Sparta nebodovala pošesté v řadě, v Třinci padla o gól

16. 11. 2022 19:34
Třinečtí hokejisté porazili v předehrávce 37. kola extraligy doma Spartu Praha 2:1 a vyhráli i druhou reprízu finále minulého ročníku.
Třinecký útočník Samuel Buček slaví gól proti Spartě.
Třinecký útočník Samuel Buček slaví gól proti Spartě. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Oceláři vedli po trefách Samuela Bučka a Martina Růžičky v 18. minutě 2:0. Sparta, kterou ještě nevedl staronový trenér Miloslav Hořava, en snížila gólem Miroslava Formana v čase 53:23. Hosté, kteří zůstali v tabulce předposlední, nebodovali pošesté v řadě a během této série skórovali jen sedmkrát.

"Bohužel na nás padla nějaká deka a víme, že nebude lehké se z krize dostat. Všichni jsme ale v kabině přesvědčeni, že se z toho co nejdřív vyhrabeme a půjdeme v tabulce nahoru," uvedl Forman. Doplnil, že z návratu Hořavy, pod jehož vedením se sparťané minulou sezonu zvedli a dostali do finále, jsou nadšení. "Je to jednoznačně ten nejkvalitnější trenér, který nás kdy vedl."

Spartu oslabil už po 24 sekundách Sobotka, ale síly se brzy vyrovnaly a při hře ve čtyřech trefil hostující Jandus po průniku z levé strany tyčku. Pražané byli v úvodu i nadále nebezpečnější. Po přečíslení tři na jednoho se ocitl Polášek sám před Mazancem, ale neuspěl. Z dorážek se neprosadili ani Horák s Vitouchem.

Třinec zahrozil poprvé v 15. minutě, Hrehorčák ale v úniku nepřelstil Kováře. Následné vhazování ale vyhrál Dravecký na hůl Bučka, který švihem z pravého kruhu otevřel skóre. Druhý gól přidal z opačné strany Růžička v přesilové hře, střelou do odkryté branky zakončil učebnicovou souhru s Daněm a Nestrašilem. Obhájce titulu měl do 32. minuty navrch a vypracoval si i gólové šance, které zahodili Daňo a Marcinko.

"Určitě nám pomohl první gól. Kluci si pak očividně víc věřili. Bylo to výborně zvládnuté utkání od nějaké desáté minuty," řekl Mazanec, který v zápase kryl 29 střel.

Sparta poté převzala iniciativu a mohla snížit po chybách soupeře. Po zaváhání Marinčina se dostal do úniku Erik Thorell, ale Mazance neprostřelil. Třinecký brankář následně při rozehrávce "namazal" k modré čáře Formanovi, který rychle vypálil, ale Mazanec se stihl vrátit. V závěru druhé třetiny uzamkli hosté soupeře v pásmu a tlak vyvrcholil šancí Sobotky, který zblízka přestřelil.

Sparta se nevzdávala a kontaktní gól mohl dát už ve 47. minutě Řepík, ale před odkrytou brankou mu utekl kotouč. Branky se ale přeci jen dočkala, Forman se prosadil tvrdou ranou zpoza levého kruhu a dal hostům naději. Mazanec inkasoval po 137 minutách. Vzápětí chytil šanci při hře ve čtyřech Eriku Thorellovi. Domácí i přes snahu Pražanů ve zbytku zápasu odolali.

"Bylo to vyrovnané utkání. Bod jsme si určitě zasloužili, ale oni potrestali naše chyby víckrát než my jejich," podotkl Forman. "Bojovali jsme až do konce, v naší hře bylo vidět spoustu dobrých věcí, od kterých se můžeme odrazit. Je to zkrátka o našich hlavách. Tým má pořád velkou kvalitu."

Hokejová Tipsport extraliga - předehrávka 37. kola:

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 15. Buček (Dravecký), 18. M. Růžička (Daňo, Nestrašil) - 54. M. Forman (M. Jandus, D. Simon). Rozhodčí: Hejduk, Šír - Lhotský, Ondráček. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 4305.

Sestavy:

Třinec: Mazanec - Marinčin, M. Doudera, J. Jeřábek, Čukste, Marian Adámek, Jaroměřský - M. Růžička, Marcinko, D. Voženílek - Daňo, L. Hudáček, Nestrašil - Hrehorčák, Miloš Roman, Chmielewski - Kurovský, Dravecký, Buček - Hrňa. Trenér: Moták.

Sparta: Jakub Kovář - Polášek, Kempný, Mikliš, Krejčík, M. Jandus, Němeček - Řepík, Sobotka, M. Forman - Tomášek, R. Horák, E. Thorell - D. Simon, D. Vitouch, Buchtele - Safin, G. Thorell, Konečný. Trenéři: Ton a Hlinka.

1. Pardubice 19 11 4 3 1 62:35 44
2. Vítkovice 19 10 2 4 3 63:48 38
3. Olomouc 18 9 3 0 6 47:36 33
4. Brno 17 8 4 0 5 53:44 32
5. Třinec 17 8 1 4 4 51:38 30
6. Karlovy Vary 19 7 2 2 8 51:64 27