Sparta otočila bitvu s Plzní čtyřmi góly, Budějovice vyhrály posedmé v řadě

15. 2. 2022 21:16
Hokejisté pražské Sparty zdolali v dohrávce 50. kola extraligy doma Plzeň 5:3 a díky šesté výhře z posledních sedmi zápasů si upevnili sedmé místo. Pražané sice prohrávali už 1:3, do konce druhé třetiny ale vyrovnali a v závěrečném dějství výsledek otočili.
Hráči Sparty se radují z gólu v zápase 52. kole extraligy Litvínov - Sparta Praha | Foto: ČTK

Plzeň měla z uplynulých čtyř zápasů skóre 10:1 a v O2 areně se ujala vedení v 5. minutě, kdy se po Kindlově střele od modré čáry prosadil z dorážky Přikryl. Za 41 sekund zakončil Matuškinovu akci zblízka Vitouch a vyrovnal.

Gólman Pavlát po dvou čistých kontech za sebou inkasoval a jeho neprůstřelnost skončila po 157 minutách a 42 sekundách. Sparta se následně ubránila při Šmerhově vyloučení a potom zahrozili Forman s Chlapíkem.

Velkých šancí úvodní dějství ale moc nenabídlo. Druhé bylo daleko rušnější. Hned v úvodu při Mertlově vyloučení předvedl sólo Chlapík, ale ztroskotal na Pavlátovi. Vzápětí na druhé straně převedl v oslabení průnik zakončený úspěšným blafákem do bekhendu Suchý a vrátil Indiánům vedení.

Ve 26. minutě neuspěl s průnikem proti plzeňskému brankáři Horák a přesně v polovině prostřední třetiny hosté zvýšili. Přikryl vybruslil zpoza branky, po jeho pokusu zůstal puk ležet za Machovským, kde se ho snažili dotlačit Bulíř se Suchým, kterému byl gól připsán.

Ve 32. minutě po dalším rychlém výpadu Sparty Thorell minul branku, ale o chvilku později už volný Horák proměnil Kašeho přihrávku zpoza branky. Pražané se ubránili při Chlapíkově vyloučení a v 38. minutě při dalším Mertlově trestu hned po čtyřech sekundách vyrovnali. Po Pavelkově přihrávce se trefil Chlapík.

Na začátku třetí třetiny Plzeň odolala při Graňákově trestu a vrátit Plzni vedení mohl Mertl, který jel sám na Machovského, ale střelu na vyrážečku si sparťanský gólman pohlídal. Udeřila naopak v 50. minutě Sparta, která se poprvé v utkání dostala do vedení a už ho nepustila.

Šmerha svojí třetí asistencí v utkání nabil mezi kruhy Vitouchovi, který prostřelil Pavláta a připsal si druhou branku v utkání. Vyrovnat se nepodařilo ve dvou šancích v rychlém sledu Schleissovi. Výsledek potvrdil 62 sekund před koncem při power play Chlapík.

Strmeň má první nulu

Hráči Českých Budějovic zvítězili v dohrávaném utkání 42. kola hokejové extraligy v Karlových Varech 4:0. Jihočeši vyhráli už posedmé za sebou, na ledě Energie i podruhé v sezoně a upevnili si páté místo. Domácí neskórovali podruhé za poslední tři zápasy a zůstávají jedenáctí. První čisté konto v sezoně udržel Jan Strmeň.

Západočeši hráli hned zkraje přesilovku, ale neúspěšně. Nebezpečnější byli hráči Motoru. Během přesilovky hostů sice ještě Pech šanci neproměnil, ale když už se zdálo, že úvodní dějství skončí bez branek, prodral se sám až do koncovky před domácího gólmana Habala a proti týmu, kde prožil významnou část kariéry, otevřel v čase 19:56 skóre.

Hosté s vedením získali ještě větší jistotu na hokejkách, byť ve 24. minutě nechybělo mnoho, aby si dal Abdul při obranné práci vlastní gól. Hosté ale přežili i následný závar a sami z brejku udeřili, když se po pěkné souhře prosadil v přečíslení Valský. Další možnosti zvýšit měli Voženílek a Pech. Snížit mohl po přečíslení tří na jednoho Osmík, jenže nedal.

Ve 37. minutě se dostal Vráblík do sóla, Kohout ho sekl přes ruku a hosté měli k dispozici trestné střílení. Ujal se ho Abdul, jenže na Habala vyzrát nedokázal. S bekhendovým zakončením mohl Strmeňovo kouzlo odčarovat Hladonik, ale nepovedlo se mu to.

Když pak v 52. minutě chyboval Mikyska, jemuž utekl za vlastní brankou kotouč, a Hanzl zvýšil na 3:0, bylo zřejmé, že hosté ani tentokrát nevyjdou naprázdno.

Trestné střílení pak bylo k vidění i v podání domácího týmu. Černoch mohl v 54. minutě vykřesat alespoň malou naději, jenže dopadl stejně jako předtím Abdul, který shodou okolností fauloval Parkkonena, tedy bez úspěchu. Jen chvilku na to završil výsledek v početní výhodě Percy.

Dohrávka 42. kola hokejové extraligy:

HC Energie Karlovy Vary - Motor České Budějovice 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 20. Pech (J. Ondráček, Percy), 25. Valský (D. Voženílek, Holec), 52. M. Hanzl (Karabáček), 55. Percy (Šenkeřík). Rozhodčí: Pešina, Mrkva - Pešek, Malý. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 1000 (omezený počet).

Karlovy Vary: Habal - T. Havlín, Pulpán, Weinhold, Dlapa, Plutnar, Mikyska, Parkkonen - Koblasa, T. Mikúš, T. Rachůnek - Vondráček, Hladonik, Kulich - Kohout, Černoch, O. Beránek - Osmík, Jiskra, Průžek. Trenér: Pešout.

České Budějovice: Strmeň - Percy, Piskáček, Šenkeřík, Bindulis, Vráblík, Štencel, Štich - Chlubna, Koláček, Vondrka - Karabáček, M. Hanzl, M. Beránek - J. Ondráček, Pech, Abdul - Valský, Holec, D. Voženílek. Trenér: Modrý.

Dohrávka 50. kola hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň 5:3 (1:1, 2:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. D. Vitouch (Matuškin, Šmerha), 32. R. Horák (D. Kaše, E. Thorell), 38. Chlapík (R. Horák), 50. D. Vitouch (Šmerha, Prymula), 59. Chlapík - 5. F. Přikryl (J. Kindl, F. Suchý), 22. F. Suchý, 30. F. Suchý (F. Přikryl). Rozhodčí: Jeřábek, Šír - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1000 (omezený počet).

Sparta: Machovský - Němeček , Matuškin, T. Pavelka, Polášek, Moravčík, Tomáš Dvořák, Jurčina - D. Kaše, R. Horák, E. Thorell - Z. Doležal, Chlapík, M. Forman - Šmerha, D. Vitouch, Prymula - Dvořáček, Stoljarov, J. Strnad. Trenér: Jandač.

Plzeň: Pavlát - J. Holý, L. Kaňák, Kremláček, Graňák, J. Kindl, Budík, Kvasnička - Dufek, Mertl, M. Lang - F. Přikryl, Bulíř, F. Suchý - Schleiss, Kodýtek, Blomstrand - Malát, G. Thorell, M. Marcel. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.