Sparta jede, potřetí vyhrála v Olomouci. Krok od semifinále je i Třinec

24. 3. 2021 18:41
Hokejisté Sparty vyhráli třetí zápas čtvrtfinále play off extraligy na ledě Olomouce 3:2 a již ve čtvrtek si mohou zajistit postup do semifinále. Stejně blízko nejlepší čtyřce je Třinec, jenž ve třetím čtvrtfinále play off extraligy v Brně vyhrál 4:1 a v sérii vede už 3:0 na zápasy.
Sparťané vedou v sérii s Olomoucí už 3:0
Sparťané vedou v sérii s Olomoucí už 3:0 | Foto: Milan Kammermayer

Utkání mezi Olomoucí s Spartou rozhodl v 55. minutě útočník David Tomášek. Domácím k prvnímu úspěchu v sérii nepomohly ani dva góly Rostislava Olesze.

"Zase to byl boj, jako v předešlých zápasech. Dnes možná ještě větší než v Praze. Vždy jsme dali gól, když jsme potřebovali, a v utkání jsme neprohrávali, což nás dovedlo k vítězství. Vedeme 3:0, ale víme, že nás ještě čeká urputná bitva," řekl trenér Sparty Josef Jandač.

Pražané se představili bez útočníka Pecha, který chyběl z rodinných důvodů. Po osmi letech tak dres Sparty oblékl host z prvoligového Prostějova Žálčík. Do obrany Olomouce se vrátil zkušený Švrček.

Hostům se vydařil vstup do zápasu. Kucserovu chybu v rozehrávce využil Forman a po 95 sekundách hry otevřel skóre. "Při našem prvním střídání jsme šli napadat, Honza (Buchtele) mi super posunul puk a jsem rád, že jsem se prosadil. Na tréninku mi nájezdy moc nešly," řekl Miroslav Forman.

Obraz hry byl podobný jako v předešlých duelech série, byl to urputný boj plný fyzických střetů. Sparta mohla přidat druhý gól v přesilové hře, Vyrůbalíkův faul ale nepotrestala. Úvodní početní výhodu na přelomu první a druhé třetiny nevyužila ani Olomouc. Pražané byli následně střelecky aktivnější, Konrád ale chytal spolehlivě.

Ve 26. minutě zahrozil Navrátil. Pak se do velké šance dostal Káňa, ale Salák stihl zakročit betonem. Ve 29. minutě již byli Hanáci za svou aktivitu odměněni, po přečíslení tři na dva se přesnou střelou k tyči prosadil Olesz. Pražany mohl zpět do vedení posunout Horák, Konrád ale jeho příležitost zlikvidoval. Na druhé straně v dobré pozici přestřelil Burian.

"Druhou třetinu jsme odehráli asi nejlépe v sezoně. Bylo tam všechno, tak bych si představoval, abychom hráli pořád. Spartu jsme k ničemu nepustili a měli jsme nejen dostatek střeleckých, ale i gólových příležitostí, ale neproměnili jsme je," řekl olomoucký trenér Zdeněk Moták.

Do třetí třetiny vstoupili domácí v početní výhodě, místo vedoucího gólu ale sami inkasovali. Po Řepíkově akci překonal Konráda obránce Polášek. Sparta poté dlouho kontrolovala hru, v 52. minutě byl ale vyloučen Buchtele a Hanáci jeho faul potrestali. Po Dujsíkově střele od modré čáry se puk od hlavy Olesze a Němečka odrazil za bezmocného Saláka.

Hosté však získali vedení rychle zpět. Buchtele opět vybojoval puk a po rychlém protiútoku Formana zakončil přesně Tomášek. "Ve třetí třetině to byla houpačka. Olomouci se podařilo vyrovnat a musím ocenit kluky. Honza Buchtele to dobře vybojoval na modré, pak to výborně udělal Míra Forman, který objel beka a já jsem tušil, že to bude vracet před branku. Byl to důležitý gól," uvedl Tomášek.

Potřetí se domácím vyrovnat nepodařilo, Pražané ustáli i závěrečnou power play soupeře a ve čtvrtek mohou slavit postup v nejkratší možné době. "Nezbývá nám nic jiného, než vyhrát čtyřikrát v řadě. Podle některých je to nemožné, co si budeme říkat. Je to hodně těžké, ale chceme se ještě vrátit do Prahy," řekl Olesz.

Třinec vede 3:0

Gólem a asistencí přispěl k výhře Třince ve třetím utkání nad Kometou Brno obránce Martin Gernát. Oceláři si už ve čtvrtek můžou zajistit účast v semifinále, čtvrtý duel začne v Brně v 17:20.

