Sparta uspěla pod Hořavou poosmé za sebou, Karlovy Vary vyhrály v Brně

9. 12. 2022 20:47
Hokejisté Sparty zvítězili v utkání 27. kola extraligy v Mladá Boleslavi 2:1. Pražané tak vyhráli i v osmém vystoupení od nástupu kouče Miloslava Hořavy na střídačku, během povedené série neztratili ani bod. O jejich dnešním triumfu rozhodl za vyrovnaného stavu 1:1 ve 49. minutě útočník Vladimír Sobotka. Domácí naopak vyšli potřetí za sebou naprázdno.
Miloslav Hořava
Miloslav Hořava | Foto: Milan Kammermayer

Sparťané začali o poznání aktivněji. Ve druhé minutě se do dobré pozice k zakončení dostal Hauser, domácí gólman Krošelj byl však pozorný. Krátce nato měli Pražané k dispozici přesilovku po Lunterově faulu. Dlouho se jim nedařilo usadit v útočném pásmu, v závěru trestu slovenského útočníka však měli obrovské šance při bombách z první Buchtele a Konečný.

V páté minutě byl k vidění patrně jeden z nejlepších zákroků celé sezony. Krošeljovi poskočil kotouč na zádech a zdálo se, že se po nich také dokutálí nezadržitelně za brankovou čáru, slovinský gólman však máchl za svými zády instinktivně lapačkou a nelehkou situaci efektně vyřešil.

Žádné podobné kouzlo už ho však nemohlo zachránit v deváté minutě, když napřáhl Tomášek, parádní střílenou přihrávkou našel na brankovišti hlídkujícího Horáka a ten měl snadnou práci. Ve 12. minutě si Kovář nejprve poradil s Kousalovou ránou, ale na trestnou lavici musel vzápětí Němeček. V přesilovce domácích chyboval Moravčík a potrestal ho Lantoši, jenž tak ukončil dlouhé čekání Bruslařů na gól - 1:1.

Další možnost měl pak Horák, ale s vyrovnáním se aktivita přesunula na stranu domácích a ti byli čím dál nebezpečnější. Vyrovnaný stav se však nezměnil ani po Pýchově zakončení a Dvořáčkově vyloučení.

V úvodu druhé části pykal Štich, Konečný opět ztroskotal na Krošeljovi. Stejně dopadl i Aberg proti Kovářovi, když seděl na trestné lavici Polášek. Ve 31. minutě jeli domácí tři na jednoho, Najman však zakončil jen do Kováře. Lintuniemi pak zazvonil na brankovou konstrukci. Na konci 39. minuty pálil Kantner, Kovář však pohotově zareagoval a vytěsnil puk do bezpečí pravým betonem.

Ve třetím dějství zahrozil jako první Aberg, když se opřel z plné jízdy do puku, hostující branku však minul. Ve 45. minutě Konečný protečoval Miklišovu střelu nad, o chvilku později na druhé straně vychytal Kovář Lantošiho. Ve 49. minutě už byli Pražané znovu ve vedení. Se dvěma pokusy Buchteleho si Krošelj ještě poradil, se Sobotkovou dorážkou už nikoliv.

Sparta pak vcelku s přehledem držela těsný náskok. Už necelé tři minuty před koncem základní hrací doby sáhli Bruslaři ke hře bez gólmana. Kovář měl porci štěstí při odrazu puku od Najmana a následném závaru, ale na stavu 2:1 pro hosty už se nic nezměnilo.

Brno prohrálo s Vary

Hokejisté Karlových Varů vyhráli ve 27. kole extraligy na ledě Brna 3:2 a zabrali po dvou prohrách za sebou. Na tříbodovém zisku Západočechů se dvěma brankami podílel Ondřej Beránek. Energie poskočila na 10. místo, Kometa zůstala po sedmé prohře z posledních osmi zápasů na 7. pozici.

Hokejisté Plzně porazili ve 27. kole extraligy Olomouc 5:4 a připsali si šestou tříbodovou výhru za sebou. V divoké přestřelce plné obratů nakonec hosty srazily dvě branky domácích během 67 sekund třetí třetiny. Vítěznou trefu zaznamenal v 54. minutě kapitán Indiánů Jan Schleiss. Gólem a dvěma přihrávkami mu zdatně sekundoval Adrián Holešinský. Na druhé straně čtvrtou porážku Kohoutů venku v řadě neodvrátily ani dvě asistence Lukáše Nahodila.

