Sparta bušila do zdi. Třinec je krok od postupu, do semifinále už proklouzl Hradec

26. 3. 2023 19:10
Hokejisté Třince jsou jedinou výhru od postupu do semifinále play off extraligy. V pátém utkání čtvrtfinálové série vyhráli obhájci titulu na ledě Sparty 3:0 a ujali se vedení 3:2 na zápasy. Hráči Hradce Králové vyhráli doma nad Libercem 6:4, ovládli sérii 4:1 na utkání a postoupili potřetí v historii mezi nejlepší čtyři.

Vítězný gól dal v závěru první třetiny v přesilovce útočník Martin Růžička, pojistky přidali v závěru do prázdné branky Daniel Kurovský a Marko Daňo. Čisté konto uhájil gólman Ondřej Kacetl. První šanci k dovršení postupu budou mít Oceláři v úterý, kdy je v Třinci na programu šesté utkání.

Hned v úvodní minutě prověřil pozornost domácího gólmana Kováře Kaňák, jinak se ale hrálo bez větších šancí a na ledě se odehrával především tuhý boj o každý centimetr. Až ve 13. minutě měl po Horákově nahrávce příležitost Polášek, jenže neuspěl. O chvilku později měl strážce hostujícího brankoviště Kacetl i porci štěstí, když Gustaf Thorell při dorážce minul.

Voženílka na druhé straně vychytal Kovář. Na konci 18. minuty pak usedl jako první v utkání na trestnou lavici Kempný a Třinečtí vycítili šanci. Dvakrát měl mezi kruhy nabito Chmielewski, v obou případech zasáhl výborně Kovář, ani on však nedokázal odvrátit Růžičkovu trefu 47 sekund před přestávkou. Hostující kanonýr zůstal zapomenutý u tyčky a na druhý pokus otevřel skóre.

Ve druhé třetině vytěsnil Kacetl Poláškovo zakončení, Gustaf Thorell pálil z dobré pozice vedle, pak se znovu vyznamenal Kacetl při Kašeho ráně bez přípravy po Řepíkově nahrávce. Oceláři pak v průběhu deseti minut hned čtyřikrát faulovali a Sparta tak měla obrovskou šanci na vyrovnání, jenže přes pozorně hrající hosty se i v přesilovkách dostávala ztěžka do šancí.

Sobotka z dobré střelecké parkety minul, Kaše opět nedokázal propálit Kacetla z kruhu a když už po Řepíkově ráně vyplaval kotouč za Kacetlovými zády, poslal ho do bezpečí Nestrašil. Prostřední část hry sice nakonec vyzněla drtivým poměrem 16:1 na střely ve prospěch domácích, skóre se však nezměnilo.

Na začátku třetího dějství se do přečíslení dostali Voženílek se zakončujícím Růžičkou, Kovář se však zaskočit nenechal. Pak pokračovala série vyloučení na straně hostů, když se fauly vysokou holí provinili Vrána a Smith. Až na Kašeho ránu z první, kterou Kacetl vytěsnil maskou, se však Slezané bez větších potíží ubránili.

Osm minut před vypršením základní hrací doby měl jedinečnou šanci na zvýšení náskoku Voženílek, jenže z brejku zazvonil po zakončení do forhendu pouze na pravou tyčku za Kovářovými zády.

V 55. minutě měl možnost vyrovnat Tomášek, jenže znovu ztroskotal na Kacetlovi. Dvě a půl minuty před koncem sáhli domácí ke hře bez gólmana a Kurovský definitivně rozhodl. Rovněž do prázdné branky pak zvýraznil rozdíl ve skóre ještě Daňo.

Severočechům nepomohl ani obrat z 0:2

Liberec sice otočil mezi 24. a 28. minutou stav z 0:2 na 3:2, ale Východočeši šli potom dvakrát do vedení a na branku Olivera Okuliara z 48. minuty už Severočeši odpovědět nedokázali. Naopak pět sekund před koncem dovršil výsledek při power play do prázdné branky Jordann Perret.

Do sestavy Mountfieldu se vrátil kapitán Radek Smoleňák, který vynechal druhý i čtvrtý duel série, a po dvouzápasové pauze i další forvard Jan Eberle. Chyběl naopak centr Lukáš Cingeľ a nenastoupil ani bek Patrik Marcel. Kouč Bílých Tygrů Patrik Augusta pozměnil složení tří útoků s výjimkou trojice Oscar Flynn, Adam Najman a Michael Frolík.

Domácí zužitkovali převahu z úvodní třetiny v 9. minutě v přesilové hře při vyloučení Štibingra, kdy Filip Pavlík nabil na levý kruh Lvovi, který se trefil na přední tyč. Nejproduktivnější hráč domácích v sezoně tak ukončil 15 zápasů trvající čekání na gól. Machovský si poradil s Vlachovou tečí, na druhé straně v šanci Rosandič místo zakončení v šanci volil nepřesnou přihrávku.

Zatímco první třetina moc šancí nenabídla, za polovinu druhé části padlo hned pět branek. Po 80 sekundách nejdříve zvýšili domácí na 2:0. Jergl u pravého mantinelu zachytil Ivanovu rozehrávku, našel volného Lalancettea a ten zblízka překonal Neužila.

Liberec odpověděl ve 24. minutě, kdy se po Šírově střele prosadil z dorážky Jelínek. Za 110 sekund bylo vyrovnáno. V závaru před Machovským se dostal k puku Flynn a bekhendem skóroval.

Ve 28. minutě při vyloučení Kevina Klímy krosčekoval Jank po přerušení hry před Machovským Vlacha a sudí Hejduk s Ondráček jej vyloučili na dvě minuty, přestože se hosté dožadovali vyššího trestu. V přesilovou hru pěti proti třem využil po 24 vteřinách střelou z pozice mezi kruhy Jelínek a druhým gólem v utkání otočil stav.

Hned po návratu z trestné lavice se ale dostal do přečíslení s Okuliarem Jank, propasíroval puk za Neužila a vyrovnal na 3:3. Minutu před koncem druhé třetiny mohl otočit stav v prospěch domácích McCormack, jehož střela při Frolíkově vyloučení se otřela o levou tyč.

Mountfield se dočkal po 107 sekundách třetí třetiny, kdy při Jelínkově trestu našel šikovně zpoza branky Klíma volného Jergla, který zamířil do odkryté branky. Liberec smazal ztrátu ve 47. minutě krátce před vypršením Rosandičova vyloučení, kdy po Melanconově střele a Birnerově teči zapadl puk za Machovského.

Za 57 sekund ale vrátil domácím vedení Okuliar, který dotlačil puk za Neužila dříve, než jej stihl liberecký gólman přikrýt lapačkou. Sudí si ještě situaci prověřili u videa. Odpovědět mohl Rychlovský, ale Machovský zasáhl. V 58. minutě zasáhl Flynn Zachara holí v obličeji, ale Hradec se početní výhody nedočkal. Pojistku zařídil pět sekund před koncem do prázdné branky Perret.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 5. zápas:

HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 20. M. Růžička (D. Voženílek, Daňo), 58. Kurovský (D. Voženílek), 59. Daňo (M. Růžička). Rozhodčí: Hribik, Pražák - Špůr, Šimánek. Vyloučení: 1:6, navíc Konečný (Sparta) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 14.117. Stav série: 2:3.

Sparta: Jakub Kovář - Polášek, Kempný, Warg, Němeček, Krejčík, Moravčík - Řepík, Sobotka, D. Kaše - P. Kousal, Horák, Tomášek - Forman, D. Vitouch, Buchtele - Konečný, G. Thorell, Vauhkonen - E. Thorell. Trenéři: Hořava a Wallson.

Třinec: Kacetl - Marinčin, Smith, Kaňák, J. Jeřábek, M. Adámek, M. Doudera - M. Růžička, D. Voženílek, Daňo - Kurovský, Vrána, Nestrašil - Dravecký, L. Hudáček, Chmielewski - Hrňa, M. Roman, Buček. Trenér: Moták.