ozdobil Blomstrand svůj průnik z levé strany trefou na 2:0.

Záhy mohl po akci Horáka odpovědět Buchtele, jenže zblízka trefil jen pravou tyčku odkryté branky. Po polovině utkání podrazil Moravčík nebezpečně zakončujícího Suchého a v následné početní výhodě vypálil bez přípravy Mertl v gólové pozici nad a Holešinský již při hře pět na pět orazítkoval svižným pokusem levou tyčku. Závěr druhé třetiny patřil Spartě, Pavlát si však poradil se samostatným únikem Řepíka a ve 39. minutě akrobaticky zneškodnil šanci Kempného.

V úvodu závěrečné dvacetiminutovky hosté ubránili oslabení a po vítězné bitce Mikliše proti Bittenovi se tlačili směrem dopředu. Jenže s tečí Sobotky si poradil Pavlát a poté Spartu srazila nedisciplinovanost. Dlouhou přesilovku pět na tři totiž ve 48. minutě zužitkoval střelou z pravého kruhu Rekonen.

První nulu v sezoně Pavlátovi nepokazil v 53. minutě ani zblízka zakončující Kempný a domácí již utkání i díky dalšímu vyloučením soupeřů dohráli v exhibičním tempu. Při sparťanské hře bez brankáře na konečných 4:0 upravil novic Holešinský.

Vítkovice tlak Třince ustály

Vítkovice ve středu zvítězily na ledě Třince 2:1 po samostatných nájezdech a zvítězily i v druhém derby v sezoně. Zápas rozhodl Peter Krieger, vedle něj se ale v rozstřelu prosadili i Roberts Bukarts s Dominikem Lakatošem a za domácí Marko Daňo. Ostravský klub prohrával od 5. minuty trefou Libora Hudáčka a ve druhé třetině vyrovnal Marek Kalus. Oceláři i přes porážku bodovali v desátém z posledních jedenácti utkání.

První gól vstřelil Hudáček, který si vyměnil puk s Jeřábkem a z pravého kruhu prostřelil Stezku. Po dobré kombinaci třetího útoku mohl zvýšit zblízka Hrehorčák, ale vítkovický brankář jej vychytal. Na druhé straně si největší příležitost vypracoval Krieger, v přečíslení dva na jednoho vzal zakončení na sebe, puk zatáhl do mezikruží, odkud minul Mazancovu branku.

Úvod prostřední části patřil domácím, šance ale nevyužili Voženílek a Marinčin. Vítkovice, které vstřelily v této sezoně nejvíce gólů, převzaly zhruba od poloviny zápasu iniciativu a z jedné situace vyrovnaly. Kalus zamířil přesně z levého kruhu k bližší tyči. Vzápětí Bukarts zblízka nepřelstil Mazance. Třinec se mohl opět ujmout vedení ve 39. minutě z přečíslení dva na jednoho, Kurovský ale nechal vyniknout Stezku.

Vítkovický gólman se vyznamenal i na začátku třetí třetiny, ve které zneškodnil šance Chmielewského a Romana. Hosté kontrovali z mezikruží Maroszem. První přesilovou hru dostali hosté v 51. minutě po zákroku, který vzbudil na ledě emoce. Voženílek totiž nestihl včas zabrzdit, narazil do Stezky a v rohu kluziště se poté pošťuchovaly pětky obou týmů.

Prodloužení už moc vzrušení nepřineslo, v největší šanci se ocitl domácí Jeřábek, ale v přečíslení dva na jednoho prováhal vhodný moment na přihrávku a ani nezakončil.

První gól padl v rozstřelu ve třetí sérii, Bukarts zamířil na lapačku Mazance a do stejné místa se trefil ve čtvrtém kole i Krieger. Daňo se prosadil v situaci, kdy musel dát, aby zápas pokračoval, ale vzápětí ukončil zápas Lakatoš. Oceláři tak prohráli i druhý rozstřel sezony, Vítkovice si zlepšily bilanci na 2:2.

17. kolo hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 12. Hrabík (Baránek, Zámorský), 28. Blomstrand (Suchý, Kaňák), 48. Rekonen (Hrabík), 58. Holešinský. Rozhodčí: Sýkora, Šindel - J. Svoboda, Zíka. Vyloučení: 0:7, navíc Bitten - Mikliš oba 5 min. Využití: 1:0. Diváci: 4397.

Sestavy:

Plzeň: Pavlát - Zámorský, Baránek, Kremláček, Kvasnička, Kaňák, Houdek - Holešinský, Kodýtek, Schleiss - Rekonen, Mertl, Blomstrand - Adamec, Malát, Hrabík - Bitten, F. Suchý, A. Dvořák. Trenér: Kořínek.

Sparta: Jakub Kovář - Moravčík, Krejčík, Mikliš, Kempný, M. Jandus, Němeček - Řepík, Sobotka, Konečný - D. Simon, R. Horák, Buchtele - Tomášek, D. Vitouch, E. Thorell - Hauser, G. Thorell, M. Vitouch. Trenér: Patera.

HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Ridera 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 5. L. Hudáček (J. Jeřábek) - 36. M. Kalus (Lindberg), rozhodující sam. nájezd Krieger. Rozhodčí: Hejduk, Mrkva - Rožánek, Synek. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 4661.

Sestavy:

Třinec: Mazanec - Marinčin, M. Doudera, J. Jeřábek, Čukste, Marian Adámek, Jaroměřský - M. Růžička, Miloš Roman, D. Voženílek - Daňo, L. Hudáček, Nestrašil - Hrňa, Hrehorčák, Chmielewski - Kurovský, Dravecký, Buček. Trenér: Moták.

Vítkovice: Stezka - Grman, D. Krenželok, Raskob, Koch, L. Kovář, Gewiese, J. Stehlík - R. Půček, Krieger, Roberts Bukarts - Lakatoš, Chlán, Fridrich - M. Kalus, Lindberg, Dej - Krejsa, Marosz, Lednický. Trenér: Holaň.