Šetříme, kde se dá, přiznal šéf brněnské Komety. Nízký základ dostal i mistr světa

Sport ČTK Sport, ČTK
16. 9. 2020 14:30
Opět s nejvyššími cíli vstupuje do extraligové sezony hokejová Kometa Brno. Historicky nejúspěšnější český klub by rád opět bojoval o titul, který Brňané naposledy vybojovali v roce 2018. I přesto, že jeho řady opustily hvězdy jako Tomáš Plekanec či Martin Erat a klub během koronavirové pandemie snížil rozpočet o více než polovinu.
Šéf klubu Libor Zábranský na střídačce Komety
Šéf klubu Libor Zábranský na střídačce Komety | Foto: Milan Kammermayer

"Zase chceme bojovat o titul, ale rozhodovat v této sezoně může klidně něco jiného. Jsem moc zvědav, jak covid tuto sezonu zasáhne," řekl majitel a hlavní trenér Komety Libor Zábranský.

V kabině Komety už nepůsobí velké osobnosti let minulých. Erat ukončil kariéru a Plekanec se z rodinných důvodů vrátil do Kladna. "Máme tady stále první pětku složenou z osobností jako Němec, Zaťovič, Holík či Müller. Dáváme šanci mladým hráčům, kteří se musí ukázat," uvedl Zábranský.

Do týmu přišli ostřílení hráči jako Jakub Klepiš či Jakub Valský, přínosem by měl být i příchod Rakušana Petera Schneidera a lotyšského obránce Ralfse Freibergse. "Věřím, že jsme schopni se posouvat dál," řekl Zábranský.

Přispět by k tomu mohli i dva mladí obránci Jakub Zbořil z Bostonu a Libor Hájek z New York Rangers. "S Bostonem jsme vyřešili Zbořilovu pojistku a vše je na dobré cestě. S Hájkem je situace složitější, vypadá to na začátek října," naznačil Zábranský, kdy může s mladými obránci počítat do hry.

Kvůli dopadům koronaviru podle něj hospodaří Kometa s rozpočtem zhruba 50 milionů korun. "Šetříme, kde se dá. V minulých letech jsme měli k dispozici 120 milionů korun, z čehož bylo na A tým 76 milionů," prohlásil Zábranský.

I tak přivedl do klubu například mistra světa Klepiše. "Jeho smlouva a smlouvy dalších nových hráčů jsou postaveny jednoduše. Mají nízký základ a pak startovné. Když se bude hrát, vydělají si, když ne, budou mít jen základ," vysvětlil Zábranský, jak se "pojistil" proti případnému přerušení či nedohrání soutěže.

Hráčů se smlouvami z doby před koronavirem se to netýká. "Od března do srpna přistoupili na snížení platů, za což jim patří dík. Když se bude teď hrát, budeme jim to refundovat," uvedl Zábranský.

Za výrazný úbytek financí může i skutečnost, že klub nemůže naplnit halu s kapacitou 7700 diváků a přijde tak o 23 milionů korun. Kapacitu musí snížit zhruba na polovinu, alespoň pro začátek soutěže.

"Na jaře jsem stopl prodej permanentek v momentě, kdy dosáhl počtu čtyř tisíc. To se z dnešního hlediska ukázalo jako dobré rozhodnutí," řekl majitel klubu. Do volného prodeje žádné vstupenky nepůjdou, zbytek do povolené kvóty 4350 míst doplní sponzoři a partneři klubu.

V přípravě Kometa příliš nezářila, v Generali Česká Cupu vyhrála jen jedno utkání a nepostoupila do vyřazovací části. Ve finiši naopak porazila Zlín a také Třinec, s nímž v pátek vstoupí doma do extraligového ročníku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 2 hodinami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy