Sparta poprvé láká nejvíc fanoušků. Až teď? diví se v Brně. Kdo bude hlasitější?

Sport Sport
13. 3. 2017 11:23
Dnes v 18:30 začíná – i na programu ČT sport – nejočekávanější extraligové čtvrtfinále. Do pražské O2 areny, kde druhým rokem sídlí Sparta, zavítá brněnská Kometa.
Potyčka Dominika Uhera (vlevo) a Martina Nečase.
Potyčka Dominika Uhera (vlevo) a Martina Nečase. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Už teď je jisté, že čtvrtfinálové série vyhodí z kola ven alespoň jednoho favorita na extraligový titul. Skončí Sparta, nebo Kometa. Bezpochyby u toho bude hodně emocí, novinářů a hlavně fanoušků.

Když Pražané zavítají do největšího města Moravy, tamní stadion je beznadějně vyprodaný. Zájem platí i opačně - Kometa v Praze běžně láká do centra dění vysoko přes deset tisíc lidí.

Mimochodem, Sparta letos vytáhla průměrnou návštěvnost v základní části přes číslo osm tisíc, čímž poprvé předčila všechny ostatní. Zastínila Pardubice, poslední dobou chřadnoucí hokejovou baštu, i Brno, které počtem diváků kralovalo loni.

Mezi příznivci Komety tento fakt nijak zvlášť nerezonuje. Alespoň to tvrdí šéf jejího fanklubu Pavel Jeřábek, jenž dodává: "Jde o kapacitu stadionu. V Brně, i když chce přijít víc fanoušků, tak nemůže, protože kapacita neodpovídá zájmu. Naopak mě udivuje, že Sparta, která má daleko větší kapacitu a měla ji i ve Sportovní hale, má nejvyšší návštěvnost až teď."

Kapacity zmíněných stadionů mluví jasně. Brněnská DRFG Arena: 7 700. O2 arena: 17 037. Sportovní hala: 13 238.

Rekordní návštěvnost má "ale"

Nutno podotknout, že Sparta skvěle zvládla přesun do "slávistické" O2 areny. V minulém play-off ji několikrát takřka zaplnila a problémy neměla ani v letošní základní části. Díky povedeným projektům dokázala lákat davy i na méně atraktivní soupeře.

Avšak ne každý vzývá zaplněné sedačky s bezmezným obdivem. "Podle mě a mnoho dalších skalních fanoušků to není nejdůležitější faktor," říká šéf sparťanského fanklubu Igor Němec. Svůj postoj vysvětluje: "O2 arena představuje zvýšený komfort, který je pro mnohé stěžejní. Bohužel platí, a to nejen u Sparty, že větší pohodlí často vede k větší "lenosti" při fandění. Mnohem raději bychom měli například vyprodaný kotel plně aktivními fanoušky, protože například s Brnem se raději srovnáváme v atmosféře zápasu. Ta ne vždy koresponduje s počtem diváků v aréně."

Souboj hrdých fanoušků každopádně neproběhne na dálku, nabídne ho už dnešní klání v Praze. "Chystá se nám tam hodně, uslyšíte nás," připomíná šéf fanklubu Komety Jeřábek.

Takhle fanoušci Komety zaplavili O2 arenu v roce 2012 při utkání proti Kladnu.
Takhle fanoušci Komety zaplavili O2 arenu v roce 2012 při utkání proti Kladnu. | Foto: ČTK

O postupujícím se nicméně rozhodne na ledě, kde Sparta rozhodně nestrádá. V O2 areně porazila Brno pokaždé ze čtyř pokusů a obecně má navrch, což ostatně dokládá třetí místo po první fázi sezony.

Zatím bez emocí

Přisuzovanou roli favorita však Pražané berou s velkou rezervou. A vědí proč. Stačí zmínit roky 2012 a 2014: Sparta navzdory kurzům podlehla Brnu ve čtvrtfinále, respektive v semifinále. Sen o titulu i proto trvá desátým rokem.

Velkohubá prohlášení však netryskají ani z kabiny Komety, která je ráda, že na poslední chvíli zachránila přímý postup do čtvrtfinále.

Jako by emoce vyprchaly. Hokejisté mluví o soupeři s úctou, ještě zdvořilejší jsou trenéři. Napětí ale přeci jen jde vyčíst z toho, že taktické plány jsou přísně tajné. Platí to i pro šéfy fanklubů, kteří nechtějí prozradit, zda jejich kotel plánuje něco speciálního.

Je dost možné, že v průběhu série budou všichni otevřenější, emotivnější, zvlášť když nastane podobný moment jako při posledním měření sil, kdy sparťanský Tomáš Pöpperle bodl hokejkou kapitána Komety Leoše Čermáka.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V červnu vzrostla důvěra v českou ekonomiku mezi spotřebiteli i podniky

Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v řadě přitom vzrostla důvěra spotřebitelů i podnikatelů. U spotřebitelů se zvýšila o 2,7 bodu na hodnotu 105,5 a mezi podnikateli o 4,6 bodu na 103,7 bodu, uvedl ve čtvrtek na webu Český statistický úřad. V podnikatelském prostředí se důvěra zvýšila ve všech odvětvích. V porovnání s loňským červnem jsou všechny hodnoty výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy