Sparta se rvala o výhru, první krok však udělaly Vítkovice. Slaví i Boleslav

Aktualizováno 11. 3. 2019 21:32
Hokejisté Vítkovic i Mladé Boleslavi oslavili v domácím prostředí úspěšný vstup do předkola Generali play off hokejové Tipsport extraligy. Ostravané vyhráli nad pražskou Spartou 2:1 a Bruslařský klub zdolal Zlín 3:1. Série hrané na tři vítězství budou pokračovat na stejných místech v úterý.
Bitka v zápase předkola mezi Vítkovicemi a Spartou.
Bitka v zápase předkola mezi Vítkovicemi a Spartou. | Foto: ČTK

Přinejmenším v úvodu zápas ve Vítkovicích neměl až takový náboj, jak se na play off očekávalo. Ve spíše opatrné partii se jako první osmělovala Sparta: Blainův pokus v 10. minutě zneškodnil Bartošák, Pražané bez efektu sehráli dvě přesilovky a zblízka už puk přes Bartošáka nedokázal zvednout Dvořák.

Vítkovice na Machovského v první třetině vyslaly všehovšudy tři puky. Nejnebezpečnější byl ale ten, který mezi tyče nemířil: Stránský vypálil při hře pět na čtyři z první a jen o centimetry minul bránu.

Zápas rozproudila až rvačka Výtiska s Jarůškem v úvodu druhé části a kolem poloviny zápasu začaly přebírat aktivitu Vítkovice. Lev rozezvučel tyčku a v 31. minutě se k domácím přiklonilo štěstí, když Klimek ve snaze zblokovat Gumanovu ránu puk tečoval proti pohybu Machovského, a Vítkovice vedly.

Pražané se pak tlačili za vyrovnáním. Rousek se v 35. minutě dokázal uvolnit, ale zblízka už Bartošáka ošálit nedokázal. Chuť si však spravil v třetím dějství. V přesilové hře pět na čtyři tečoval před brankou Košťálkovu ránu a puk se Bartošákovi přes výstroj překulil za brankovou čáru.

Hosté mohli v třetí třetině skóre i otočit. Kudrna se po parádním pasu od Pecha řítil v 53. minutě osamocený na Bartošáka, který vyrážečkou zabránil nejhoršímu. A hned z protiútoku "vyplavala" před Tyborem vyražená střela od Romana a domácí útočník bekhendovým úderem do odkryté branky vstřelil vítězný gól.

Sparta už s výsledkem nic nesvedla. Dlouho se nedokázala vůbec usadit v útočném pásmu, Machovský tak přepustil místo šestému hráči až 38 sekund před koncem řádné doby. Jednu možnost ještě Pražané měli. Odražený puk zkoušel z úhlu umístit do brány Bukarts, ale trefil hůl protihráče Lva a to byl konec sparťanských nadějí.

HC Vítkovice Ridera - HC Sparta Praha 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 31. Guman, 53. Tybor (O. Roman) - 47. Rousek (Košťálek, Blain). Rozhodčí: Hodek, Kika - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 7:7, navíc Výtisk - Jarůšek oba 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 5739. Stav série: 1:0.

Vítkovice: Bartošák - Trška, Hrabal, J. Mrázek, Výtisk, D. Krenželok, Šidlík, od 21. navíc T. Černý - Dej, Lev, Olesz - Tybor, O. Roman, D. Květoň - Guman, Poletín, Szturc - Schleiss, Š. Stránský, Kucsera. Trenéři: Petr a Trnka.

Sparta: Machovský - Blain, Kalina, T. Pavelka, Piskáček, Košťálek, Tomáš Dvořák, T. Voráček - Černoch, Sill, Smejkal - Roberts Bukarts, J. Hlinka, Klimek - A. Kudrna, Pech, Jarůšek - Rousek, Kevin Klíma, M. Beran. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

BK Mladá Boleslav - PSG Berani Zlín 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 15. Žejdl (Pacovský, Kotvan), 31. Žejdl (Pacovský, Kotvan), 47. Žejdl (R. Zohorna, D. Šťastný) - 60. Freibergs. Rozhodčí: Hribik, Bejček - Kis, D. Klouček. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. Diváci: 3721. Stav série: 1:0.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Pláněk, Bernad, Kovačevič, Kotvan, Kurka, Němeček, Dlapa - Pacovský, Klepiš, Skalický - D. Šťastný, Žejdl, L. Pabiška - M. Látal, P. Musil, R. Zohorna - P. Kousal, Najman, Flynn. Trenéři: M. Hořava st., Rulík a Patera.

Zlín: Kašík - D. Nosek, Freibergs, Ferenc, Valenta, Gazda, M. Novotný, M. Zbořil - J. Ondráček, Fořt, Kubiš - Šlahař, Honejsek, Herman - Okál, P. Sedláček, Dufek - L. Krejčík, Popelka, E. Kulda. Trenéři: Robert Svoboda, Martin Hamrlík a R. Hrazdira.