Sparta potřetí v řadě nebodovala, doma inkasovala od posledního Litvínova šest branek

Aktualizováno 10. 12. 2017 23:23
Hokejisté Sparty prohráli v extralize potřetí za sebou, s Litvínovem doma prohráli 3:6. Chomutov zdolal Jihlavu a po třinácti utkáních získal všechny tři body. Olomouc nechala Liberec za hranou předkola, Mladá Boleslav porazila v prodloužení Pardubice a Hradec Králové rozstřílel Plzeň.
Ani dva body Zbyňka Michálka (na snímku) nestačily sparťanům na výhru nad Litvínovem. | Foto: ČTK

Praha - Hokejisté Litvínova zvítězili v 30. kole extraligy na ledě Sparty 6:3 a ukončili sérii čtyř porážek. Piráti z Chomutova získali tři body po 49 dnech, na domácím ledě porazili Jihlavu 4:2. Na pozice zajišťující předkolo se stále nemůže propracovat Liberec, který prohrál v Olomouci 4:1. Mladá Boleslav přehrála Pardubice po prodloužení a Hradec Králové rozdrtil plzeňského lídra tabulky 6:0.

Sparta setrvává v nejistotě

Sparťané o své výhře rozhodli zejména v přesilových hrách, ve kterých se prosadili třikrát. Dva góly vstřelil František Lukeš. Pražané, kteří dnes dvakrát inkasovali při power play, si před reprezentační přestávkou připsali třetí nezdar.

Sparta začala aktivně a litvínovský brankář Petrásek si připisoval jeden zákrok za druhým. Složité situace však řešit nemusel. Poprvé kapituloval ve 12. minutě, kdy jej bezprostředně po buly prostřelil obránce Michálek. Jednalo se o 16. střelecký pokus sparťanů.

Z vedení se však domácí radovali jen chvíli. O minutu později byl vyloučen Říčka a Litvínov první přesilovou hru bleskově využil. Honzíka překonal již po pěti sekundách výhody Sörvik. Úroveň hry následně opadla a bylo jasně vidět, že oba týmy mají do ideální pohody daleko.

Severočechům se ale dařily přesilovky a dokázali potrestat i druhý faul domácích. Hunkesovu střelu ještě Honzík vyrazil, ale o několik sekund později tečoval pokus stejného obránce Lukeš a hosté vedli.

I Pražanům k dalšímu gólu pomohly početní výhody. Vyloučení Guly a Kubáta sice nevyužili, ale když se na trestné lavici sešli Sklenička a Trávníček, dokázal Pech vyrovnat. Jeho trefu však musel potvrdit videorozhodčí, podle kterého Petrásek zastavil puk až za brankovou čárou.

Následně sice Verva poprvé nevyužila přesilovku, ve 45. minutě se přesto hosté dostali opět do vedení. Honzíka překonal z ideální pozice mezi kruhy Vandas. Ve 49. minutě byl vyloučen za faul v útočném pásmu Jarůšek a Lukeš svým druhým gólem přiblížil hosty k výhře.

Sparta při Lukešově vyloučení odvolala brankáře, místo snížení ale sama inkasovala. Na Gerhátův gól sice bleskově v pokračující výhodě odpověděl Říčka, drama se ale nekonalo. Při další power play se prosadil Trávníček, Litvínov tak po čtyřech prohrách uspěl na ledě O2 areny.

Piráti si po 49 dnech sáhli na tři body

Piráti přerušili sérii čtyř proher, tříbodový zisk si připsali poprvé od 22. října a po třinácti utkáních. Prvními zásahy v sezoně přispěli k výhře 4:2 nad Jihlavou bek Stanislav Dietz a útočník Nicolas Hlava. Chomutov tak odskočil právě poslední Jihlavě na rozdíl čtyř bodů.

"Jsme - nebo tedy byli jsme - pod dekou. Doufám, že proti Jihlavě jsme si ukázali, že hokej hrát umíme a budeme stejně pokračovat. Musíme pořád bojovat," zdůraznil osmadvacetiletý útočník Vladimír Růžička.

Olomouc vedla proti Bílým Tygrům už ve 14. minutě už 2:0 a nakonec je porazila i podruhé v sezoně o tři góly. Hanáci bodovali posedmé z posledních devíti utkání, ale poprvé za toto období získali všechny tři body. Severočeši naproti tomu vyšli počtvrté z posledních šesti vystoupení naprázdno a během této série získali jen čtyři body.

Definitivně rozhodla branka na 3:1, co ji dal Vilda Burian, pak se kluci uklidnili a dotáhli to k vítěznému konci. Nebyli jsme dnes lepší, o to více nás těší, že máme tři body," pochvaloval si domácí kouč Zdeněk Venera.

Mladá Boleslav od poloviny utkání proti Pardubicím vedla, přesto musela nakonec zápas zachraňovat v čase 59:54, kdy vyrovnal obránce Oldrich Kotvan. Ve čtvrté minutě prodloužení pak rozhodl útočník Radan Lenc.

Pardubice byly bojovný soupeř, ale k nám se nakonec přiklonilo štěstí. My jsme do konce věřili, že za tvrdou práci přijde odměna. Dva body jsou pro nás skvělé," uvedl asistent domácího kouče Viktor Ujčík.

30. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Verva Litvínov 3:6 (1:1, 1:1, 1:4)

Branky a nahrávky: 13. Z. Michálek (Kudrna, Pech), 38. Pech (J. Hlinka, Z. Michálek), 58. Říčka (Piskáček) - 14. Sörvik (J. Černý, Ihnacak), 25. F. Lukeš (V. Hübl, Hunkes), 45. Vandas (J. Černý), 50. F. Lukeš (V. Hübl, Hunkes), 58. Gerhát, 59. Trávníček. Rozhodčí: Hejduk, M. Sýkora - Jindra, Zíka. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 8597.

Sestavy:

Sparta: Honzík - Z. Michálek, Piskáček, Kalina, Mikuš, T. Dvořák, Švrček, Nedomlel - Jarůšek, P. Vrána, Říčka - Kudrna, Pech, Smejkal - Forman, J. Hlinka, Reichenberg - Uher, Klimek, Kumstát. Trenéři: F. Výborný a J. Nedvěd.

Litvínov: Petrásek - Hunkes, Kubát, Baránek, Sörvik, Gula, Z. Sklenička, od 41. navíc L. Doudera - Gerhát, V. Hübl, F. Lukeš - Vandas, Ihnacak, J. Černý - Jánský, M. Hanzl, Trávníček - Jurčík, Válek, Matoušek. Trenéři: Rulík a D. Stránský.

Piráti Chomutov - HC Dukla Jihlava 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 23. Dietz (Flemming), 36. Hlava (A. Dlouhý, Šťovíček), 42. V. Růžička ml. (Grman, Valach), 59. Huml (Vondrka) - 36. Žálčík (Bryhnisveen, Anděl), 58. Jiránek (R. Hubáček, Čachotský). Rozhodčí: Šír, M. Petružálek - Zavřel, Klouček. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. Diváci: 3415.

Sestavy:

Chomutov: J. Laco - Flemming, Dietz, Valach, Grman, Slovák, Dlapa, L. Chalupa - Vondrka, Huml, Poletín - Tomeček, V. Růžička ml., Sklenář - Lauko, Chlouba, Koblasa - Hlava, Šťovíček, A. Dlouhý. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Jihlava: Volden - De la Rose, Suchánek, Ulrych, D. Kajínek, Bryhnisveen, Šidlík, Váňa - Rys, Skořepa, Jiránek - Čachotský, A. Zeman, Dostálek - Žálčík, M. Hlinka, Anděl - Diviš, R. Hubáček, Seman. Trenéři: Vlk a F. Zeman.

HC Olomouc - Bílí Tygři Liberec 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 7. Skladaný (Burian, Staněk), 14. Laš (Vyrůbalík, Eberle), 52. Burian (Roman Vlach, Skladaný), 60. J. Káňa (Eberle) - 43. Lakatoš (P. Jelínek, L. Krenželok). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Ganger, V. Hanzlík. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:0. Diváci: 4008.

Sestavy:

Olomouc: Konrád - Jaroměřský, Vyrůbalík, Houdek, Ondrušek, J. Galvas, Staněk - Eberle, J. Káňa, Laš - Skladaný, Roman Vlach, Burian - Ostřížek, Mráz, Strapáč - Holec, Macuh, Jergl. Trenéři: Venera, Tomajko a Moták.

Liberec: Janus - Pyrochta, Ševc, Janošík, Šmíd, Kolmann, Derner - Bulíř, P. Jelínek, Kvapil - Bakoš, Redenbach, L. Krenželok - J. Stránský, Bližňák, Jašek - Lakatoš, D. Špaček, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

BK Mladá Boleslav - HC Dynamo Pardubice 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 31. Urban (Kurka, V. Němec), 60. Kotvan (Pacovský), 64. Lenc (Němeček, V. Němec) - 40. Marosz (Rolinek, Trončinský), 46. P. Sýkora (Rolinek, Marosz). Rozhodčí: Hribik, Pražák - D. Jelínek, Komárek. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci: 3094.

Sestavy:

Mladá Boleslav: J. Růžička - J. Hanzlík, Kurka, Němeček, Eminger, Kotvan, Říha - Pacovský, Žejdl, Orsava - Lenc, P. Musil, L. Pabiška - M. Procházka, P. Holík, Urban - T. Knotek, V. Němec, Volf. Trenéři: Kýhos, Ujčík a Žabka.

Pardubice: Kacetl - Cardwell, Wishart, Ščotka, Trončinský, Mojžíš, Čáslava, Holland - Rolinek, Marosz, P. Sýkora - S. Treille, Bojko, Perret - J. Sýkora, M. Beran, Dušek - M. Kaut, Poulíček, Vondráček. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.

Mountfield Hradec Králové - HC Škoda Plzeň 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 8. Smoleňák (Pláněk, Jaroslav Bednář), 19. Jaroslav Bednář (Cibulskis, Červený), 30. Berger (Köhler, Cibulskis), 44. Červený (Pláněk, M. Látal), 53. Červený (Koukal), 59. Cibulskis (Džerinš, Kukumberg). Rozhodčí: Fatejev (Rus.), Kubičík - J. Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 4849.

Sestavy:

Hradec Králové: Rybár - Pláněk, Vydarený, Cibulskis, Gregorc, Zámorský, Graňák, F. Pavlík - Köhler, Dragoun, Berger - Jaroslav Bednář, Džerinš, Smoleňák - M. Látal, Koukal, Červený - R. Pavlík, Kukumberg, Cingel. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

Plzeň: M. Svoboda - Jones, D. Sklenička, Kaňák, Moravčík, Čerešňák, Kvasnička - D. Kindl, Mertl, Schleiss - Indrák, Kracík, Stach - M. Chalupa, Kratěna, P. Straka - Hollweg, Preisinger, Kantner. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Čihák a Jiří Hanzlík.