Sparta pod Hořavou šlape. Pardubice překonaly klubový rekord po úchvatném obratu

27. 11. 2022 18:49
Hokejisté Sparty porazili ve 23. kole extraligy doma Kladno 5:1 a vyhráli po předešlé sérii šesti porážek i třetí duel pod novým trenérem Miloslavem Hořavou, jehož v minulém zápase doplnil Švéd Hans Wallson.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Kammermayer

Po třech bodech za gól a dvě asistence si před třetí nejvyšší návštěvou této sezony 12.113 diváků připsali Roman Horák a Miroslav Forman. Rytíři ve čtvrtém utkání po reprezentační pauze poprvé nebodovali a nenavázali na poslední dvě výhry.

Sparta se ujala vedení už po 67 sekundách, kdy si Erik Thorell vyměnil puk s Horákem a trefil odkrytou část Bowovy branky. Vzápětí měl další možnost Buchtele, ale kladenský gólman zasáhl. Rytíři začali také hrozit, nevyrovnali však ze svého tlaku, ale v deváté minutě udeřili z protiútoku.

Procházka zachytil v obranném pásmu Moravčíkovu rozehrávku, vysunul do úniku Plekance, který sice neudržel rovnováhu, ale vkleče překonal Kořenáře. Při Slováčkově vyloučení kryl Bow Sobotkovu střelu a po Babkově chybné rozehrávce minul Erik Thorell. Při Buchteleho trestu neuspěl po přihrávce Brodeckého před Kořenářem Procházka.

Kladno hned po pauze přečkalo nápor Sparty, ale ve 25. minutě už inkasovalo. Pokus Erika Thorella tečoval před Bowem Horák. Pražané měli převahu, Bowa však nepřekonal ani Simon, který se před ním ocitl sám.

V polovině utkání mohl vyrovnat Filip, jehož první pokus zastavil hokejkou vleže Kořenář a druhý skončil na pravé tyči. V 35. minutě při Procházkově vyloučení po Formanově střele dorazil puk za Bowa Gustaf Thorell.

Na přelomu druhé a třetí třetiny se Pražané ubránili při Němečkově trestu. Zvýšit náskok Sparty mohl Horák, ale kladenský gólman prostor u pravé tyče pokryl. Kladno ze svého náporu snížení nevytěžilo. Na druhé straně si Bow poradil s šancí Erika Thorella, ale v 52. minutě už jej překonal Sobotka. V čase 54:02 ještě ve vlastním oslabení dovršil výsledek z přečíslení po Horákově přihrávce Forman.

Vítkovice po boji udolaly Vary

Hokejisté Vítkovic potvrdili roli favorita, když na domácím ledě zdolali Karlovy Vary po tuhém boji 4:2. Energie dvakrát vedla a Ostravané otočili skóre na svou stranu až v třetí části. Dvěma brankami k tomu přispěl Peter Mueller, jehož vítězná trefa padla ve 49. minutě v přesilovce. Vítkovičtí pojedenácté v řadě zabodovali a ve vlastním prostředí vyhráli desáté z jedenácti utkání.

Plzeň porazila Třinec 2:1 a připsala si druhou tříbodovou výhru za sebou po třech předcházejících porážkách. Hosté se sice díky přesilovkové trefě Marka Daňa ujali v první třetině vedení, jenže domácí v samém závěru prostřední části zásluhou kapitána Jana Schleisse srovnali a ve třetí třetině zaznamenal vítězný gól útočník Filip Suchý. Oceláři přes střeleckou převahu nebodovali podruhé za poslední tři vystoupení.

Mladá Boleslav otočila zápas s Litvínovem, vyhrála 6:4 a v domácím prostředí uspěla po čtyřech porážkách. Litvínov vedl po první třetině 3:0, po druhé 4:2, ale nakonec padl. Domácí skórovali čtyřikrát v závěrečné dvacetiminutovce, gól a tři asistence si připsal útočník Pavel Kousal.

Hokejisté Pardubic vyhráli nad Brnem 4:3 po samostatných nájezdech a třináctou výhrou v řadě stanovili nový klubový rekord. Východočeši prohrávali ještě v končící 59. minutě o dvě branky, ale nakonec vývoj duelu otočili. Dva góly vstřelili domácí Adam Musil a hostující Jakub Flek. Vítězný gól v nájezdech si připsal Tomáš Zohorna.