"Naděje umírá poslední," komentoval situaci Komety kapitán Martin Zaťovič. "Dokud některý tým nevyhraje čtvrtý zápas, není hotovo," doplnil asistent trenéra Jiří Horáček.

Ani v třineckém táboře si nemyslí, že by bylo hotovo. "Dnes jsme hráli podle našich představ, ale ve čtvrtek do toho zase musíme vletět naplno," řekl novinářům trenér Václav Varaďa. "Vedeme 3:0, ale rozhodnuto není," dodal útočník Miloš Roman.

Domácí tým udělal změnu nejen v brance, do níž se vrátil Karel Vejmelka, ale především v prvním útoku, kde Petra Holíka vystřídal Jakub Klepiš, což platilo jen pro první třetinu. Mimo sestavu zůstal Peter Schneider, jinak složeny byly i obranné dvojice. Naopak Třinec neměl po dvou jasných vítězstvích žádný důvod složení svých formací měnit.

Po opatrném úvodu se prosadili hosté. Vejmelkovi vypadl nahozený puk od modré čáry a do sítě jej pohotově zasunul Martin Růžička. Kometa měla šanci na vyrovnání v 11. minutě, ale Němec v přečíslení zblízka minul Kacetlovu branku.

Brňané byli v dalším průběhu aktivnější, lepším pohybem a nátlakovou hrou si vynutili převahu, kterou zužitkoval Peter Mueller v první brněnské přesilovce na začátku druhé třetiny. "Škoda, že jsme na to nenavázali a nepřidali další gól," litoval Zaťovič.

Třinec ale odrazil rostoucí nápor domácích a převzal iniciativu, kterou ve 34. minutě proměnil znovu ve vedoucí gól. Brňané propadli ve středním pásmu a v přečíslení se prosadil Gernát.

Domácí museli vrhnout všechny síly do útoku, ale zároveň bránit sebevědomý a po všech stránkách povedený taktický výkon Ocelářů. Slezané potrestali zbytečné vyloučení Petra Holíka Hrňovým gólem a vítězství jim pojistil šest a půl minuty před koncem Michal Kovařčík střelou ihned po buly. "V pravý čas jsme soupeři dali gól a odskočili, pak jsme výhru zkušeně uhlídali," chválil své svěřence Varaďa. Kometa nedokázala porazit Třinec ani v sedmém zápase v sezoně a poprvé v novodobé historii jí hrozí vyřazení bez jediného vítězství v sérii.

HC Olomouc - HC Sparta Praha 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 29. Olesz (Kolouch, Ostřížek), 53. Olesz - 2. Forman (Buchtele), 41. Polášek (Řepík), 55. Tomášek (Forman, Buchtele). Rozhodčí: Jeřábek, Lacina - Kajínek, Špringl. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Bez diváků. Stav série: 0:3.

Olomouc: Konrád - Švrček, Ondrušek, Škůrek, Vyrůbalík, Dujsík, Rašner, A. Rutar - J. Káňa II, Nahodil, Strapáč - Olesz, Kolouch, Ostřížek - Kucsera, J. Knotek, Klimek - Bambula, Navrátil, Burian. Trenéři: Moták a Tomajko.

Sparta: Salák - Jurčina, T. Dvořák, Košťálek, Polášek, T. Pavelka, Němeček - Řepík, Horák, Sobotka - Kudrna, Tomášek, Rousek - Forman, M. Sukeľ, Buchtele - Dvořáček, Zikmund, Žálčík. Trenéři: Hořava a Jandač.

HC Kometa Brno - HC Oceláři Třinec 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 24. Mueller (F. Král, P. Holík) - 8. Martin Růžička (M. Stránský, Gernát), 34. Gernát (Miloš Roman, Hrehorčák), 47. Hrňa (M. Stránský, Freibergs), 54. M. Kovařčík (Michael Špaček). Rozhodčí: Šír, Hradil - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. Bez diváků. Stav série: 0:3.

Brno: Vejmelka - Bartejs, F. Král, Zámorský, Kučeřík, S. Svozil, Gulaši, Barinka - Mueller, Klepiš, Zaťovič - P. Mrázek, Rákos, D. Bondra - V. Němec, P. Holík, Plášek - Vincour, T. Šoustal, Valský. Trenér: L. Zábranský st.

Třinec: Kacetl - Gernát, M. Doudera, Jaroměřský, D. Musil, Kundrátek, Freibergs - Martin Růžička, P. Vrána, M. Stránský - Hrňa, Marcinko, Kurovský - Rodewald, Michael Špaček, M. Kovařčík - Dravecký, Miloš Roman, Hrehorčák - Chmielewski. Trenér: Varaďa.