Kdo jiný než Jágr. Kladno gólem legendy pokořilo Spartu a vrací se do hry o záchranu

Aktualizováno 27. 2. 2020 22:36
Kladenští rytíři ukončili sérii jedenácti porážek v řadě a na domácím ledě porazili Spartu 4:2. O vítězný gól se postaral nestárnoucí Jaromír Jágr. Kladno sice zůstává v tabulce extraligy poslední, ale bodově se dotáhlo na Pardubice. Ty ale mají ještě čtyři zápasy před sebou, zatímco Středočeši jen tři.
Jaromír Jágr
Jaromír Jágr | Foto: ČTK

"Viděli jsme Kladno, které bojuje o bytí a šlo si v podstatě od začátku za vítězstvím. My jsme celý zápas tahali za kratší konec a byli jsme horší. Kladno zaslouženě vyhrálo. Nevím, jestli se na tom promítla pauza, ale neměli jsme pohyb, prohrávali jsme souboje a ve všech činnostech jsme byli horší. Proto Kladno drží šanci na záchranu," řekl kouč Sparty Josef Jandač. Pražané hráli první duel od 18. února, kdy doma zdolali Mladou Boleslav (6:2).

Rytíři od začátku bojovali, aby se dostali ze dna tabulky. Machovského jako první vážněji ohrozil ve třetí minutě Jágr, na druhé straně pálil Kalina. Za domácí zahrozil Austin a Godla si poradil s Růžičkovou střelou po Lakosově zaváhání. Následně šel rakouský bek pykat, ale v oslabení se Kladno ubránilo a ještě zahrozilo střelami Kauta a Austina.

V 17. minutě se Kladno ujalo vedení. O'Donnell zpoza branky našel Redlicha, který zblízka překonal Machovského. Zvýšit náskok mohl hned vzápětí Nashe, ale sparťanského gólmana nepřekonal. Náskok Rytíři udrželi jen 41 sekund. Lakos na útočné modré čáře ztratil puk, Pech jej po brejku předal Formanovi a ten našel před odkrytou brankou Buchteleho.

V úvodu druhé části měl příležitost otočit stav Košťálek, ale Godla svůj tým podržel. Vrátit Kladnu vedení mohl Zikmund, ale z dorážky neuspěl. Ve 29. minutě se radovali Pražané. Buchtele nahodil puk z úhlu bekhendem a Godla si jej hokejkou srazil do branky. Sparta odolala při Sukeľově trestu, ale při Poizlově vyloučení v 37. minutě vyrovnal tečí Austinovy střely Zikmund.

Ve 42. minutě překonal Godlu Vitouch, ale sudí po konzultaci s videorozhodčím gól neuznali pro kopnutí bruslí. Po vyloučeních Košťálka a Formana Kladno nevyužilo 69 sekund trvající přesilovou hru pěti proti třem. V 52. minutě ale rozhodl Jágr, který objel branku a zasunul puk za Machovského.

"Jarda nás drží celou sezonu a pořád patří k nejlepším hráčům v extralize, co se týče držení a krytí puku a střely. Dokáže se tím prosadit a je pro náš tým strašně důležitý," uvedl trenér Kladna David Čermák. "Je to parádní hokejista. Bojuje, dře. Je vidět i po ztrátě puku, jak se snaží dotahovat situace dozadu. Když se budeme bavit o superlativech, tak tu budeme do rána," doplnil Čermáka i Jandač.

Rytíři pak odolali při šancích Sparty a 13 sekund před koncem dovršil výsledek do prázdné branky Lakos. "Ze mě to spadlo moc. Věděl jsem, že když tento zápas nezvládneme, už by to bylo hodně těžké. V oblacích, když to tak řeknu. Jsem strašně rád, že jsme vyhráli. A myslím, že celý tým. Zvládli jsme zlomit tu sérii a věřím, že tlak je teď trošičku na soupeřích, kteří tam jsou s námi," řekl kapitán Kladna Petr Vampola.

Předehrávka 49. kola hokejové extraligy:

Rytíři Kladno - HC Sparta Praha 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 7. Redlich (O'Donnell, P. Machač), 37. Zikmund (Austin, Vampola), 52. Jágr (P. Machač, Redlich), 60. A. Lakos - 18. Buchtele (M. Forman, Pech), 29. Buchtele (M. Forman, Tomáš Dvořák). Rozhodčí: Jeřábek, Úlehla - Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 5042.

Sestavy:

Kladno: Godla - B. Nash, Austin, A. Lakos, Kehar, Barinka, Zelingr - Jágr, Stach, Zikmund - J. Strnad, Vampola, Melka - Redlich, P. Machač, O'Donnell - Hajný, T. Kaut, Š. Bláha. Trenéři: D. Čermák a Lidický.

Sparta: Machovský - Jurčina, Tomáš Dvořák, Poizl, Košťálek, Blain, Kalina - Řepík, Sukeľ, Rousek - M. Forman, Pech, Buchtele - A. Kudrna, V. Růžička, Říčka - D. Vitouch, Smejkal, Dvořáček. Trenéři: Hořava a Jandač.