České Budějovice porazily Liberec 4:1 a díky lepšímu skóre se odlepily ode dna tabulky, když pod sebe poslaly Kladno. Jihočeši zabrali po třech utkáních bez zisku, Bílí Tygři ztratili čtvrtý z uplynulých pěti zápasů. Vítězný gól zaznamenal obránce Daniel Gazda, jenž posílil Motor během týdne z prvoligového Zlína.

Hokejisté Olomouce porazili doma Hradec Králové jednoznačně 5:0. O svém vítězství rozhodli Hanáci zejména ve druhé třetině, během níž vstřelili tři branky. Brankář Jan Lukáš pokryl všech 31 pokusů hostujících hráčů a díky třetí nule v sezoně si upevnil první místo mezi nejlepšími brankáři v procentuální úspěšnosti zákroků. V utkání bylo k vidění i několik bitek, celkem sudí rozdali 74 trestných minut.

23. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - Rytíři Kladno 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 2. E. Thorell (R. Horák), 25. R. Horák (E. Thorell, M. Jandus), 35. G. Thorell (M. Forman, M. Jandus), 52. Sobotka (M. Forman, Kempný), 55. M. Forman (R. Horák) - 9. Plekanec (M. Procházka). Rozhodčí: Hribik, T. Horák - Špůr, Ondráček. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 12.113.

Sparta: Kořenář - Polášek, Kempný, Moravčík, Krejčík, M. Jandus, Němeček, Mikliš - Řepík, Sobotka, M. Forman - Tomášek, R. Horák, E. Thorell - D. Simon, D. Vitouch, Buchtele - Safin, G. Thorell, Konečný. Trenéři: Hořava a Wallson.

Kladno: Bow - Dotchin, Slováček, Sotnieks, Ticháček, Babka, Cibulskis - Kubík, Plekanec, M. Procházka - Indrák, Klepiš, Brodecki - Pytlík, Zikmund, Melka - O. Bláha, Filip, Michnáč - M. Beran. Trenér: O. Vejvoda ml.

HC Vítkovice Ridera - HC Energie Karlovy Vary 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Mueller (Raskob, Roberts Bukarts), 29. Chlán (Fridrich), 49. Mueller (Lakatoš), 60. Marosz (Fridrich, Roberts Bukarts) - 6. Gríger (Chalupa, T. Rachůnek), 17. Plutnar (T. Rachůnek, Koblasa). Rozhodčí: Kika, Kubičík - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 5197.

Vítkovice: Klimeš - Raskob, Koch, Grman, Mikuš, Gewiese, L. Kovář - Lakatoš, Chlán, Fridrich - Mueller, Krieger, Roberts Bukarts - Kalus, Lindberg, Dej - Lednický, Marosz, L. Krenželok. Trenér: Holaň.

Karlovy Vary: Š. Lukeš - Plutnar, Huttula, Bernad, Dlapa, Pulpán, Bartejs, Havlín - Chalupa, Gríger, T. Rachůnek - O. Beránek, Černoch, Koblasa - Kohout, Jiskra, Redlich - Kružík, Vachovec, Sapoušek. Trenér: Bruk.

HC Škoda Plzeň - HC Oceláři Třinec 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 40. Schleiss (Hrabík, Miroslav Svoboda), 47. F. Suchý (Holešinský) - 10. Daňo (J. Jeřábek, Marcinko). Rozhodčí: Sýkora, Šindel - Gerát, Malý. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 3629.

Plzeň: Miroslav Svoboda - Zámorský, Baránek, Kaňák, Piskáček, Kvasnička, Houdek - Hrabík, Kodýtek, Schleiss - Holešinský, Malát, F. Suchý - Rekonen, Mertl, M. Lang - Adamec, Bitten, A. Dvořák. Trenér: Kořínek.

Třinec: Mazanec - Marinčin, M. Doudera, J. Jeřábek, Čukste, Adámek, Jaroměřský, Zahradníček - M. Růžička, Marcinko, D. Voženílek - Daňo, L. Hudáček, Kurovský - Hrehorčák, M. Roman, Chmielewski - Hrňa, Haas, Buček. Trenér: Moták.

HC Motor České Budějovice - Bílí Tygři Liberec 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 10. Vráblík (Štencel), 29. Gazda (Gulaš), 51. Štencel (Vráblík, Čachotský), 52. Dzierkals - 22. A. Najman (Faško-Rudáš). Rozhodčí: Pražák, Ondráček - Frodl, Komárek. Vyloučení: 2:6. Bez využití. Diváci: 5545.

České Budějovice: Strmeň - Vráblík, Štencel, Gazda, Šenkeřík, Hovorka, Šedivý - F. Přikryl, M. Toman, Čachotský - Gulaš, Pech, Strnad - V. Tomeček, M. Hanzl, Karabáček - Valský, Vopelka, Dzierkals - od 30. navíc Koláček. Trenér: Modrý.