27. kolo hokejové extraligy:

BK Mladá Boleslav - HC Sparta Praha 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Lantoši (O. Najman) - 9. R. Horák (Tomášek, E. Thorell), 49. Sobotka (Konečný, Buchtele). Rozhodčí: Veselý, Šindel - Kajínek, Zíka. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 3169.

Mladá Boleslav: Krošelj - Pláněk, Pýcha, Bernad, Jánošík, Lintuniemi, R. Jeřábek, Štich - Aberg, Lantoši, Štastný - P. Kousal, O. Najman, Kantner - J. Stránský, Fořt, Lunter - M. Beránek, Závora, Šmerha. Trenér: Čihák.

Sparta: Jakub Kovář - Polášek, Kempný, Moravčík, M. Jandus, Mikliš, Němeček, od 21. navíc Krutil - Tomášek, R. Horák, E. Thorell - Buchtele, Sobotka, Konečný - Hauser, D. Vitouch, Dvořáček - Safin, G. Thorell, M. Vitouch. Trenéři: Hořava a Wallson.

HC Škoda Plzeň - HC Olomouc 5:4 (1:1, 2:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 19. Pour (Zámorský, Schleiss), 22. Suchý (Holešinský), 40. Houdek (Holešinský), 53. Holešinský (Suchý, Malát), 54. Schleiss (Baránek, Pour) - 15. Řezníček (Plášek, Navrátil), 26. Kusko (Orsava, Nahodil), 28. Orsava (Nahodil, J. Káňa), 49. J. Knotek (J. Káňa, Bambula). Rozhodčí: A. Jeřábek, Vrba - Brejcha, Ondráček. Vyloučení: 1:3, navíc Holešinský - J. Káňa 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 3796.

Plzeň: Miroslav Svoboda - Zámorský, Baránek, Kaňák, Budík, Piskáček, Houdek - Pour, Kodýtek, Schleiss - Holešinský, Malát, Suchý - Rekonen, Mertl, M. Lang - Adamec, Bitten, A. Dvořák. Trenér: Kořínek.

Olomouc: Konrád - T. Černý, Ondrušek, Škůrek, Mareš, Řezníček, Švrček, Rašner - Bambula, J. Knotek, J. Káňa - Orsava, Nahodil, Kusko - Navrátil, Strapáč, Plášek - A. Rutar, Anděl, Olesz. Trenér: J. Tomajko.

HC Verva Litvínov - HC Vítkovice Ridera 5:3 (1:3, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Jurčík (Zygmunt, Havelka), 32. Fronk (Freibergs, Jaks), 34. D. Zeman (Estephan, P. Zdráhal), 53. Jaks (Š. Stránský), 60. Zygmunt (Havelka, D. Zeman) - 1. Raskob (Marosz, Lakatoš), 10. L. Krenželok (Raskob), 13. Koch (Marosz). Rozhodčí: Hribik, Květoň - J. Svoboda, Gerát. Vyloučení: 3:8. Využití: 1:1. Diváků: 3015.

Litvínov: Zajíček - D. Zeman, Zile, Strejček, Freibergs, Jaks, Demel, Šalda - Kudrna, M. Sukeľ, Hlava - P. Zdráhal, Estephan, Š. Stránský - Fronk, Gut, P. Straka - Zygmunt, Jurčík, Havelka. Trenér: Mlejnek.

Vítkovice: Klimeš - Koch, Raskob, Mikuš, Grman, Gewiese, J. Stehlík, L. Kovář - Lakatoš, Marosz, L. Krenželok - Mueller, Krieger, Roberts Bukarts - Fridrich, Dej, M. Kalus - Lednický, Bernovský, R. Půček. Trenér: Holaň.

HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 35. Flek (Zaťovič, Kučeřík), 46. Kollár (A. Zbořil, Holík) - 29. O. Beránek (Redlich, Jiskra), 50. Koffer (Gríger, T. Rachůnek), 53. O. Beránek (Jiskra). Rozhodčí: Ondráček, Šír - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. V oslabení 1:0. Diváci: 5012.

Brno: D. Furch - Ďaloga, Ščotka, Hrbas, Kučeřík, Holland, Gulaši, F. Němec - Horký, Holík, Flek - Koblížek, Strömberg, Kollár - Šalé, A. Zbořil, Zaťovič - Kratochvíl, Süss, Dufek. Trenér: Pešout.

Karlovy Vary: Habal - Půlpán, Huttula, Stříteský, Bartejs, Havlín, A. Rulík, Tureček - Koffer, Gríger, T. Rachůnek - Kohout, Černoch, Koblasa - O. Beránek, Jiskra, Redlich - M. Chalupa, Kružík, Kofroň. Trenér: Bruk.