Sparta porazila pod širým nebem Litvínov, vítězný gól dal Rousek

4. 1. 2020 22:39
Hokejisté Sparty porazili v předehrávce 45. kola extraligy pod širým nebem na fotbalovém stadionu v Drážďanech Litvínov 3:2.
Sparťanská radost v zápase s Litvínovem
Sparťanská radost v zápase s Litvínovem | Foto: ČTK

Čtvrtý extraligový duel pod otevřenou oblohou stanovil s návštěvou 32 009 diváků nový rekord soutěže. Předchozím maximem bylo 21 500 diváků, kteří před čtyřmi lety přišli na zápas Brna se Spartou. Pražané si díky výhře upevnili vedení v tabulce, jíž vévodí o čtyři body před Libercem.

Obavy z nevlídného počasí vzaly pro večerní duel za své. Zatímco předchozí duel v aréně uprostřed hrací plochy fotbalistů Dynama mezi domácími Drážďany a Lausitzerem se hrál za vytrvalého deště, české týmy už s touto překážkou bojovat nemusely.

V předchozím vzájemném souboji 30. prosince v O2 areně padlo 12 branek, nyní se ale v první třetině na gól čekalo marně. Po úvodní oboustranně opatrné desetiminutovce měl první větší šanci Lukeš, ale brankář Sparty Machovský jeho pokus vytěsnil.

Pak se na chvilku uvolnila ofenzivní stavidla a na obou stranách bylo k vidění několik přečíslení. Velmi slibně vypadalo především to v podání dvojice reprezentačních útočníků Řepíka se zakončujícím Tomáškem, ale Janus jim sebral radost dobrým zákrokem.

Stejně si dobře si vedl zkraje druhé části, když Košťálek zakončil další přečíslení dvou na jednoho. Ve 24. minutě si ale sparťanský bek spravil chuť, když otevřel skóre. Na začátku 32. minuty mohl zvýšit Forman, jenže Janus byl proti.

O chvilku později jel sám na Machovského zapomenutý Jarůšek. Sparťanského gólmana přelstil povedeným manévrem, jenže blafák do forhendu zakončil jen do tyče. Následoval tlak Litvínova, který korunoval nekompromisní bombou a vyrovnáním Ščotka.

V úvodu třetího dějství se zaskvěl pěknou akcí Tomášek, zakončil ji ale střelou pouze do Januse. Na druhé straně měl velkou možnost Kudla, i Machovský byl ale ve střehu. V 47. minutě vrátil Pražanům vedení pohotově dorážející Růžička. O dvě minuty později Rousek zvýšil, když z prostoru mezi kruhy parádně zavěsil pod horní tyčku.

Pojistku v následné přesilovce měl na holi Smejkal, sám proti Janusovi ale neuspěl. Jen kousek od druhé dnešní trefy byl pak Růžička, jehož pokus z kruhu zastavila na konci 52. minuty branková konstrukce.

V 55. minutě vrátil Severočechy do zápasu využitou přesilovkou Jarůšek, který byl v pravý čas na pravém místě a zblízka snadno dorazil puk do odkryté branky. V čase 58:16 sáhla litvínovská střídačka k oddechovému času a následně také ke hře bez gólmana, na vyrovnání už ale "domácí" nedosáhli.

HC Verva Litvínov - HC Sparta Praha 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 37. Ščotka (Mahbod), 55. Jarůšek (Kašpar, T. Pavelka) - 24. Košťálek (Tomášek, Řepík), 47. V. Růžička (Polášek, A. Kudrna), 49. Rousek (A. Kudrna). Rozhodčí: Hodek, Šír - Tošenovjan, Jelínek. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. Diváci: 32.009.

Litvínov: Janus - Jánošík, Ščotka, Kudla, T. Pavelka, J. Říha, Baránek, Kubát - Mahbod, M. Hanzl, Jarůšek - Petružálek, V. Hübl, F. Lukeš - L. Kašpar, Gerhát, Hedberg - Jurčík, Válek, Trávníček. Trenér: Kýhos.

Sparta: Machovský - Tomáš Dvořák, Košťálek, Piskáček, Polášek, Blain, Kalina, Poizl - Řepík, Tomášek, Smejkal - Rousek, V. Růžička, A. Kudrna - Forman, Pech, Říčka - Dvořáček, Sukeľ, D. Vitouch. Trenér: Krupp.