Liberec: Kváča - Nedomlel, Balinskis, Melancon, M. Ivan, J. Dvořák, Kolmann - Frolík, Bulíř, Birner - Faško-Rudáš, A. Najman, Ordoš - Rychlovský, Šír, Flynn - od 41. navíc Plos, A. Dlouhý, Vojtěch Jiruš. Trenér: P. Augusta.

BK Mladá Boleslav - HC Verva Litvínov 6:4 (0:3, 2:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 31. Kantner (Lintuniemi, P. Kousal), 34. Pýcha (Šťastný), 48. P. Kousal (Kantner), 51. Pýcha (P. Kousal), 58. Fořt, 59. O. Najman (J. Stránský, P. Kousa) - 6. Hlava (Demel), 15. Š. Stránský (Freibergs), 17. Š. Stránský, 38. Kudrna (Abdul). Rozhodčí: Hejduk, Veselý - Kajínek, J. Svoboda. Vyloučení: 3:5, navíc Jánošík - Zeman oba 5 min. Využití: 1:0.

Mladá Boleslav: Krošelj (41. Novotný) - Pláněk, Pýcha, Lintuniemi, Jánošík, Stříteský, R. Jeřábek, Štich - Aberg, O. Najman, Lantoši - P. Kousal, Závora, Kantner - J. Stránský, Fořt, M. Beránek - Štastný, Bičevskis, Kotala. Trenér: Čihák.

Litvínov: Godla - D. Zeman, Zile, Jaks, Strejček, Wesley, Demel, Freibergs - Abdul, M. Sukeľ, Kudrna - P. Zdráhal, Estephan, Š. Stránský - Hlava, Gut, P. Straka - Havelka, Berka, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.

HC Olomouc - Mountfield Hradec Králové 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Navrátil (Kunc, Plášek), 25. Olesz (Ondrušek, Kusko), 32. Ondrušek, 33. J. Káňa (J. Knotek, Dujsík), 59. J. Knotek (J. Káňa, Dujsík). Rozhodčí: Šír, Cabák - Lederer, Rožánek. Vyloučení: 4:8, navíc Nahodil, Kunc, Kusko, Bambula, Škůrek - Kelly Klíma, Kevin Klíma, Lalancette, Okuliar, Kalina všichni 5 min. Využití: 1:0. Diváci: 4262.

Olomouc: Lukáš - Dujsík, Ondrušek, Škůrek, Mareš, Švrček, T. Černý, Řezníček - Bambula, J. Knotek, J. Káňa - Olesz, Nahodil, Kusko - Navrátil, Kunc, Plášek - A. Rutar, Anděl, Menšík. Trenér: J. Tomajko.

Hradec Králové: J. Růžička - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Pilař, Marcel - Jergl, Lalancette, Kevin Klíma - Doležal, Lev, Zachar - Kelly Klíma, Cingeľ, Okuliar - Pajer, Štohanzl, R. Pavlík. Trenér: T. Martinec.

HC Dynamo Pardubice - HC Kometa Brno 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:2, 2:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 25. A. Musil (Vála), 59. Říčka (T. Zohorna), 60. A. Musil (Radil, Říčka), rozhodující sam. nájezd T. Zohorna - 11. Flek (Horký), 27. Horký (Holík, Kundrátek), 29. Flek (Holík, Horký). Rozhodčí: Jeřábek, Pilný - Hynek, Zíka. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 10.194 (vyprodáno).

Pardubice: Frodl - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Bučko, Vála, Hrádek - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Paulovič, Poulíček, Cienciala - Matýs, A. Musil, Říčka - Koffer, Rákos, Rouha. Trenér: R. Rulík.

Brno: Čiliak (od 4. nájezdu Furch) - Kundrátek, Ščotka, Kučeřík, Hrbas, R. Černý, Gulaši, F. Němec - Horký, Holík, Flek - Koblížek, A. Zbořil, Zaťovič - Vincour, Strömberg, T. Sallinen - Kratochvíl, Süss, Šalé. Trenér: Pešout.

1. Pardubice 23 13 6 3 1 78:45 54
2. Vítkovice 23 13 2 5 3 78:58 48
3. Olomouc 23 12 3 0 8 61:47 42
4. Třinec 22 10 2 4 6 64:46 38
5. Brno 22 9 4 1 8 61:62 36
6. Mladá Boleslav 22 7 4 4 7 50:50 33