Motor po hattricku Gulaše vede extraligu. Mueller vystřílel druhou výhru Vítkovicím

Aktualizováno 18. 9. 2022 20:39
Hokejisté Českých Budějovic porazili v utkání 2. kola extraligy brněnskou Kometu 6:2 a zůstávají stoprocentní. Milan Gulaš nastřílel v zápase hattrick. Maximální počet šesti bodů mají po dvou zápasech i Vítkovice, které přehrály Plzeň 4:2. Americký střelec Peter Mueller znovu dvakrát skóroval.
Radost Milana Gulaše.
Radost Milana Gulaše. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

České Budějovice jsou v čele soutěže zásluhou nejlepšího skóre. Vedle hattricku Milana Gulaše se na drtivé výhře nad Kometou podílel třemi asistencemi Lukáš Pech.

První velkou šanci měl již ve 3. minutě domácí Pech. Využil chybu hostí, ale sólový únik na Čiliaka zblízka nezakončil. Hosté mohli zahrozit při Gulašově vyloučení, skóre ale otevřel až ve 12. minutě junior Šalé, kterého našel křížnou přihrávkou Zbořil.

Motor srovnal za necelou minutu. Valský si počíhal na útočné modré čáře na přesný pas od Hanzla a sólový nájezd završil úspěšným bekhendem. Další příležitosti nevyužili Doležal i brněnský Šalé. Necelou půlminutu před sirénou vymyslel Pech báječnou přihrávku na Přikryla, jenž střelou z pravého kruhu otočil stav.

Do druhé části vstoupili oba soupeři několika zajímavými šancemi. Ze strany Komety zahrozili Flek a Strömberg, z domácích se zkoušeli prosadit Karabáček a Dzierkals. Budějovičtí následně ubránili dvě po sobě jdoucí oslabení.

Po strkanici za Čiliakovou brankou poté získali početní výhodu, kterou zužitkoval kapitán Gulaš přesnou ranou z místa nad levým kruhem po přihrávce Šenkeříka od modré čáry. Jihočeskou euforii z dvougólového vedení brzy zchladil po rychlé akci Horký, jehož zamýšlenou přihrávku z levé strany nechtěně srazil do vlastní branky obránce Hovorka.

V úvodu třetí třetiny se rozjel po pravé straně Gulaš, jeho bombu Čiliak pouze vyrazil a vracející se obránce Fajmon nešťastně přesměroval puk za brankovou čáru. Hosté se nutili do tlaku, ale ve 47. minutě trestuhodně nevyužili riskantní výlet Hrachoviny k zadnímu mantinelu.

Kometa v závěru zvýšila úsilí, současně i přitvrdila. Velkou šanci zblízka neproměnil Kollár, na protějším konci se pokoušel o završení hattricku Gulaš. To se mu povedlo bombou z levého kruhu při přesilovce, kterou Motoru nabídl Holland zbytečným krosčekem na Vráblíka. Vítězství potvrdil 11 vteřin před třetí sirénou agilní Valský.

Bez ztráty zatím i Vítkovice a Olomouc

Při výhře Vítkovic 4:2 proti Plzni skórovala stejně jako v prvním kole dvakrát letní americká posila Ostravanů Peter Mueller. Škoda naopak nedokázala bodovat ani ve druhém utkání.

Nová elitní řada Vítkovic započala i domácí extraligovou premiéru velkolepě. Hosté darovali hned po startu soupeři přesilovku pět na tři, kterou v osmé minutě po pasu Kriegera dělovkou bez přípravy záhy zužitkoval Mueller.

Dvojice "ostravských" Američanů byla takřka u všeho podstatného. Také v úvodu druhé části vynesla jejich spolupráce domácím další gólovou možnost, ale Mueller nezakončil přesně.

Prosadil se až z nenápadné situace Koch, který od modré čáry nahodil v 31. minutě kotouč na branku a Svoboda přes zakrytý výhled nedokázal včas reagovat.

Plzeň se ale rychle vrátila do utkání a po podobné situaci v přesilové hře Kodýtkův pokus prošel Stezkovi pod rukou do sítě.

Jednašedesát sekund před závěrem druhé části se Vítkovicím povedlo otupit snahu hostů třetím zásahem, o který se postaral Lindberg a opět chytře využil zhoršeného výhledu plzeňského gólmana Svobody.

Když ihned po začátku třetí části znovu zaúřadovala dvojice Krieger - Mueller, jenž švihem zaznamenal čtvrtý gól, bylo zjevné, že Vítkovice míří za druhým vítězstvím. Plzeň zásluhou Kaňáka už jen snížila.

Olomouc zdolala Mladou Boleslav 2:1 a navázala na výhru z Plzně. Hanáci se ve druhé třetině domácího utkání dostali do dvoubrankového vedení. Poprvé v nejvyšší soutěži skóroval junior Matouš Menšík a poté se trefil Pavel Musil. Bruslaři snížili deset minut před koncem po přesilovkovém gólu Jana Stránského. Olomouc se v tabulce posunula na třetí místo, Středočeši se dělí o osmou pozici.

První vítězství Sparty, šlágr pro Pardubice

Hokejisté Sparty při domácí premiéře porazili Litvínov 3:0. Vítězný gól Pražanů při domácí premiéře v nové sezoně dal v polovině třetí třetiny během přesilové hry obránce Adam Polášek. Útočník Daniel Přibyl si připsal tři body za branku a dvě asistence. Své první čisté konto vychytal při druhém startu po návratu do nejvyšší domácí soutěže brankář Jakub Kovář.

Pardubice udolaly mistrovský Třinec 4:3 v prodloužení a podruhé za sebou získaly dva body. V pátek vyhrály v prodloužení i na ledě Kladna. Dnešní utkání rozhodl v 62. minutě obránce Tomáš Dvořák.

Třinec v utkání třikrát vedl, jenže Východočeši dokázali před devítitisícovou návštěvou vždy srovnat a pak udeřili v prodloužení. Dvakrát se v utkání prosadil pardubický útočník Adam Musil. Oceláři tak i nadále čekají na premiérovou výhru v nové sezoně.

Hradec Králové vyhrál v Karlových Varech 3:2 a potvrdil, že se mu na ledě Energie daří. Uspěl zde popáté za sebou. Dvěma góly a asistencí se na tom podílel kanadský útočník Christophe Lalancette. Západočeši prohráli i druhý duel v sezoně a nový trenér David Bruk tak čeká na premiérovou výhru na střídačce Západočechů.

Liberec otočil na domácím ledě zápas s Kladnem z 1:3 na 4:3 po samostatných nájezdech a po páteční výhře z Hradce tak zvítězil i ve druhém utkání v nové sezoně. Naopak Rytíři stejně jako v pátek s Pardubicemi ztratili dobře rozehraný zápas, ve kterém vedli o dvě branky a berou pouze bod. Na straně domácích se dvěma góly proti svému mateřskému týmu blýsknul Michael Frolík, za hosty se dvakrát střelecky prosadil Matěj Beran.

2. kolo hokejové extraligy:

HC Motor České Budějovice - HC Kometa Brno 6:2 (2:1, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 13. Valský (M. Hanzl), 20. Přikryl (Pech, Vráblík), 35. Gulaš (Šenkeřík, Pech), 43. Gulaš, 56. Gulaš (Hanzl, Pech), 60. Valský (Hovorka, Strnad)- 12. Šalé (A. Zbořil, Strömberg), 36. Horký. Rozhodčí: Pražák, Ondráček - Hnát, Brejcha. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. Diváci: 6102.

České Budějovice: Hrachovina - Vráblík, Štencel, Kachyňa, Šenkeřík, Hovorka, Bindulis, Doudera - Gulaš, Pech, Přikryl - Doležal, Koláček, Tomeček - Valský, Toman, Strnad - Karabáček, M. Hanzl, Dzierkals. Trenér Modrý.

Brno: Čiliak - Ščotka, Holland, Ďaloga, Kučeřík, Fajmon, Gulaši - Horký, Holík, Zaťovič - Flek, Strömberg, Koblížek - Kollár, A. Zbořil, Šalé - Vincour, Kratochvíl, Süss. Trenér Pešout.

HC Vítkovice Ridera - HC Škoda Plzeň 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Mueller (Krieger, Marosz), 31. Koch (Chlán, Lednický), 39. Lindberg, 41. Mueller (Krieger) - 32. Kodýtek (Rekonen, Kaňák), 46. Kaňák (Suchý, Hrabík). Rozhodčí: Hradil, Šír - Lederer, Synek. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. Diváci: 6409.

Vítkovice: Stezka - Grman, Mikuš, J. Stehlík, Gewiese, Raskob, Koch - Mueller, Krieger, Roberts Bukarts - Lakatoš, Marosz, L. Krenželok - Bernovský, Lindberg, Fridrich - Lednický, Chlán, Dej. Trenér: Holaň.

Plzeň: M. Svoboda - Zámorský, Piskáček, Houdek, Kaňák, Baránek, Budík, Kvasnička - Schleiss, Mertl, Meyer - Rekonen, Suchý, Hrabík - Sedlák, Kodýtek, Blomstrand - A. Dvořák, Bitten, Lang. Trenér: Baďouček a Říha.

HC Olomouc - BK Mladá Boleslav 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 24. Menšík (Dujsík, Olesz), 29. P. Musil (Klimek, Olesz) - 50. J. Stránský. Rozhodčí: A. Jeřábek, Obadal - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 8:9. Využití: 0:1. Diváci: 3893.

Olomouc: Konrád - Černý, Ondrušek, Škůrek, Rašner, Švrček, Řezníček, Dujsík - Orsava, Menšík, J. Káňa - P. Musil, Nahodil, Klimek - Bambula, J. Knotek, Kunc - Kucsera, Navrátil, Olesz. Trenér: Tomajko.

Mladá Boleslav: Novotný - Pláněk, Pýcha, Lintuniemi, Jánošík, Stříteský, R. Jeřábek, Štich - Šťastný, Lantoši, Šmerha - P. Kousal, O. Najman, Aberg - J. Stránský, Fořt, Lunter - Eberle, Bičevskis, M. Beránek. Trenér: Čihák.

HC Sparta Praha - HC Verva Litvínov 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 51. Polášek (Přibyl), 53. Přibyl (Dvořáček), 56. M. Vitouch (Přibyl). Rozhodčí: Veselý, Šindel - Zíka, Šimánek. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 8214.

Sparta: Jakub Kovář - Krejčík, Graňák, Jurčina, Polášek, M. Jandus, Němeček, Mikliš - Řepík, R. Horák, D. Simon - Tomášek, G. Thorell, E. Thorell - D. Kaše, Konečný, Forman - Přibyl, M. Vitouch, Dvořáček. Trenér: Patera.

Litvínov: Zajíček - Jaks, Zile, Freibergs, Šalda, Strejček, Demel, D. Zeman - P. Zdráhal, Estephan, Kudrna - Abdul, Š. Stránský, P. Straka - Hlava, M. Sukeľ, Chalupa - Helt, Gut, Zygmunt. Trenér: V. Růžička.

HC Dynamo Pardubice - HC Oceláři Třinec 4:3 v prodl. (2:2, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 6. A. Musil (Říčka, Košťálek), ), 18. Čerešňák (Radil, T. Zohorna), 47. A. Musil (Košťálek, Čerešňák), 62. T. Dvořák (Paulovič) - 5. Daňo (Marinčin, Marcinko), 13. Marcinko (Nestrašil, M. Růžička), 40. Hrehorčák (Chmielewski, M. Doudera). Rozhodčí: Hribik, Vrba - Kis, Lučan. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:2. Diváci: 9085.

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Hrádek, Vála - Hyka, T. Zohorna, Radil - A. Musil, R. Kousal, Říčka - Rohlík, Poulíček, Paulovič - Urban, Rákos, Koffer. Trenér: Rulík.

Třinec: Mazanec - Marinčin, M. Doudera, Adámek, Čukste, Ročák, J. Jeřábek - M. Růžička, Marcinko, Daňo - Nestrašil, Hudáček, D. Voženílek - Hrehorčák, M. Roman, Chmielewski - Svačina, Lyszczarczyk, Dravecký. Trenér: Moták.

HC Energie Karlovy Vary - Mountfield Hradec Králové 2:3 (0:1, 2:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 31. Redlich (Jiskra), 38. Černoch (Kohout, Koblasa) - 3. Lalancette (Smoleňák, Ščerbak), 33. Smoleňák (Lev, Lalancette), 36. Lalancette (Ščerbak, McCormack). Rozhodčí: M. Sýkora, Micka - Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:5, navíc Koblasa - F. Pavlík oba 5 min. Využití: 0:1. Diváci: 3582.

Karlovy Vary: Lukeš - Plutnar, Bartejs, Dlapa, Bernad, Pulpán, Havlín, Rohan - Hladonik, Gríger, Rachůnek - Kohout, Černoch, Koblasa - Kofroň, Baláž, O. Beránek - Vondráček, Jiskra, Redlich. Trenér: Bruk.

Hradec Králové: J. Růžička - Blain, Kalina, F. Pavlík, Pilař, McCormack, Nedomlel, Jank - Jergl, Kevin Klima, Okuliar - Lev, Cingel, Štohanzl - Ščerbak, Lalancette, Smoleňák - Kelly Klima, Zachar, R. Pavlík. Trenér: T. Martinec.

Bílí Tygři Liberec - Rytíři Kladno 4:3 po sam. náj. (0:1, 1:2, 2:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Frolík (Filippi), 42. Vitásek (A. Najman, Balinskis), 45. Frolík (Filippi), rozhodující nájezd Birner - 13. Beran (Zikmund, Indrák), 37. Procházka (Michnáč), 39. Beran. Rozhodčí: Horák, Kika - Kajínek, Axman. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. Diváci: 5892.

Liberec: Kváča - Melancon, Balinskis, Rosandič, Derner, J. Dvořák, Vitásek, Aubrecht - Faško-Rudáš, Bulíř, Birner - Frolík, Filippi, Ordoš - Flynn, Jelínek, Vlach - A. Najman, Šír, Rychlovský. Trenér: Augusta.

Kladno: Bow - Kehar, Dotchin, Sotnieks, Ticháček, Cibulskis, Babka, Veber - Kubík, Plekanec, Brodecki - Procházka, Klepiš, Michnáč - Filip, Zikmund, Beran - Bláha, Indrák, Melka. Trenér: Vejvoda.

1. České Budějovice 2 2 0 0 0 8:2 6
2. Vítkovice 2 2 0 0 0 7:4 6
3. Olomouc 2 2 0 0 0 4:2 6
4. Pardubice 2 0 2 0 0 9:7 4
5. Liberec 2 0 2 0 0 6:4 4
6. Hradec Králové 2 1 0 1 0 4:4 4